Kiire hinnalangus halvendaks elamispindade kvaliteeti

Elamispindade pakkumishindu kajastav KV.EE Indeks jätkab pea sirgjoonelist langust. 01. detsembri seisuga on indeksi väärtuseks 86,5%, mis teeb nädalaseks languseks 0,46%. Aastaga on indeks langenud 15,3% ning keskmine elamispindade pakkumishind on jõudnud maksimaalse 22300 krooni tasemelt 17785 kroonile. See teeb pakkumiste tipphindadest languseks 20,3%.

Elamispindade pakkumiste arv portaalis KV.EE on 21870, mis on enam-vähem samal tasemel, mis viimase seitsme kuu jooksul. Ees ei ole paistmas märke, mis annaksid tunnustust sellest, et pakkumiste arv peaks olulisel määral suurenema või vähenema. Pigem on eeldada, et pakkumiste arv püsib samal tasemel oluliselt ei muutu.

Eeldatavasti jätkavad pakkumishinnad vaikset langust edaspidigi. Kinnisvaraturu seisukohast on positiivsem, kui hinnad jätkavad aeglast langemist selle asemel, et kiiresti kukkuda. Kiire kukkumine tekitaks veelgi suuremat tarbijate ebakindlust ning paneks kõrgenenud riskide tõttu panku laenutingimusi veelgi karmimaks muutma. See-eest ei ole loota, et kiire hindade kukkumine turgu elavdaks ning kinnisvara likviidsemaks muudaks.

Aeglane kinnisvarahindade langus ei luba neil langeda oluliselt alla ehitusväärtuse. Kui elamispindade turuväärtus langeb oluliselt alla elamishindade ehitushinda, siis pärsib see uusarendust. Vähene uusarendus aga viib olemasoleva elamufondi amortiseerumise tõttu alla elamispindade keskmist kvaliteeti ning see omakorda halvendab inimeste elutingimusi. Aeglane elamispindade hinnalangus lubab majanduslanguse tõusuks pöördumisel hinnatasemetel kiiremini taastuda ning jätkata seni üsna madalal tasemel olnud elamispindade uusarendusega.

KV.EE Indeks

KV.EE Indeks

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

1 + 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

01.11.2021 Kinnisvaraturundus