Statistika: Eesti elamispindade käive on 23% netopalkade summast

Eesti inimeste netopalkade summa kasvab jõudsalt ja läheneb ohtliku kiirusega. Nominaalselt 2008. a. tipule lähedaloleva palkade kogusumma ostujõud on täna muidugi inflatsiooni tõttu oluliselt madalamal, kui viis aastat tagasi.

Alates 2009. a. põhjast on jõudsalt kasvanud ka elamispindade käive. 2013. a. elamispindade käive (ehk korterite kui eluruumide ja eluhoonetega hoonestatud maatehingute käive) oli maa-ameti andmetel kokku 267 miljonit eurot.

Elamispindade käive palkade kogusummast on protsentuaalsena püsinud viimaste aastate kestel vägagi stabiilselt 20-30% vahemikus. Käesoleva aasta esimese kvartali elamispindade käive moodustas palgasummast 23%.

Hinnata võib, et 20-30% on turvaline vahemik, mis viitab, et elamispindade turg on nii ostjate kui müüjate jaoks piisavalt likviidne.

Suurem elamispindade käive viitaks ohule, et inimesed on võtmas omale liiga suuri kohustusi. Madalam käive seevastu viitaks kinnisvaraturu madalale likviidusele.

Tänane aktiivne kinnisvaraturg ja kasvavad elamispindade hinnad annavad alust oodata, et elamispindade tehingute käive on lähema poole aasta jooksul netopalkade suhtes kasvamas.

Netopalkade summa ja elamispindade käive (vasak telg, mln €) ning nende osakaal (parem telg, %)

Netopalkade summa ja elamispindade käive (vasak telg, mln €) ning nende osakaal (parem telg, %)

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

22.03.2023 Kinnisvara müügikoolitus