Ehitushinnaindeks langeb, ehitushind kukub

IllustratsioonNädala alguse uudised hõiskasid, et ehitushinnad on esimest korda neljateistkümne aasta jooksul languses. Sellises sõnastuses võis kuulda uudiseid raadiost ja lugeda lehest.

Mis siis tegelikult toimus? Tegelikult juhtus selline hull lugu, et esimest korda neljateistkümne aasta jooksul langes ehitushinnaindeks 4,7% võrra. See on number, mis teoreetiliselt peaks kajastama ehitushinna muutust.

Paraku ehitushinnaindeks ei kajasta ehitushinna muutust. Kõik ehitusega seotud inimesed teadsid kinnisvarabuumi tipphetkedel, kuidas reaalne võimalus ehitustöid tellida oli maksta eelmise aasta hindadest mitmeid-kümneid protsente rohkem.

Ehitushinnaindeks näitas samal ajal alla kümne protsendi suurust tagasihoidlikku tõusu. 2008. aasta jooksul on ehitushinnad olnud kogu aasta vältel enam kui selges languses. Ehitajaid koondatakse, sest tööd ei ole, ehitusettevõtted panevad uksi kinni. Konkurent ehitusturul on meeletu. Ehitushinnaindeks aga jätkas samas tõusu laskmata end reaalsusest suurt segada.

Ehitushinnaindeksi probleem on see, et see sisaldab endas komponentidena tööjõu, ehitusmaterjalide ja ehitusmasinate hindade muutust. Paraku ei kajasta endas ettevõtete kasumiootuste muutusi, mis tänaseks on kokku kuivanud.
Illustratsioon
Nii ei kajasta ehitushinnaindeks reaalselt turul toimuvat ega hakkagi seda kunagi tegema enne kui indeksi arvestamisse metoodika tõsiselt üle vaadatakse ja korrigeeritakse päriseluga sünkrooni.

Probleemid ehitushinnaindeksi arvutamisega puudutavad paraku kogu ühiskonda laiemalt – seda kas või kodu kindlustamise läbi. Kodu kindlustamise on kohustuslik laenu abil kodu ostnutele, kuid sageli soovituslik ka laenukoormat omamata.

Kindlustusseltsid lähtuvad hoonete kindlustamisel nende ehitusmaksumusest ja korrigeerivad makse suurust aastate vahel ehitushinnaindeksi abil. Paraku ei peegelda ehitushinnaindeks tõde ja seetõttu on kindlustusseltsid eksiteele viidud.

Nüüd, kus ehitushinnaindeks on langema asunud näeme, kas kindlustusseltsid tulevad hindade langetamisega kaasa või leitakse mõni põhjus, miks peaks kindlustusteenuse hinnatase siiski mittelangema.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

12 + = 16

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest