Kinnisvaraturul elavnemise märgid

Äripäeva koostatav Eesti majandusinfot koondav kaart näitab aprilli andmetele toetudes, et kinnisvaratehingute arv on kasvanud üle kogu Eesti.

Alates jaanuarist ulatub kinnisvaratehingute arvu kasv juba kümnetesse protsentidesse.

Uus Maa Kinnisvara juht Jaanus Laugus ütles kinnisvaraturu aktiviseerumist kommenteerides, et välismaised väikeinvestorid juba tunnevad huvi Eestis kinnisvara ostmise vastu. Lauguse sõnul on väikeinvestoreid, kes müüvad oma korteri Rootsis ning ostavad elamise Tallinna kesklinna.

Laugus lisas, et plaanib ka ise kinnisvarasse investeerida. “Turg on kindlasti põhjale väga lähedal,” märkis ta, meenutades, et võrreldes 2007. aasta aprilliga on hinnad langenud 50 protsenti.

Siiski osutas Laugus sellele, et sügisel saabub lõplik tõehetk, kus selgub, mida kinnisvaraturg teeb.

Kinnisvaraspetsialist Tõnu Toompark, kes sõlmis märtsis Äripäeva ajakirjaniku Enn Tossoga kihlveo kinnisvarahindade liikumise peale, leiab, et langus pole veel sugugi tõusule keeranud.

“Korteriomanditehingute hinnad on jätkuvalt languses ja seda eelkõige tarbijate kindlustunde ja kitsaste laenuvõimaluste tõttu,” ütles Toompark. “Kuigi aeg-ajalt keegi jälle hõikab, et ta olevat tunneli lõpus valgusesähvakat näinud, siis lähem uurimine paraku reeglina näitab, et majanduse paranemismärke veel ei ole.”

Toompargi sõnul ei maksa loota, et kinnisvarasektor tõuseb enne muu majanduse kosumist.

Toompark teeb panuse turu sesoonsele aktiveerumisele

“Paadunud optimistid näevad ka kolme kuu kestel toimunud korteriomanditehingute arvu tõusus turu pöördemomenti. Kui aga vaatame tagasi 2007. ja 2008. aastale, siis näeme, et muster on sama. Aasta esimestel kuudel tehingute arv tõusis, et mais järsult taas langeda,” märkis ta. “Eks seda näeme juunis, kas muster kordus või toimus miskit erakordset. Tõenäoliselt siiski pole tegemist millegi muuga kui sesoonse turu aktiveerumisega, mida juhtub isegi karmidel aegadel.”

Toompark lausus, et ei taha hästi uskuda ka seda, et agressiivsete hinnapakkujate aeg on möödas. “Usun, et see aeg on pigem meil alles ees. Seda põhjusel, et tööpuudus suureneb ja sellest tulenevalt tekib järjest enamatel laenuvõtjatel raskusi laenude tagastamisel,” ütles ta. “Kokkuvõtteks võiks öelda, et kergelt vastuvõetud kihlveopakkumise võidus kahtlust ei ole – nii kurb, kui see ka poleks, on korteriomandihinnad järgmise aasta märtsis selle aasta numbritest madalamal tasemel.”

Tasub teada

* Kinnisvaraspetsialist Tõnu Toompark ning Äripäeva ajakirjanik Enn Tosso sõlmisid märtsis kihlveo, kas kinnisvaraturg on aasta pärast plussis või miinuses.
* Kaks kuud pärast kihlveo sõlmimist edestab Toompark Tossot tunduvalt, sest selle ajaga on kinnisvara hinnad langenud tosin protsenti.
* Toompark ennustas, et Tallinna korteriomandite mediaanhind on märtsis 2010 madalamal kui märtsis 2009.
* Tosso ennustas, et Tallinna korteriomandite mediaanhind on märtsis 2010 kõrgemal kui märtsis 2009.
* Aluseks võetakse maa-ameti andmed.
* Kihlveo kaotaja tasub võitjale 2010. aasta märtsi lõpust alates oma isiklikust sissetulekust 1000 krooni ulatuses spordiklubi arveid.

Artikli autor on Enn Tosso. Artikkel ilmus 22/05/2009 väljaandes Äripäev.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

− 9 = 1

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.10.2021 Kuidas edukalt kliendisuhtlust juhtida?