Ajutise hinnalanguse mõju majandusele on väike

Eesti PankTarbijahinnaindeks langes statistikaameti teatel novembris eelneva kuuga võrreldes 0,8% ning aastavõrdluses kiirenes hinnalangus 0,6%ni. Lisaks terve aasta kestel odavnenud energiale süvendas hinnalangust alusinflatsiooni ja toiduainete hinnakasvu aeglustumine. Hinnasurve vähenemine jätkus ka euroalal tervikuna, peamiselt energia odavnemise tõttu: ühtlustatud tarbijahindade inflatsioon aeglustus novembris esialgse hinnangu kohaselt 0,3%ni.

Tarbijahindade lühiajaline langus, mille peamine põhjus on energia odavnemine, pole majanduskasvu seisukohalt probleemiks. Hinnalangusel oleks majandusaktiivsust vähendav mõju juhul, kui see kestaks pikemat aega ja tarbimisotsused lükataks madalama hinna ootuses edasi. Praegune hinnalangus puudutab aga valdavalt neid kaupu ja teenuseid, mille tarbimise edasilükkamine on keeruline või võimatu.

Toiduainete hinnakasv pidurdus novembris 0,2%ni, peamiselt alkoholi odavnemise tõttu, kuid paljude teiste toiduainete hinnalangus hoogustus samuti. imporditakistuste mõju on seni avaldunud peamiselt toiduainete kokkuostuhindade alanemises, kuid mõju tarbijahindadele on olnud väike – kuigi liha ja lihatoodete novembris langesid, jätkus piima ja piimatoodete kallinemine. Peamiste toidutoormete madala hinnataseme tõttu maailmaturul kujuneb toiduainete hinnakasv ka 2015. aastal suhteliselt aeglaseks, seda hoolimata järgmisel aastal jõustuvast aktsiisimäärade tõusust. Aktsiiside tõusu mõjul kiireneb toiduainete hinnakasv oodatavalt kahe protsendipunkti ja tarbijakorvi hinnakasv tervikuna 0,5 protsendipunkti võrra.

Mootorikütused on aastaga odavnenud 4,4% ja elekter 6,6% ning see on kahandanud inflatsiooni ühtekokku 0,5 protsendipunkti. Energia odavnemise tõttu tarbijahinnad selle aasta kokkuvõttes tõenäoliselt langevad. Nafta praeguse hinnataseme juures on tarbijahindade kasv ka järgmisel aastal aeglasem kui Eesti oodatav pikaajaline hinnakasv, kuna hinnakasvu hakkab ilmselt pidurdama imporditav maagaas, mis sõltub vahetuskursist ja naftatoodete hinna muutusest viitaja jooksul. Soojusenergia hind tarbijatele võib seetõttu samuti langeda. Selle aasta teisel poolel takistas kaugkütte odavnemist euro vahetuskursi nõrgenemine.

Alusinflatsiooni pidurdumist põhjustas 2014. aasta teisel poolel tööstuskaupade odavnemine ja teenuste hinnakasvu aeglustumine. Teenuste vähenenud hinnakasv on olnud kooskõlas aeglustunud palgakasvuga. Lisaks sellele on koos kinnisvaraturu kohandumisega aeglustunud ka üüri kallinemine, ulatudes novembris 5,5%ni. Tööstuskaupadest odavnesid sõidukid ja koduelektroonika, kuid ka riiete ja jalatsite inflatsioon oli väike.

Rasmus Kattai
Panga ökonomist

inflatsioon01_05122014

inflatsioon02_05122014

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

+ 21 = 22

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

30.05.2022 Kinnisvaraturu ülevaade 2022 II kvartal