Uus kinnisvaraindeks näitab eluasemeturu suundumusi

Alates veebruarist arvutab KV.EE kinnisvaraindeksit, mis põhineb andmebaasis olevatel pakkumishindadel. Iganädalaselt arvutatav näitab müügisolevate majade ja korterite baasilt hinnamuutust.

Indeksi 100 punkti on võrdsustatud pakkumishindadega 17. veebruaril käesoleval aastal. Minevikus toimunu lähemaks uurimiseks saab aga ajas tagasi minna kuni 01. jaanuarini 2005. a., mil indeks oli 50 punkti piirimail.

Selleks, et indeksist kõrvaldada näpuvigadest tingitud eksimused, ei arvestata indeksi arvutamisel 5% kõige kõrgema ja kõige madalama hinnaga pakkumisi. See välistab võimaluse, et kuulutuse sisestamisel ekslikult paika pandud komakoht muudab indeksi liikumissuunda.

Indeksi juures on oluline tähele panna, et tegemist on pakkumishindadel põhineva indeksiga. Indeksi arvutamise aluseks ei võeta reaalselt asetleidnud tehinguhindasid. Siiski võib eeldada, et liikumise suund ja kiirus on nii pakkumishindadel kui tehinguhindadel ligilähedaselt sama. Seega on indeksi liikumise järeldused laiendatavad kogu elamispindade turule.

Vaadates viimast aastat on indeks langenud 106,8 punktilt tänaseks 99,8 punktini, mis teeb languseks 6,5%. Kaks aastat tagasi 2006. aastal oli aga indeksi tase 84,4%, mis tänaseks teeb tõusu kahe aastaga 18%.

Tuleviku vaadates võib eeldada indeksi jätkuvat langemist 2008. a. jooksul. Langus saab olema põhjustatud peaasjalikult suurest pakkumist hulgast ning kinnisvaraostjate ebakindlusest.

Kokkuleppel KV.EE meeskonnaga hakkan regulaarselt indeksi muutusi üle vaatama ja kommenteerima. Vaata kinnisvaraindeksit lähemalt KV.EE veebilehel: http://www.kv.ee/?act=index.main

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest