Kinnisvaramull: Kinnisvaramulli indeks jäi aastatagusega võrreldes miinusesse

Advisors turule toodud Kinnisvaramulliindeks, mis võrdleb kinnivara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal tegi detsembri kuus 0,53-protsendilise tõusu ja jõudis 51,7 punktile. Aastatagusega võrreldes jäi 4,5% miinusesse.

„Detsembrikuise indeksi tõusu taga olid ennekõike kallima hinnaga tootmis- ja ärihoonete tehingud,“ põhjendas indeksi kasvu Advisors’i partner . „Paljukommenteeritud korterituru euro-eelne suurem aktiivsus tähendas küll tehinguarvu tõusu, kuid keskmine tehinguhind jäi siiski praktilisel muutumatus.“

Kinnisvaramulli tõusis detsembris võrreldes novembriga 0,53%. Aasta baasil on indeks endiselt languses, seekordseks näitajaks kujunes -4,5%. Kui indeksi tõusu tõi tootmis- ja ärihoonete tehinguhindade tõus, siis languse suunas mõjutasid indeksit detsembris elamumaa tehingute ja äripindade pakkumishindade langus.

2010. a. jaanuaris tehti Eestis 2300 kinnisvaratehingut, aasta lõpus detsembris aga koguni 4177 tehingut.

„Eelolevalt 2011. aastalt võib tehingute arvu tõusunurka vaadates loota kinnisvaramulli indeksi tõusu,“ prognoosis Urmas Laur. „Reeglina hakkab turu põhja jõudmise järel esmalt tõusma tehingute arv. Seejärel hakkavad hinnatasemed kasvava nõudluse tõttu kerkima.“

Kinnisvaramulli on Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Lisainfo


Advisors
+372 501 9393
urmas.laur@7re.eu
www.7re.eu

Vt ka http://www.ehitusuudised.net/article/2011/1/25/aripinnad-kergitasid-kinnisvaramulli-indeksit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC