Kerkiv ehitushind paneb koduostja eelistama vanemat ühepereelamut

Kinnisvaraturu tänane kõige kriitilisem tegur on kasvanud ja järjest edasi uutesse kõrgustesse pürgiv ehitushind. Ehitushind muudab uute projektide turule toomise järjest raskemaks, kui mitte võimatuks – ostjad ei neela liiga kallist hinda alla. Kallinev uute ühepereelamute ehitamine suunab turu teraviku teisesele ehk vanemate ühepereelamute turule.

on näidanud sel aastal jõudsat tõusu. Hinnatõusu kohta hea statistiline indikaator puudub, tugineda tuleb vaid spetsialistide hinnangutele. Ehitusspetsialistide väidetele tuginedes võib öelda, et ehitus on käesoleva aasta jooksul läinud 15-20% kallimaks.

Taevastesse kõrgustesse tõusnud hinnad pigem tõusevad edasi. Konjunktuuriinstituudi andmetele tuginedes võib väita, et valdavalt ootavad ehitusettevõtted lähikuudel ehitustööde hindade tõusu ja seda isegi vaatamata kahanevatele ehitustööde portfellidele.

Ühepreelamu lõpphinna teine oluline komponent ehitushinna kõrval on maksumus. Maaturg ei ole tänaseni päris „august väljas“, kuid mõningast elavnemist võib siin siiski märgata. Planeeringuga ja ehitusõigusega kruntide vastu on huvi järjest tõusmas, samuti on hinnatasemed vaikselt kerkinud. Käesoleva aasta III kvartalis oli Harju maakonna elamumaatehingute keskmine ruutmeetrihind 36 €/m², veel aasta tagasi oli see ainult 26 €/m².

Eelnevale tuginedes võime väita, et uue ühepereelamu ehitamine muutub paratamatult järjest kallimaks ja kallimaks. Uute elamute kallinemine suunab uue kodu otsijad uuete ühepereelamute turult olemasolevate vanemate ühepereelamute turule.

Suurenev vanemate ühepereelamute huvi tõstab järellainetusena tehingute aktiivsust ja hinda selleski turusegmendis. 2011. a. III kvartali keskmine hoonestatud tehingu oli 112 000 €, aasta tagasi oli keskmise tehingu suuruseks 99 000 €.

Tänased tendentsid lubavad arvata, et senised arengud jätkuvad. Liigsetesse kõrgustesse tõusnud uute ühepereelamute hinnad peletavad sealsed ostuhuvilised vanemate ühepereelamute turule. Turu fookuse muutumine suurendab tehingute arvu, käivet, kuid paraku ka olemasolevate ühepereelamute sektoris.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

88 − = 82

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

30.05.2022 Kinnisvaraturu ülevaade 2022 II kvartal