Noor pere otsib kodu linna või selle lähedale

Domus KinnisvaraPärnu kinnisvarafirmade esindajate hinnangul on KredExi kodulaenu käendus noorele perele tänuväärne võimalus oma kodu soetada, samal ajal on tähtis hoolega läbi mõelda koduostuga kaasnevad kohustused. Pärnus ja Pärnumaal käendas KredEx eelmisel aastal 48 noore spetsialisti ja 73 noore pere eluasemelaenu.

Domus Kinnisvara hindaja/maakler Piret Rondo märkis, et enne buumi oli sagedane kaasata lisatagatisena laenuvõtmisel vanemate või vanavanemate maja või korter. Viimastel aastatel esineb sellist käitumist harva: pangad on pidurid peale pannud ja majandussurutiseaegne sundtäitmine on muutnud inimesed ettevaatlikuks.

Ettenägelikud valikud

“Noorel perel soovitaksin soetada vähemalt kolmetoaline korter, sest elu on näidanud, et kahetoalisest soovitakse edasi minna kolme- ja sealt juba neljatoalisesse,” kõneles Rondo. Kuna laenutaotlemisel arvestatakse ülalpeetavate arvuga, on märksa lihtsam soetada ühe lapsega perel kolmetoalist kui kahe–kolme lapsega perel neljatoalist.

Rondo soovitas kindlasti pöörata tähelepanu soetatava kinnisvara hinnale. Pakkumishind ei pruugi olla vara turuväärtus, seega, kui pakutav vara on oluliselt kõrgema hinnaga kui turuväärtus, väljastab pank laenu vastavalt eksperthinnangus toodud turuväärtusele ja ostjal peab seetõttu olema suurem omafinantseering või parem lisatagatis. Just omanikult otse ostes peaks õiglase turuväärtuse kohta küsima infot pädeva kinnisvaramaakleri või -hindaja käest.

Pärnu kinnisvarafirmade esindad on seda meelt, et kodu ostmine on ajaga kindlasti keerulisemaks läinud ja tuleks põhjalikult läbi mõelda, mida ja kuhu osta. Kas praegu välja valitud kodu vastab vajadustele ka viie või kümne aasta pärast? Pankade nõuded on karmistunud, laenutaotlejaid analüüsitakse põhjalikumalt. Pank ei aktsepti laenutagatisena enam igasugust kinnisvara. Buumiajaga võrreldes on ostjad tunduvalt konservatiivsemad: iga hinna eest ei pea unelmate kodu asuma eramus linna servas. Hinnatakse elukeskkonda tervikuna: teid, lasteaia ja kooli lähedust, ühistransporti.

Samuti võiks enne ostu vähemalt pool aastat laenutasumist harjutada: panna iga kuu kõrvale laenumakse suurune summa. Nii saab pere aru, kuidas sellise summa tasumine igapäevast elu mõjutab. Samuti peaks tallel olema rahavaru, mis aitab laenumakseid 6–12 kuud tasuda, kui töökoht kaob või maksjaga midagi juhtub. Igaks juhuks tuleks siiski jätta varu, ei maksa soetada kõige kallimat vara. Loomulikult peab arvestama, et praegu ülimadal euribor ei jää nii madalaks ja see tähendab, et laenumakse võib kunagi olla kolmandiku võrra suurem.

Samuti mainivad kinnisvarafirmade esindajad fakti, et oma maja soetamisel tasub arvestada asjaoluga, et teinekord tuleb odavam lasta ehitada endale uus maja kui hakata vana renoveerima. Suvila või vana maja ostmisel emotsiooni ja entusiasmiga puhul tasuks olla ettevaatlik: kogemuste puudumisel hinnatakse tööde mahtu vähemaks ja unustatakse, et ümberehitamisel peab lõpuks uue kasutusloa võtma. Uuselamurajooni krundi soetamisel tuleks kindlasti  hilisemate lisakulude vältimiseks kindel olla, et elamurajooni kommunikatsioonid toimivad, neil ja tänavatel on kasutusluba ja nende omanik on soovitavalt kohalik omavalitsus.

Korteri puhul tuleks enne ostu välja selgitada, kas ühistu on võtnud laenu, kui pikk on veel jäänud laenuperiood, korteri laenujääk ja kuumakse.

Kooselu harjutamiseks üürikorter

Kuna Pärnus noortel kõrgepalgalisi töökohti napib, on noored pered kõige sagedasemad üürikliendid. See tähendab pidevat kolimist, sest turul puudub võimalus sõlmida mitmeaastaseid üürilepinguid.

Teisalt on üürikorter suhte algfaasis väga hea lahendus: maakleritele pole üllatus, kui paar sõlmib aastase üürilepingu ja ütleb selle kahe kuu pärast üles. Üürikorter sobib kooselu harjutamiseks hästi, sest seda lepingut katkestada on palju lihtsam ja odavam. Kurvem, kui kohe tormatakse maja ostma ja võetakse suured riskid.

Artikkel ilmus Pärnu Postimehes 21.02.2015.


Artikli allikas on
Domus Kinnisvara blogi.
Domus Kinnisvara
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.06.2023 Kinnisvara ABC