Atesteeritud maakler lisab tehingule kindlustunde

Kvaliteetset maaklerteenust soovival kliendil on soovitatav pöörduda maakleri poole, kes kuulub Eesti Kinnisvaramaaklerite Kotta ja/või omab oma professionaalsust tõestavat atestaati.

Enne kinnisvarafirmade kodulehekülgedel olevate pakkumiste läbikammimist tasub ostuhuvilisel kliendil pigem leida maakler, kes oskab nõu anda, kuidas alustada uue kodu ostmise protsessi. Ei ole mõtet jalgratast leiutama hakata. Tegus aitab otsimisprotsessi läbi viia ajasäästlikumalt, et vähema vaevaga leida sobilikum uus elamispind.

Tihtipeale alustavad ostuhuvilised asjaajamist valest otsast. Seetõttu läheb kaotsi hulga aega ja nähakse palju vaeva, mille tulemusena jõutakse tagasi ikkagi alguspunkti.

Näitena võib siinkohal tuua olukorra, kus inimene otsib välja igati sobiliku korteri. Alles hiljem selgub selle juures, et ostuhuvilisel ei jätku soovitud korteri jaoks raha, sest eelnevalt jäid välja selgitamata rahalised võimalused.

Või leiab ostja uue sobiliku elamise, kuid eelmisele elamisele uue omaniku leidmise unarusse jätmisega ei ole võimalus leitud uut kinnisvara piisavalt kiiresti osta.

Kuidas leida professionaalne maakler?

Professionaalse maakleri tunnistuseks on atestaat ja kuulumine Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja (EKMK) liikmeskonda. Atesteeritud ja EKMKi kuuluvate maaklerite nimekirja leiab EKMKi koduleheküljelt www.maakleritekoda.ee. Atesteeritud on oma oskusi ja teadmisi tõestanud atesteerimiseksamil, mis läbinule annab õiguse kanda kinnisvaramaakleri kutsenimetust.

EKMK liikmeskonda saavad kuuluda ainult maaklerid, kes omavad vähemalt üheaastast töökogemust. Atesteeritud maakleriks saamiseks peab maakleril olema ette näidata tõestatud kaheaastane töökogemus.

EKMK-l on olemas kontrollorgan, milliseks on EKMK aukohus. Kui kliendil on pretensioone EKMK-i kuuluva ja/või atesteeritud maakleri töö kohta, siis saab ta tekkinud probleemile selgituse saamiseks aukohtusse pöörduda.

Oluline on siin see, et EKMK-i mittekuuluva ja atestaati mitteomava maakleri töö kohta pretensioone omades aukohtu poole pöördumise võimalust ei ole, kuna selliste maaklerite olemasolust puudub ametlik ülevaade. Sellisel puhul tuleb ette võtta kohtutee, mis asjaajamise pikkust ja keerukust arvestades mõistlikuks ei pruugi osutuda.

Leides EKMK kodulehelt atesteeritud maakleri ja usaldusväärse kinnisvarafirma tasub maakleriga kokkusaamiseks ette valmistada tulevase kodu kohta käivad soovid. Ettevalmistamine muudab edaspidise töö tõhusamaks, kindlasti aitab soove formuleerida ja võimalusi täpsustada ka maakler.

Atesteeritud maakleriga vesteldes võib arvestada sellega, et talle võib esitada laiemaid kinnisvaraturgu puudutavaid küsimusi. Näiteks ostu finantseerimise, turusuundumuste, käitumisjuhiste jms. kohta.

Maaklerite atesteerimise eesmärgiks on anda klientidele kindlus selle kohta, et teenust pakuvad asjatundjad. Kinnisvaratehingu käigus liiguvad suured rahasummad, mis ületavad sageli tehingupoolte aastasissetulekuid. Selliste tehingute puhul ei ole mõttekas üritada asju ajada nurgataguste maakleritega. Pigem tasub pöörduda atesteeritud maaklerite või EKMK liikmete poole, kes on näidanud üles soovi oma professionaalsust tõestada ning julgevad oma nime avalikult reklaamida ning sellega kaasneva eest vastutust kanda.

Miks kasutada EKMKi liikme ja/või atesteeritud maakleri teenuseid?

– kontrollitud teadmised;
– töökogemus EKMKi liikmel vähemalt 1 aasta ja atesteeritud maakleril vähemalt 2 aastat;
– ülevaade kinnisvaraturul toimuvast, hinnatasemetest ja suundumustest;
– ülevaade seadustest;
– oskab kliendi tähelepanu juhtida olulisele;
– enamus atesteeritud maakleritest ja EKMKi liikmetest töötab pikka aega turul tegutsevates kinnisvarabüroodes;
– laiemad teadmised kinnisvaratehinguga kaasnevate teenuste (nt. finantseerimine) turust;
– omab teadmisi kinnisvaratehingu tegemiseks vajalikest dokumentidest;
– probleemide korral saab klient pöörduda EKMKi aukohtusse;
– lisab kinnisvaratehingule kindlustunde.

Atesteeritud Mart Saa on Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja juhatuse aseesimees

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC