Luminor: Baltimaade elanik soovib kolida linnast välja

Luminor BankLuminori panga uuringu kohaselt eelistab umbes kaks kolmandikku Baltimaade elanikest, kes kaaluvad linnast väljapoole kolimist, elada Tallinna, Riia või Vilniuse lähedal või maapiirkondades. Eesti vastajate seast sooviks 32% elada Tallinna läheduses ja peaaegu sama suur hulk inimesi maal.

Võrreldes teiste Balti riikide elanikega, on just eestlaste jaoks mere lähedal elamine eelistatum variant (19%). Sama palju Eesti vastajatest valisid väikelinnas elamise kasuks, tuues esile, et väikelinnas või maal elamise otsuse tegemiseks on nende jaoks oluline kõigi vajalike mugavuste olemasolu, hea juurdepääs linnale ja hea infrastruktuur, aga ka stabiilne Interneti-levi.

„Kuigi Balti riikide pealinnad on endiselt äri-, haridus- ja kultuurikeskused, ihkavad inimesed üha enam kolida nendest väljapoole. Uuringu kohaselt hindavad ka teiste suuremate linnade elanikud võimalust elada looduslähedases paigas. Eesti elanikud eelistavad teiste Balti riikide elanikega võrreldes rohkem mere lähedust, Leedu vastajad pealinna lähedust ning Läti elanikud väikelinnu või maapiirkondi. Võttes arvesse inimeste üha suuremat huvi suurematest linnadest väljaspool asuva kinnisvara vastu, laiendas eelmisel aastal maakodude ostuks laenu saamise võimalusi. Kuna eluasemepakkumine on praegu piiratud ja kinnisvara hinnad on tõusnud, on inimesed valmis kasutama võimalust ja kolima maale või vähemalt ostma omale teise eluaseme linnast väljapoole,“ rääkis Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Peamine põhjus, miks Balti riikide elanikud soovivad elada suurematest linnadest väljaspool, on looduslähedus ja rohelisem keskkond. Neid väärtustavad kõige rohkem Läti (80%) ja Eesti (78%) elanikud, samas kui Leedus on looduse läheduses elamine oluline vaid 69% vastajatest. Tähtsuselt teine põhjus, miks inimesed linnast välja kolivad, oli Leedu (57%) ja Eesti (52%) vastajate puhul võimalus omada aeda ning Läti vastajate sõnul võimalus elada suuremas majas (47%). Baltimaade elanikud hindavad linnast väljaspool elamise eelistena ka võimalust vabamalt liikuda ja lihtsamat parkimist, üldiselt odavamaid elamiskulusid ning lemmikloomade pidamise võimalust.

Uuringus osalenud enamik nendest Balti riikide elanikest, kes ei kavatse pealinnast või suuremast linnast väljapoole kolida, tõid peamise põhjusena välja rahulolu praeguse elukohaga. Muude põhjustena mainiti ennekõike piiratud rahalisi võimalusi, väiksemate piirkondade töövõimalustega seotud kahtlusi või asjaolu, et amet ei võimalda teha kaugtööd.

Uuring, milles osales rohkem kui 700 Balti riikide suuremate linnade elanikku vanuses 18–74, tehti 2022. aasta jaanuaris koostöös uuringufirma Norstat Läti esindusega.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest