Balti pangad: tööstuskinnisvaral parimad laenuvõimalused

Kesk- ja Ida-Euroopa (KIE) riikide kinnisvaraprojektide finantseerimises püsib ebakindlus, kuna tehingute maht on oluliselt vähenenud ning probleeme on laenukvaliteediga, näitab KPMG uuring CEE Property Lending Barometer 2010. Riikide lõikes on olukord erinev ning Balti riikides on parimad laenuvõimalused tööstuskinnisvara ja üüriprojektidel.

KPMG teatel küsitleti uuringus piirkonna juhtivaid pankasid, kes hindasid KIE kinnisvarasektori finantseerimise võimalusi.

„Pangad ei usu piirkonnas kinnisvaraturu kiiret taastumist, kui välja arvata Poola ja Tšehhi Vabariik, mis ei kannatanud kriisi käes nii tõsiselt kui teised riigid. Kinnisvaraturu finantseerimise väljavaated on seotud iga riigi majandusolukorraga ning enamus pankadest ei võtnud selget seisukohta uute kinnisvaraprojektide finantseerimises osas,“ kommenteeris uuringut KPMG Baltics OÜ juhatuse esimees Andris Jegers.

Uuringu kohaselt vaatasid investorid enne ülemaailmset finantskriisi KIE riike kui ühte piirkonda, kuid nüüd  lähenetakse igale riigile individuaalselt. „Eestit, Lätit ja Leedut nähakse pankade poolt finantseerimise mõttes ühe turuna ning uuringus vaadeldi Baltimaid ühise grupina, kuigi riigiti esineb teatud erinevusi,“ lisas Jegers.

Balti riikides leidsid pangad, et oleksid valmis finantseerima jooksvat tulu tootvaid projekte nagu näiteks üüripinnad; arendusprojektide rahastamisse suhtutakse skeptiliselt. Balti riikides, aga ka Slovakkias ja Horvaatias, on pangad kõige varmamad finantseerima tööstus- ja logistikasektori kinnisvaraprojekte. Kaubanduspinnad on eelistatud Ungaris, Tšehhi Vabariigis ja Bulgaarias ning Poolas ja Rumeenias büroopinnad.

Sundmüügiga ei kiirustata

Uuring näitab, et pangad ei rutta võlglaste varasid sundmüüki panema. Laenutähtaja pikendamine või laenu restruktureerimine arvatakse olevat hea lahendus, vähemalt lähemas perspektiivis. Balti riikides näevad pangad 2010. aasta lõpuks provisjonide teatud kasvu, kuid näitaja on KIE keskmise lähedal.

Ettevõtetele antud kinnisvaralaenude kvaliteet on kõige parem Tšehhi Vabariigis (töötavate laenude osakaal 84 protsenti) ja Poolas (81 protsenti) ning kõige kehvem Balti riikides, kus tõsiseid tagasimaksmise probleeme on 19 protsendil ning väiksemaid probleeme 53 protsendil projektidest; Rumeenias on vastavad näitajad 30 ja 25 protsenti. Balti riikides usutakse, et natuke üle 60 protsendi raskustes laenudest on võimalik restruktureerimisega tööle panna.

KIE riikides on antud keskmiselt 59 protsenti laenudest välisvaluutas; kõige kõrgem osakaal on Rumeenias, Bulgaarias ja Balti riikides, kus valuutalaenude osakaal on vahemikus 95-98 protsenti.

Baromeeter koostati üle 50 KIE riikide kinnisvarasektoris tegutseva panga hinnangute põhjal, aluseks peamiselt süvaintervjuud. Balti riikide tulemused liideti põhjusel, et Eestit, Lätit ja Leedut vaadeldakse pankade poolt finantseerimise mõttes ühe turuna.

Uuringu põhjal koostas KPMG KIE riikide kinnisvara finantseerimise indeksi, mille põhjal parimad rahastamise väljavaated on Poolas:

  1. Poola                          1,83
  2. Tšehhi Vabariik          2,00
  3. Slovakkia                    3,67
  4. Ungari                         4,33
  5. Bulgaaria                    4,94
  6. Balti riigid                   5,43
  7. Horvaatia                    5,64
  8. Rumeenia                   7,50

KPMG uuringuga CEE Property Lending Barometer 2010 saab tutvuda veebilehel www.kpmg.ee.

KPMG on ülemaailmne auditi-, maksu- ja nõustamisteenuseid pakkuvate ettevõtete võrgustik, mis tegutseb 146 riigis ning mille liikmesettevõtetes üle maailma töötab kokku 140 000 oma ala spetsialisti. KPMG Baltics on üks juhtivaid rahvusvahelisi ärinõustamisfirmasid Baltikumis. KPMG tegutseb Eestis 1992. aastast, siin töötab üle saja ning Baltikumis kokku ligi kolmsada audiitorit ning nõustajat.

Lisateave

Ada Bärenklau
KPMG Baltics OÜ
turundus- ja kommunikatsioonijuht
Tel: 6268 792
www.kpmg.ee

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

17.-19.01.2023 Kinnisvara ABC