KV.EE Indeks on tipust 2% allpool

Eesti keskmist elamispindade müügipakkumiste hinda peegeldav KV.EE Indeks on astunud sammukese allapoole. 13.03.2023 seisuga on indeks 176,4 punkti peal, mis on kuu aja tagusest 0,5% allpool. Veel eelmise aasta lõpus allapoole tulnud KV.EE objektide arvu indeks, mis näitab müügipakkumiste arvu muutust, on pisut ülespoole liikunud. Indeksi näit 53,6 punkti on kuutagusest 1,5% rohkem.

Elamispindade müügipakkumiste tipp oli jaanuaris 2023. a, mil KV.EE Indeks näitas 180 punkti taset. Tipust on indeks allapoole tulnud mitteolulise 2% võrra.

Võttes arvesse, et elamispindade tehingute hinnad on pigem liikumas aeglaselt allapoole võiks ennustada ka KV.EE Indeksi ehk elamispindade pakkumishindade jätkuvat allapoole tulemist. Nii see siiski ei pruugi minna.

Minevikupraktika finantskriisi ajal ja koroonakriisis näitas, et müügipakkumiste hinnad on turu muutustest märksa vähem mõjutatud kui tehingute hinnad. Teisisõnu suureneb majanduse ja kinnisvaraturu pöördelistel aegadel määr, mille võrra läbirääkimiste käigus hinda alla kaubeldakse.

Minevikukogemusele tuginedes võiks prognoosida, et KV.EE Indeks jätkab lähema kvartali-kahe jooksul aeglast liikumist allapoole ja seda tempoga, mis jääb maha tehinguhindade liikumise kiirusest. Aasta lõpuks on KV.EE Indeks pisut kõrgemal, kui selle aasta kõige madalam tase.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.12.2023 Planeerimisseaduse ja ehitusseadustiku muudatused ning rakenduspraktika