KV.EE: Prognoosime elamispindade hinnatõusu mõõdukat kiirenemist

Kinnisvaraportaal KV.EEPortaali KV.EE elamispindade müügipakkumiste keskmist hinda kajastav KV.EE indeks on läinud senisega võrreldes kiiresse tõusu. Hinnaindeks näitab 91,8 punkti, mis on seniste horisontaalsete liikumiste asemel eelmise aasta näitajast märgatava 8,5% kõrgemal.

Hinnaindeksi ootamatult kiire kasvu taga ei ole erakordne hinnahüpe kinnisvaraturul. Hinnaindeksi tõus on tingitud pakkumiste struktuursest muutumisest ehk asjaolust, et portaali KV.EE pakkumistest moodustab üha suurema proportsionaalse osa uute korterite pakkumiste hulk.

Korteriarendusest suur osa Tallinnas-Harjumaal, kus juba ainuüksi asukohast tulenevalt on kinnisvara väärtus ja seega pakkumishinnad kogu Eesti keskmisest kõrgemal. Nii kasvatab pealinna ja selle ümbruse uute elamispindade pakkumisse lisandumine kogu KV.EE hinnaindeksi väärtust.

KV.EE hinnaindeksi tõusu taga ei ole siiski ainult tehnilised tegurid. Elamispindade, sh korterite hinnad kerkivad vääramatult. Kogu Eesti korteritehingute keskmine hind oli maa-ameti andmetel mai kuus aastatagusest 2,7% kõrgemal. Tallinna hinnatõus oli samal ajal 5,7%.

Arvestades nõudlusele jõudu andvaid tugevaid tegureid nagu madal tööpuudus, kasvavad palgad ja soodsad laenutingimused, on tegemist isegi pigem madala või mõõduka elamispindade tõusuga. Eeldusel, et majanduskeskkonnas olulisi muutusi aset ei leia võiks lähiperspektiivi osas prognoosida KV.EE hinnaindeksi kasvu mõõdukat kiirenemist.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

170621_KV.EE-indeks

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

16 − 9 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

18.10.2021 Üürikoolitus