KV.EE Indeks: Tempokas hinnatõus jätkub

Eesti elamispindade müügipakkumiste keskmise hinna liikumisi peegeldav KV.EE Indeks jätkab kiiret liikumist tõususuunas. 2021. a oktoobri keskpaigaks on indeks kerkinud 132,2 punktile. See on aastatagusest 15,9% kõrgemal. Peamine osa tõusust on leidnud aset viimase poole aasta jooksul. Viimase 6 kuuga on KV.EE Indeks kasvanud 13,6%.

on muutunud järjest olulisemaks

Elamispindade pakkumishindade kerkimise taga on üha enam inflatsiooni teema. Hinnatõusuootus on pannud inimesed enam raha kinnisvarasse paigutamise poole vaatama.

Suurenev rahapaigutajate hulk ehk kasvanud nõudlus ajab hindu üles.

Materjalid ja ehitusteenus kallinevad

Inflatsiooniga paralleelne teema on ehitusmaterjalide ja ehitusteenuse hinnatõus. Ehitushindade kallinemine puudutab esmalt uusarenduste hinnataset. Ehitamise kallinemine teeb paratamatusena kõikide uute turule tulevate projektide kallimaks.

Vanemate korterite ehk teisene elamispindade turg reageerib uute korterite hindade muutustele. Kui ees kallinevad, liiguvad ka vanemate korterite vääramatult üles.

Kas pensioniraha kasvatas nõudlust?

Septembrikuine oli aktiivne, kuid pensionirahast tulevat suurt täiendavat ostulainet sealt siiski ei paistnud. Vahetu tagasiside kinnisvaramaakleritelt ütleb, et siin-seal on üksikuid pensioniraha kinnisvarasektorisse paigutusi tehtud.

Hetkel tuleb mõningase ebakindlusega tõdeda, et pensioniraha ei ole kinnisvarasektoris täiendavat olulist(!) nõudluselainet tekitanud. Võib-olla on oktoobris veel pisut vara pensionirahade osas liialt olulisi lõplike järeldusi teha, sest kinnisvaraäris võtab ostuotsuste langetamine ja tehingu vormistamiseni jõudmine aega.

Pakkumisi jätkuvalt vähe

Hindu ajab üles jätkuv pakkumiste nappus. KV.EE müügipakkumiste objektide arvu indeks on kukkunud 43,8 punktile.

See teeb aastaseks elamispindade müügipakkumiste arvu vähenemiseks 26,5%. Poole aasta tagusest ajast on portaalis KV.EE müügipakkumisi 9,1% vähem.

Kui ostuhuvi ja ostujõudu on palju, kuid pakkumisi vähe, ajab see omakorda tugevalt pakkumiste hindu kasvama.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC