Algas arhitektuurne ideevõistlus Viru tänava lilleturu uuendamiseks

Tallinna Kesklinna Valitsus kuulutas välja Viru tänava lilleturu arhitektuurse ideevõistluse, mille eesmärgiks on saada ideid lilleturu põhjalikumaks ümberkorraldamiseks.

Viru tn 26 asuv lilleturg on ainus Tallinna turg, mis töötab ööpäevaringselt. See on juba aastakümneid tagasi leidnud oma niši Tallinna kaubandusvõrgustikus ning on siiani ostjate seas populaarne. Kuni 1980ndateni jagas lilleturg tänavalõiku Viru väravatest Pärnu maanteeni ühistranspordipeatusega, ent alates marsruuttaksode peatuse üleviimisest Viru väljakule on siin tegeldud peamiselt lillede müügiga. 1996. aastast pidas 14 paviljonist koosnevat lilleturgu AS GMP Grupp. 1997. aastal valmis arhitekt Peep Jänese projekti järgi ehitatud paekivivoodriga lillemüügipaviljon koos vee- ja elektrisüsteemi, kanalisatsiooni ning sadevete ärajuhtimisega.

Alates 2013. aasta 3. septembrist kuulub lilleturg Tallinna linnale ning seda haldab Tallinna Ettevõtlusameti hallatav munitsipaalkontsern Tallinna Turud.

Lilleturu paviljon on aastatega amortiseerunud: uuendust vajavad tehnovõrgud, lillemüügiletid ning vitriinid, fassaad nõuab aga täielikku renoveerimist. Kuna linn peab nagunii investeerima lilleturu remonti ning lähiajal läheb terve Viru tänav rekonstrueerimisele, otsustas Tallinna Kesklinna vanem Mihhail Korb välja kuulutada arhitektuurse ideevõistluse Viru tänava lilleturule atraktiivsema ning kaasaegsema välisilme saavutamiseks.

„Tänu Viru väravate naabrusele on lilleturg kujunenud lausa vanalinna sissepääsu osaks,“ ütles Mihhail Korb ning avaldas lootust, et ideevõistlus on põnevaks väljakutseks arhitektide fantaasiale ning et võistlusele laekub palju huvitavaid ideid.

Põhiline tingimus on, et lilleturg jääks lilleturuks, mille esmane eesmärk oleks lillemüük. Idee peab vastama muinsuskaitse nõuetele ning sobima Viru väravate ning Musumäe naabrusse.

„Võib juhtuda, et uue lilleturu ehitus algab juba järgmisel aastal,“ arvas Mihhail Korb.

Lilleturu ideevõistluse tulemusena leitakse arhitektuurne ideekavand, mis on edaspidise projekteerimise ja projekteerimiseks vajalike otsuste tegemise aluseks. Võistlusest osavõtt on vaba, ühe osavõtja poolt esitatavate tööde arvu ei piirata.

Ideevõistluse võidutöö autorile on ette nähtud preemia summas 1500 eurot; paremuselt teise töö loojat premeeritakse 1000 euroga ja kolmanda koha omanikku 500 euroga. Komisjoni otsuse põhjal on lubatud preemiate osaline ärajätmine või ümberjagamine, kuid esimest preemia summat ei ole õigus vähendada. Teostamisvääriliste tööde puudumisel võib komisjon võistluse nurjunuks tunnistada.

Tööde esitamise lõpptähtaeg on 10.04.2014 kell 18.00. Tööd tuleb tuua või saata pakitult Tallinna Kesklinna Valitsusse aadressil Nunne 18.

Võistlus on kuni võitja selgitamiseni anonüümne ja märgusõnaline. Saabunud võistlustööd avatakse komisjoni koosolekul ühe nädala jooksul pärast tööde esitamise lõpptähtaega. Võitnud tööde märgusõnad avaldatakse meedias ja internetis Kesklinna Valitsuse kodulehel hiljemalt 20. aprillil 2014. Võistlus lõpeb võidutööde autorite avalikustamisega avalikul koosolekul ühe nädala jooksul pärast võitnud tööde märgusõnade avalikustamist.

Auhinnatud võistlustööde omandiõigus läheb üle võistluse peakorraldajale. Esimese auhinna saanud tööd kasutatakse edasise planeerimise ja projekteerimise korraldamiseks ning ideevõistluse võitnud osalejalt tellitakse ehitise või selle etappide peaprojekteerimine.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC