Kinnisvaramulli indeks jõudis mais uuele tasemele

Seven Real Estate Advisorsi kinnisvaramulli indeks, mis võrdleb kinnisvara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal, on tänaseks jõudnud 59,4 punkti tasemele, tehes viimase kuuga 0,9-protsendilise tõusu. Aastaga on indeksi väärtus kasvanud 7,5%.

Maikuus ületas indeks alates kinnisvaraturu põhjast esimest korda 59 punkti piiri. Tõusu vedasid peamiselt korterite ja elamumaa kallinenud tehinguhinnad ning viimase kuuga hüppeliselt kasvanud äripindade pakkumishinnad. Samas pidurdavad endiselt indeksi väärtuse kasvu majade ja maade pakkumishinnad, mis näitasid mais kerget langustki.

Korterite tehinguhindade kasv, mis on viimase paari kuuga kiirenenud, oli võrreldes eelmise aastaga 12%, peegeldades eelkõige trendi Tallinnas. Ka tehingumahud on kasvanud korterite puhul iseäranis tugevalt – võrreldes eelmise aastaga ligi kolmandiku.

Maikuu tõi võrreldes aprilliga kinnisvaraturule veelgi aktiivust juurde. Ostu-müügitehingute koguarv kasvas võrreldes aprilliga 11% ning võrreldes aastatagusega 13%.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse kõrghetkel 2007. a veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga saabus 2010. a juunis, mil kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Tänaseks on indeks võrreldes põhjaga 19,1% kõrgemal.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Kinnisvaramulliindeks 2013-06-17

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

92 − 86 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.09.2021 Kinnisvaraõiguse ABC