Euro mõjub Eesti kinnisvaraturule positiivselt

Nüüd, kus kutse euroga liitumiseks on olemas tekitab palju põnevust, mis siis ikkagi juhtub euro saabumisel uue aasta alguses? Võiks arvata, et euro mõjub kogu majandusele ja seeläbi kinnisvaraturule pigem positiivselt.

Ootused täituvad iseeneslikult

Senine praktika on näidanud, et eurole üleminekul hinnatasemed kogu majanduses tõusevad ja seda vaatamata riiklikule survele hindu üleminekuperioodil mingilgi määral reguleerida. Kui kõik tarbijad ja ettevõtjad juba eelnevalt aktsepteerivad, et hinnad euro saabudes tõusevad, siis kinnisvarahinnad ka tõusevad, kuid see tõus võib jääda ajutiseks ja ei ole jätkusuutlik.

Hindade läbipaistvus välisinvestoritele

Euro vaieldamatuks plussiks on Eesti hindade lihtne võrreldavus ja läbipaistvus välisinvestoritele, kes euros on harjunud arveldama. Sama selge on siiski ka see, et välisinvestor ei tule euro saabumist oodates aktiivselt Mustamäe või Kopli korteriturule investeerima.

Kinnisvarasektorist pakuvad välisinvestoritele huvi eelkõige ärikinnisvara ja kesklinna elamispinnad, kus nähakse parimaid sisenemisvõimalusi ja tulu teenimise potensiaali. Ja ega investorid ei oota investeerimiseks uue aasta algust – investeerimisobjekte otsitakse pidevalt ja investeerimisotsuseid tehakse kogu aeg.

Intressimäärad

Arvata, et laenude intressimäär peaks tänasest tasemest veelgi allapoole vajuma kõlab majandus- ja finantskriisi teises vaatuses ebausutavalt. Eestisse laenatava raha intressimäär ei sõltu mitte niivõrd siin käibivast valuutast, vaid pigem majanduse elujõulisusest.

Küll aga on euro-ootuses langenud deposiitide intressimäärad pea olematuks. 2010. a. märtsi seisuga oli Eesti pankade hoiuste hulk ligi 160 miljardit krooni, millest pool on nõudmiseni hoiused. Võiks ju arvata, et mingi täiendav nõudlus deposiitide arvelt ka kinnisvaraturul tekib.

Edasilükatud ostud ja edasilükatud müügid

Täna on kinnisvaraturul selgelt hulk ostuhuvilisi, kes endiselt ootavad kukkuvaid hindu ning lükkavad ostuotsust edasi. Samuti on turul hulk müüjaid, kes euro- ja kinnisvara hinnatõusuootuses lükkavad müügitehingut edasi ja/või on hinnaläbirääkimistes muutunud suhteliselt paindumatuteks.

Elu näitab, mida need seltskonnad teevad lähitulevikus ning kuidas see mõjutab kinnisvaranõudlust ja -pakkumist euro saabudes. Tegemist on kui patiseisuga, kus nupud on laual, kuid käiku teha ei saa.

Euro saabumine ei ole ilma mõjuta

Eesti krooni euroks ümbervahetamine ei ole puhtformaalne Jakobsoni-Koidula arhitektuuristiilide vastu vahetamine. Igal juhul sõltub valuuta vahetamise mõju olulisel määral majanduskeskkonnast, kus see aset leiab. Siiski võime arvata, et eurotulek mõjub Eesti kinnisvaraturule positiivselt.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.03.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika