II kvartal tõi indeksi languse

Seven Real Estate Advisorsi kinnisvaramulli indeks, mis võrdleb kinnisvara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal, on täna 54,8 punkti tasemel. Juunis indeksi väärtus langes võrreldes eelmise kuuga 0,7%. Aastatagusest on indeks 5,0% võrra kõrgemal.          

Üldise hinnataseme tõus näib olevat mõneks ajaks peatunud ning tehingute arv on suvekuule tavapäraselt madalam kui see oli kevadel (-10% võrreldes eelmise kuuga). Indeksi langus võrreldes maikuuga tulenes eelkõige hoonestatud elamumaa tehinguhindadest, kuid näiteks korterite hinna komponent oli teist kuud järjest tõusuteel. Kuigi terve teise kvartali jooksul on indeks oma väärtust kaotanud, on aasta esimene pool olnud makronäitajate osas pigem loodetust positiivsem, mistõttu ka majanduskasvu ootusi on pisut ülespoole korrigeeritud; muuhulgas on hoogustunud tarbimine ning tarbijate kindlustunde indikaator on saavutanud taseme, mis on üle 20 aasta keskmise.

Turuaktiivsuse kasv on olnud 2012. aastal märgatav, ostu-müügitehingute arv aasta esimesel poolel on olnud 16% suurem eelmise aasta võrreldavast perioodist, Tallinnas 23%.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse kõrghetkel 2007. a veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga saabus 2010. a juunis, mil kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Tänaseks on indeks tipust 45,2% madalamal ja põhjast 10,0% kõrgemal.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Urmas Laur
Seven Real Estate Advisors

Kinnisvaramulli indeks 2012-07

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC