KV.EE: Korterite hinnad jätkavad 2017. aastal tõusu

Kinnisvaraportaal KV.EEEesti aktiivsema kinnisvaraturuga linnade korteripakkumine pööras 2016. aastal langusesse. Vähenev pakkumine tõi endaga kaasa nii korterite pakkumishindade kui tehinguhindade tõusu. Arvestades palgakasvust tulenevat ostujõu suurenemist jätkub korterite hinnatõus ka alanud 2017. aastal, prognoosib portaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

“Tallinna korteripakkumise vähenemise taga on suures osas elamispindade arendusprojektide turule tulemise pidurdumine 2016. aasta lõpus. Uusi kortereid küll tuleb müüki juurde, kuid mõnevõrra aeglasemas tempos kui varasemalt,” tõdes Tarvo Teslon.

Uute arendusprojektide müüki tulemise vähenemise taga ei ole pealinna arendajate tahtmatus kinnisvara arendada. Pigem põhjustab vähesemat uute korterite pakkumist asjaajamise keerukus, mis ei luba endise kiirusega ehitusloani jõuda.

“Kui pakkumist juurde ei tule, nopitakse olemasoleva seast paremad palad välja. Väiksem konkurents alles jäävate korteripakkumiste vahel võimaldab kinnisvaramüüjatel hindu tõsta ja seda nii uuemate kui vanemate korterite sektoris,” analüüsis olukorda Tarvo Teslon.

Korterite pakkumishinnad Tallinnas-Tartus-Pärnus on portaalis KV.EE aastatagusega võrreldes kerkinud üsna ühtlaselt 5-7 protsenti. Korteritehingute hinnad on aga kerkinud 7-9 protsenti.

“Korterite tehinguhinnad kerkivad kiiremini kui pakkumishinnad portaalis KV.EE, sest pakkumishinnad ehk kinnisvaramüüjate hinnaootused on kasvanud juba 2015. aastast alates. Korterite tehinguhinnad aga püsisid alates 2015. aastast poolteist aastat paigal ja sööstsid siis äkiliselt tõususuunas alles möödunud aasta teises pooles,” kommenteeris Tarvo Teslon.

Alanud aasta korterite hinnatrendid sõltuvad eelkõige sellest, kas pakkumist tuleb juurde või jääb jätkuvalt vähemaks. Oma roll on kasvavatel palkadel, mis ühest küljest suurendavad uute korterite ehitushinda. Teisalt kasvatab palgatõus kodusostjate ostujõudu.

“Arvestades, et ostujõud suureneb ja pakkumine püsib vähenemise järel tõenäoliselt pigem stabiilsena, võib prognoosida, et korterite hinnad liiguvad ülespoole. Pole väga tõenäoline, et näeme endistele aegadele omaseks saanud kümneprotsendilisi kasvunumbreid, kuid 5 protsendi lähedal olev hinnatõus ostjaid ei murra,” prognoosis Tarvo Teslon.

Korterite hinnad jätkavad 2017. aastal tõusu

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

07.02.2023 Planeerimisseaduse ja ehitusseadustiku muudatused ning rakenduspraktika