Tuhanded korterid ootavad paberil ehitamist

Eesti kinnisvaraarendajatel on detailplaneeringuid ehitamaks juba üksnes Tallinna tuhandeid uusi kortereid, kuid ostjate puuduse tõttu need projektid lähiajal ei realiseeru.

«Põhimõtteliselt on meil tehniline ja finantsiline valmidus hakata ehitama päevapealt, oleks ainult, kellele ehitada,» lausus arendusfirma TTP nõukogu esimees Tiit Aava. Paberil võiks TTP ehitada neli projekti, kus korterite maht ulatub 1500ni.

Kinnisvaraekspert Tõnu Toompark on kokku lugenud, et ainuüksi Tallinnas on arendajatel käsil piisavalt detailplaneeringuid, et ehitada valmis 19 000 korterit. Tema sõnul pole arendajad kriisi ajal lihtsalt käed rüpes istunud, vaid projekteerinud, koostanud detailplaneeringuid ja hankinud ehituslube.

«Kogu elujõulisemate arendajate seltskond on ju masu-ajal detailplaneeringute ja ehituslubadega toimetanud. Aga ASAP (nii kiiresti kui võimalik – toim) ehitama ei saa hakata – enamikul pole raha ja kõik ei ole veel ehitusloa staadiumis ka,» lausus Toompark.

Ehituskontserni Skanska kommunikatsioonijuht Kristi Saaremets märkis, et neil on näiteks võimalik ehitada 900 korterit, kuid eespool mainitud põhjustel seda ei tehta.

«Peamine takistus on hetkel ostjate vähene ostujõud ja ebakindlus tuleviku ees. Kui tekib nõudlus, järgneb kohe ka pakkumine,» sõnas ta.

NCC Ehituse juhatuse liige Priit Aer märkis, et mitmed varasemad planeeringud vajavad ka muutmist. «Nii mõnigi kehtestatud planeering ei vasta enam turu nõudmistele,» ütles ta.

«Klient pole kuningas enam mitte sünnipäraselt, vaid on ka seisusekohased teadmised omandanud ja oskab oma nõudmisi selgelt esitada.»

Artikli autor on Gert-Daniel Hankewitz. Artikkel ilmus 14/05/2010 väljaandes E24.ee.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC