KV.EE: Väike üüriinvestor peab arvestama madalama tootlusega

Kevadine koroonašokk tõi üürihinnad alla, kuhu need on talve hakuni kinni jäänud. Korterite müügipakkumiste ja tehingute on samal ajal püsinud paigal või isegi kasvanud. See on üüriinvesteeringute tootluse alla toonud. Täna üüriinvesteeringuid planeerivad investorid peavad turule sisenema madalama tootluse ootusega, analüüsis portaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

Kevadine koroonapuhang peletas Eestist turistid. See tõi majutuskorterid pikaajaliste üüripakkumiste turule. Üüripakkumiste arvu kahekordistumine lõi üürihinnad alla 15-20%. Mõningase hindade taastumise järel on need koroona-eelsest ajast endiselt 5-15% allpool.

„Covid19 tekitas Tallinna korterite turul olukorra, kus üürihinnad on sisuliselt 2018. aasta tasemel. Korterite pakkumishinnad portaalis KV.EE on 2018. aastaga võrreldes kasvanud 10%. Korterite ostu-müügitehingute pole lasknud end koroonast segada. Need on 2018. aasta tasemest 16% kõrgemal,“ võrdles arenguid erinevates korterituru segmentides.

Üüriinvestorite teenitav rahavooline sõltub üürihinna ja korteri turuväärtuse ehk võimaliku ostuhinna jagatisest. Olukorras, kus üürihinnad on vähenenud, kuid müügipakkumiste ja tehingute kasvamas, peab üüriinvestor leppima madalama tootlusega.

Portaali KV.EE andmete baasilt arvutatuna on keskmine üüritootluse määr olnud viimastel aastatel 6,0-6,3%. Ilmselgelt koroonast tingituna on 2020. aasta teises pooles keskmine arvestuslik tootluse määr kahanenud 5,6-5,7% peale,“ kommenteeris Tarvo Teslon.

Vaatamata üüriinvestorite vaatest halvemale olukorrale ollakse jätkuvalt valmis uuteks investeeringuteks. Professionaalsed üüriinvestorid toovad üüriturule uusi kortereid mitte ühe-kahe, vaid lausa viie-kümne-kahekümne kaupa.

„Üüriinvestorite majandusolusid eiraval aktiivsusel on kaks põhjust. Suuremad investorid mängivad sellele, et hulgiostudega õnnestub allapoole viia ja seeläbi tootlusenumber mõistlikuna hoida. Väikeinvestorid seevastu loodavad, et tänane madalam üürihind on poole-pooleteise aasta jooksul võimalik ülespoole viia, et üüriinvesteering tasuvaks muutuks,“ hindas olukorda Tarvo Teslon.

Pikema perioodi portaali KV.EE üüripakkumiste ja müügipakkumiste hindu kõrvutades võib tõdeda, et üürihind võib üldistest majandusoludest tulenevalt kiiresti kukkuda. Siiski kerkib üürihind tagasi, et säiliks mõistlik tavapärane proportsioon üürihindade ja ostu-müügihindade vahel.

„Eelkõige väiksematel üüriinvestoritel, kel ei ole võimekust teha turu tasemest oluliselt soodsama hinnaga ostusid, tasub olla ettevaatlik. Üürihindade taastumine ehk tootluse endisele tasemele kerkimine võttis kümnend tagasi 1-2 aastat. Kui see periood on rahavooliselt võimalik hakkama saada ehk tulud ületavad kulusid, võib täna soodsa üüriinvesteeringu tegemine olla üsna mõistlik tegevus,“ soovitas Tarvo Teslon.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC