Levinumad vead, mida inimesed esimese kodu ostmisel teevad

Luminor BankEsimese oma ostjad vajavad sageli rohkem informatsiooni ostmise protsessi, laenu saamise ja muude oluliste aspektide kohta, mida tuleb eduka tehingu tegemiseks silmas pidada. Seetõttu jagab Luminori partnersuhete juht Kristjan Jasinski nõuandeid, kuidas vältida kodu ostmisel enamlevinud vigu.

Luminori partnersuhete juhi sõnul on esimese ostmine tõsine pikaajaline otsus, mida tuleb hoolikalt kaaluda ja milles tuleb targalt tegutseda. „Kodu ostmiseks on alati hea aeg, kuid seda valides tuleb silmas pidada, et see vastaks sinu vajadustele. Vältida tuleks spontaanseid ja emotsioonidest lähtuvaid oste. Samuti tuleb kodu valimisel kaaluda kõiki plusse ja miinuseid, et ei peaks tagantjärele tehtud valikut kahetsema,” soovitab Jasinski ja toob välja levinumad vead mida kodu ostmisel tehakse.

Omaosaluse jaoks pole piisavalt raha

Tihtipeale on laenuga koduostjal liiga väikesed säästud. Luminori andmed näitavad, et enamasti on keskmine oma esimese ostmiseks säästnud kuni 5000 eurot, kuid osta soovitakse kinnisvara hinnaga umbes 100 000 eurot. Isegi kui taotleda kodulaenu KredExi käendusega, peab omafinantseering olema vähemalt 10 protsenti, mis on 100 000 eurot maksva eluaseme korral 10 000 eurot. Selliste olukordade vältimiseks soovitab Jasinski alustada säästmisega varakult ja teha natuke eeltööd, et paika seada oma eesmärk ning vajaminev summa. Säästmise alustamiseks on võimalusi mitmeid, ent oluline on seda teha järjepidevalt. Samuti tuleb arvestada raha ka kinnisvaratehingu kulude katteks. Teisalt on võimalik hakkama saada ka väiksema sissemaksega, kuid see eeldab lisatagatise olemasolu.

Makstakse liiga palju

Selleks, et esimest ostes mitte liiga palju maksta, tasub võrrelda väljavalitud kinnisvaraobjekti hinda teiste samasuguste maksumusega. Näiteks võiks külastada erinevate kinnisvaraportaalide lehekülgi ning võrrelda sarnase suuruse, seisukorra ja asukohaga eluasemeid. Samuti soovitab Jasinski alati pöörduda kinnisvarahindajate poole, kes vaatavad soovitava objekti üle ning koostavad võrdlustehingutel põhineva analüüsi ja aitavad seeläbi õiglase väärtusega kodu soetada. Alati peab meeles pidama, et müüjal võib hinna sees olla emotsioon ning seetõttu on väga hea kasutada objektiivse hindaja abi. Samuti on kinnisvara hindamisakti alati tarvis kodulaenu võtmisel.

Jäetakse osa kuludest arvestamata 

Esimest ostvad inimesed ei pruugi olla endale teadvustanud, millised lisakulud kaasnevad kinnisvara ostmisel. Sellised kulud on näiteks notaritasud, mis sõltuvalt kodu maksumusest võivad ületada ka 1000 eurot. Laenu võttes peab kindlasti arvestama ka hindamisakti kuluga ning kohustusliku kodukindlustusega. Olenevalt korteri seisukorrast tuleb loomulikult arvestada ka muude kuludega. Lisaks igakuisele laenumaksele tuleb arvestada kommunaalmaksetega ning mõningatel juhtudel ka remondikulude, mööbli ja kodutehnika ostuga.

Hüpatakse üle oma varju

Kliendi krediidivõimelisuse hindamisel võetakse arvesse tema sissetulekuid, olemasolevaid kohustusi ja kõiki kulusid selleks, et nii pangal kui ka kliendil oleks kindlus, et ta jaksab laenu võtta ning seda tagasi maksta. Siiski pole inimesed alati oma üldistest kohustustest teadlikud. Näiteks ei pruugita teada, et ka kasutamata krediitkaardilimiit on krediidikohustus või et mõne muu laenu käendamine mõjutab saadava laenu maksimaalset suurust. Seetõttu soovitab Jasinski pöörduda juba varakult panga poole, et arutada läbi oma laenuvõime ning saada häid soovitusi kinnisvara soetamiseks.

Tulevikuperspektiivid jäetakse arvestamata

Elus tuleb ikka ette muutuseid – vahel on tarvis kolida teise linna ning sealgi on tarvis eluaset või on suurenemas, mistõttu võib esimene soetatav väikeseks jääda. Hinnatud kinnisvara on lihtsam ja kiirem müüa ning seetõttu tuleks kodu valimisel pööra kindlasti tähelepanu selle asukohale ja ümbritsevale taristule. Samuti tasub uurida, millised on lähiümbruse arengukavad ja kui ihaldusväärne on sealne kinnisvara teiste ostjate jaoks juba praegu. Tähtis on meeles pidada, et kinnisvara ostes maksab asukoht.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC