KPMG: Balti pangad on kinnisvara osas Ida-Euroopa kõige ettevaatlikumad

finantseerimine Kesk- ja Ida-Euroopa (KIE) riikides on viimase aasta jooksul paranenud, kuid ebakindlus püsib – eriti Balti riikides on pangad kinnisvaraturu taastumise osas ettevaatlikud. Regioonis on eranditeks vaid Austria, Tšehhi Vabariik ja Poola, kus ei ole kriisis kannatanud niipalju kui mujal, näitab KPMG värske uuring finantseerimisest KIE riikides (CEE Property Lending Barometer 2011).

KPMG küsitles kümnes KIE riigis enam kui 50 juhtiva panga esindajaid, et hinnata kinnisvarasektori rahastamise väljavaateid piirkonnas. Uuringu tulemusena koostas KPMG finantseerimise kindlustunde indeksi, mis näitab kuidas suhtuvad pangad kinnisvaraprojektide finantseerimisse.

finantseerimise kindlustunde indeks Kesk- ja Ida- riikides (KPMG andmetel, alustades suurimast kindlustundest)

  • Austria 1,36
  • Tšehhi Vabariik 3,36
  • Poola 3,68
  • Slovakkia 4,86
  • Rumeenia 5,32
  • Serbia 5,77
  • Ungari 7,00
  • Bulgaaria 7,23
  • Sloveenia 7,50
  • Balti riigid 8,30

2010. aastal juhtis tabelit Poola Tšehhi Vabariigi ning Slovakkia ees; Austriat siis ei arvestatud. Balti riigid olid mullu kuuendal kohal.

„Balti riikides tundub paranevat aeglasemalt kui mujal piirkonna riikides. Nähtavasti on selle taga suurem viivislaenude maht, mis teeb ettevaatlikuks pangad ning teisalt survestab hinnanguid väärtusele, mis teeb uute arendusprojektide tasuvuse raskesti põhjendatavaks,“ ütles KPMG Balti riikide maksuvaldkonna partner ning kinnisvarasektori juht Steve Austwick.

Austwick lisas: „Võrreldes 2010. aastaga usub rohkem pankasid kõigis riikides, et enamusel juhtudel saab viivises laenudest jagu restruktureerimisega. Iga restruktureerimise peamine eeldus on võlgnikust ettevõtte juhtide koostööaldis suhtumine.“

Balti riikides on eelistatud tööstuskinnisvara projektid

Kõik uuringus osalenud pangad olid nõus, et kinnisvaraprojektid on pankadele strateegilise tähtsusega. „Enamus küsitletud pankade esindajatest ei olnud otseselt tõrjuvad kinnisvaraprojektide finantseerimise suhtes, kuid riikide osas on erinevused märgatavad. Võrreldes eelmise aastaga näitab finantseerimine KIE riikides üldiselt paranemise märke, keskendudes aktiivsema turuga riikides kvaliteetsete projektide finantseerimisele,“ märkis KPMG Baltics OÜ juhtivaudiitor Eero Kaup. “Paraku on Baltikumis kinnisvara finantseerimise valmidus endiselt madalam kui teistes uuritud KIE riikides. Pangad ootavad jätkuvat kinnisvaralaenude portfelli vähenemist järgmise 12-18 kuu jooksul“.

Sektori eelistused ei ole ühesugused ning erinevad ka riikide lõikes. Näiteks Bulgaarias, Sloveenias ja Balti riikides eelistavad pangad finantseerida tööstus- ja logistikarajatisi. Samas on KIEs tervikuna pangad kõige vähem huvitatud hotellisektori rahastamisest, kuid head projektid võivad leida mõistlikke finantseerimisvõimalusi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

44 − 37 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

19.05.2022 Kasutusluba ja selle taotlemine