Värske tööstusuuring: ettevõtted jätkuvalt optimistlikud, kuid investeeringud hädavajalikud

SwedbankVastvalminud Swedbanki tööstusettevõtete uuring näitab, et tööstusettevõtted on 2016. aastal mõõdukalt optimistlikud. 60% ettevõtetest prognoosib käibe kasvu ning pea pooled ka kasumlikkuse paranemist.

Käibe kasvu allikana näevad ettevõtjad ekspordi kasvu. Ekspordi sihtriikide hulgas hinnatakse jätkuvalt kõrgelt Skandinaaviat, sealjuures on fookus pöördunud Rootsi poole, mida peab olulisimaks uueks sihtriigiks 40% uuringus osalenud tööstusettevõtetest.

Swedbanki tööstusosakonna juhi sõnul on tööstus Eesti suurim majandussektor, mis annab tööd igale viiendale töötajale Eestis. „Möödunud aasta oli tööstussektorile keeruline mitmete tagasilöökide tõttu nõudluses (elektroonika, keemia – ja naftatooted) kui ka välisturgudel (Venemaa),“ ütles Kirsimäe. „Seetõttu teeb rõõmu, et ettevõtjad näevad keerulistes oludes võimalusi käibe kasvatamiseks ja ambitsiooniks on kasvatada käesoleval aastal ekspordimahtusid 6%.“

märkis, et olukord tööjõuturul püsib muutusteta: „Tööjõupuudust tunnetab arengut piirava tegurina 42% ettevõtetest. Enim tuntakse puudus spetsialistidest. Järjest enam oodatakse tööstusesse hea tehnilise taibu ja arvutioskusega töötajaid. Eelnevatel aastatel teostatud efektiivsusinvesteeringud on vähendanud nõudlust lihtsamate töörollide järele – see tendents jätkub.“

Palgakasvu tempo on viimastel aastatel olnud tööstuses kiire – 2015. aastal kasvas tööstuses keskmine palk 5,8%. 2016. aastal plaanivad tööstusettevõtted keskmisena palkade kasvu 3%. Kirsimäe rõhutas, et tööjõukulude kasv kombineerituna tõsise konkurentsiga uutel turgudel on tekitanud vajaduse investeeringute suurendamiseks, et murda kasumlikkuse languse trendi.

„Ettevõtete bilansid on tugevad ning investeeringute teostamisel on abiks jätkuvalt madalad intressimäärad ja varade hinnad – see vähendab investeeringute tasuvusaega,“ ütles Kirsimäe. „Alla 5-aastase tasuvusajaga projektid on mõistlik kohe ette võtta, sest rahvusvahelises konkurentsis leiavad samad kokkuhoiu või väärtuse kasvatamise võimalused üles ka konkurendid.“

Eesti üks uuendusmeelsemaid tööstusettevõtteid, AS Favor, näeb oma lähiaastate tulevikku tihedamas koostöös partneritega, et liikuda keerukamate ja suurema lisandväärtusega toodete ja koostude poole. AS Favor on üks suuremaid õhukese lehtmetalli töötlemisele spetsialiseerunud ettevõtteid Eestis. Aastas töödeldakse ligi 27 000 tonni erinevaid lehtmaterjale. Ettevõtte juht Mart Proos ütles, et konkurentsis püsimiseks tuleb pidevalt tootlikkust kasvatada, investeerida tootmise automatiseerimisse ja laiendada kompetentside valikut. „Panustame väga palju arendustegevusse ja koolitame pidevalt oma töötajaid,“ sõnas Proos.

Swedbank korraldab tööstusettevõtete uuringut juba viiendat aastat järjest. Uuringus osales sel aastal 370 ettevõtet, kes nii käibe kui töötajate arvu osas moodustavad ca 1/3 kogu töötlevast tööstusest. Uuring keskendub ettevõtjate prognooside kaardistamisele käibe, kasumlikkuse, ekspordi, investeeringute ja tööjõuga seonduvatel teemadel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

53 − 46 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

30.05.2022 Kinnisvaraturu ülevaade 2022 II kvartal