KV.EE: Vahe korterite tehingu- ja pakkumishindade vahel venib laiemaks

Kinnisvaraportaal KV.EETallinna korterite pakkumishinnad kerkivad kiiremini kui tehinguhinnad. See suurendab pakkumis- ja tehinguhindade vahet ehk hinna üle kauplemise ruumi, leiab portaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

Tallinna korterite pakkumishindade tõus on tempo maha võtnud, kuid hinnad jätkavad kerkimist. Aastataguse ajaga võrreldes jääb Tallinna korteripakkumiste keskmine hinnatõus portaalis KV.EE vahemikku 5-6%.

Tegemist on tempoka hinnatõusuga, kui vaadata, mida teevad ostu-müügitehingute hinnad. Korterite ostu-müügitehingute hinnad on Tallinnas viimased poolteist aastat seisnud paigal jäädes vahemikku 1500-1600 €/m². 2016. a juunikuine korteritehingute keskmine hind on napi 2% aastatagusest kõrgemal.

„Olukorras, kus korteritehingute hind vindub paigal, kuid pakkumishinnad kerkivad, venib laiemaks tehinguhindade ja pakkumishindade vahe. Vahe tehinguhindade ja müügihindade vahel on alates kinnisvaraturu kriisijärgsest stabiliseerumisest 2011.-2012. a olnud portaalis KV.EE stabiilselt 15-20%,“ tõi Tarvo Teslon välja numbrid.

Oluline põhjus, miks kinnisvaramüüjad pakkumishindu kergitavad on ostujõu suurenemine. Madalana püsiv tööpuudus ja kasvavad keskmised palgad kasvatavad paigal seisva kinnisvara hinnataseme tingimustes koduostjate ostujõudu.

„Teisisõnu saab tänane koduostja igakuise sissetuleku ees osta rohkem ruutmeetreid korteri pinda kui näiteks aasta või paar tagasi. Kinnisvaramüüjad proovivad ostujõu suurenemisest läbi pakkumishindade kergitamise pisikese osa oma tasku pista,“ selgitas Tarvo Teslon.

Tänases olukorras, kus konkurents kinnisvaramüüjate vahel on tihe võib prognoosida tehinguhindade ja pakkumishindade vahelise vahe vähenemist. Seda põhjusel, et mõistlik hind on oluline tegur, mis aitab kinnisvaramüüjal ostjate tähelepanu pälvida.

„Valel teel on need kinnisvaramüüjad, kes kergitavad hindu seepärast, et hiljem oleks võimalus potentsiaalset ostjat allahindlusega võluda. Ostja saab aru, kui hind on õiglasel tasemel ja kuigi ta hinnaalandust küsib, rahuldub ta ka eitava vastusega,“ andis Tarvo Teslon soovituse kinnisvara müüki takistavate hinnamanipulatsioonide vältimiseks.

Kinnisvaraportaali KV.EE haldab AllePal OÜ. Samasse gruppi kuulub veel Eestis tegutsev portaal Osta.ee.

Vahe korterite tehingu- ja pakkumishindade vahel venib laiemaks

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

17.-19.01.2023 Kinnisvara ABC