Energiatarve määrab kinnisvara väärtuse

asukoht, ja energiatarve määravad inimeste heaolu. Ka Eestis peaksid kinnisvaraostjad ja -arendajad senisest enam pöörama tähelepanu energiasäästule.

Eelkõige tuleks mõelda oma elukorralduse peale. Määrav on siin töökoha, laste kooli ja lasteaia asukoht. Skandinaavias peetakse mõistlikuks elukorralduseks, kui teekond kodu ja töökoha vahel on kuni 30 minuti pikkune.

Kui sõidule kulub kauem aega, kaalutakse väga põhjalikult oma elukoha otstarbekust. Väikeses Eestis on enamikus Tallinna eeslinnades ja valdades elavad ning südalinnas tööl käivad inimesed 30-minutilise sõiduaja piiri peal või ületavad seda.

Üks aasta elust möödub autos

Kodu ja töökoha vaheline teekond võtab aastas vähemalt 15 ööpäeva. Kodu valitakse aastateks ja kui võtta ühe keskmise kodulaenu 20-aastane periood, siis moodustab koduteel oldud aeg juba peaaegu et ühe aasta.

Kui veel lisada aeg, mis kulub laste transportimisele kooli, lasteaeda ja huviringidesse, suurenevad need numbrid kolossaalselt. Äärmuslikumaid näiteid on juhtumid, kui Viimsis elavad inimesed toovad oma lapsed Rocca al Mare kooli ja see teekond kestab aastast aastasse!

Tundub, et ka inimesed tunnetavad oma ühe suurenevat aja- ja ressursikulu, mistõttu lähevad kodu valikul järjest rohkem hinda kompaktsemad ja terviklikumad elukeskkonnad, kus on ka seetõttu kinnisvarahinnad kõrgemad. Hea näitena võiks tuua Nõmme keskuse piirkonna, kus on olemas hea ühendus linnaga, läheduses on koolid, lasteaiad, kauplused, turg, polikliinik, raamatukogu, terviserajad jne.

Kui endale sobiv keskkond on valitud, seistakse järgmise küsimuse ees – mida osta? Eelkõige lähtuvad järgnevad otsused inimeste rahalistest võimalustest ning edasine sõltub juba emotsioonidest. soetades on üsna tavaline, et suuremat tähelepanu pööratakse objekti viimistlusmaterjalidele kui ehituskvaliteedile.

Energiatõhusus jääb tähelepanuta. Viimane aga ongi kõige suurem viga, sest parketti või seinavärvi on hiljem lihtne muuta, kuid renoveerimine energiatõhusamaks on juba märksa kulukam.

Energiatõhusus on ja jääb põhiliseks suunanäitajaks meie kinnisvaraturul ja sellistel hoonetel, mida meil siiani on harjutud ehitama ja ostma, tulevik puudub. Sellest tulenevalt seisavad kinnisvaraostjad järgmise probleemi ees, milleks on meil energiasäästlike kinnisvaraobjektide puudujääk. Õigem oleks öelda, et lausa puudus.

Energiatõhusus on ka märk hoone kvaliteedist ning sellest tulenevalt võib öelda, et praegu meie kinnisvaraturul kvaliteetkinnisvara peaaegu ei ole. Seega peaksid nii arendajad kui ka endale ise ehitavad inimesed ehitamisel lähtuma energiatõhususe miinimumnormidest.

Energiatõhusus algab Eestis A-klassist, mille kütteenergiatarve on kuni 100 kWh/m2 aastas, kuid Euroopas ehitatakse juba suures osas madalenergiamaju, mille kütteenergiatarve on keskmiselt alla 50 kWh/m2 aastas.

Passiivmajad ausse

Hea abimees energiatõhusate majade ehitamisel on Passive House Planning Package (PHPP) ehk passiivmaja planeerimise pakett, mis aitab projekteerida madala energiakuluga maju, mille kütteenergiavajadus jääb vahemikku 40–70 kWh/m2 aastas. Selliste majade ehitamiskulud ei ole suuremad n-ö tavalise ehitamise kuludest, kui õigesti planeerida.

Programm võimaldab tellijale sobiva kujuga hoonet planeerides eskiisi ja eelprojekti tasemel välja arvutada tulevase küttekulud.

Kui näiteks eesmärk on saavutada energiatarve 50 kWH/m2 aastas, siis sellest lähtuvalt hakatakse eskiisprojekti töötlema – muudetakse hoone soojustuse paksust, muudetakse akende pinda suuremaks või väiksemaks või akende asetust ilmakaarte suhtes, samuti saab korrigeerida akende soojusjuhtivust. Lisaks ventilatsiooni valik – hea soojustagastusega ventilatsioonisüsteem jne.

PHPPd on Euroopas juba üle kümne aasta kasutatud ning selle tulemusel tuhandeid maju projekteeritud ning planeeritavad tulemused on praktikas saavutatud. Ka meil Eestis on nüüd võimalik selle programmi abil tehtud projekte tellida.

Kokkuvõttes, kui lähtuda oma kodu valikul ratsionaalsest elukorraldusest ja õigetest valikutest kvaliteedi osas, on rahulolu aja- ja rahakulu arvel tagatud.


A&A OÜ tegevjuht

http://www.e24.ee/855914/energiatarve-maarab-kinnisvara-vaartuse/

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC