Luminor: Mida silmas pidada, kui valid tudengieluks sobivat korterit?

Luminor BankUus ülikooliaasta on vaikselt lähenemas ning see tähendab ka üürituru elavnemist. Tartu, Tallinna ja muude väiksemate linnade tudengid ning õpilased otsivad aktiivselt kodu, mis vastaks rahalistele võimalustele ja soovidele. Luminori partnersuhete juht Elar Ollik annab nõu, kuidas valida omale tudengiaastateks sobilik kodu ning mida korterit valides tähele panna.
LVM Kinnisvara Tartu büroo juht Philip Saksing sõnas, et praeguseks on mitmed head üürikorterid juba läinud ning on viimane aeg endale uueks kooliaastaks elamist vaadata. Hästi lähevad korterid, mis on heas asukohas, uuemas majas ja mille üürihind algab 600 eurost. Kuidas aga enda vajadustele vastavat korterit valida, jagas Elar Ollik.
Eelarve
Enne korteritega tutvumist pane paika oma eelarve ja tee kindlaks, kui palju saad korteri või ühiselamu koha peale reaalselt kulutada. Nii väldid hilisemaid probleeme, kus oled üüri või kommunaalkulude maksmisega hädas, sest valisid koha, mis käib sulle üle jõu. „Uuri turgu ning arvuta välja umbkaudne igakuine üür, kommunaalid ja muud lisakulud nagu näiteks internet. Kindlasti ära unusta ka tagatisraha, mis korteri üürimisega kaasneb – see on tavapäraselt 1–2 kuu üür,“ sõnas Ollik.
Luminori partnersuhete juht soovitas julgelt kasutada ka usaldusväärsete kinnisvarabüroode abi. „Üsna levinud on stereotüüpne arusaam, et maaklerid on liigkasuvõtjad. Tegelikult tunnevad just nemad kohalikku kinnisvaraturgu kõige paremini – nad teavad majade seisukordasid, mis on valitud asukoha plussid ja miinused ning palju on ka „letialust“ kaupa, mis turule ei jõuagi.“
Välja valitud kortereid tuleb kindlasti võrrelda oma võimalustega ehk kas sul on piisavalt sissetulekut, et sellist elamist omale lubada. Uuri, kas vanemad on valmis sinu elamiskulusid toetama, ehk on sul võimalus õpingute kõrvalt tööl käia või saad hoopis mõne sõbraga üürikorteri kulusid jagada. Ollik rõhutas, et kõige olulisem on valida elamine oma võimaluste piires, pidades silmas ka muid kulusid nagu näiteks toidu- ja meelelahutuskulud.
Asukoht ja elustiil
Ühikakoha ja korteri vahel valides tulevad taas käiku rahalised võimalused kuid ka elustiil. Näiteks, kas oled valmis kööki või vannituba teistega jagama või vanemasse majja kolides puid tassima ja tuba kütma. Ühiselamute toad on tavapäraselt privaatsetest korterites odavamad ning samuti on rohkem võimalusi uute sõpruste ja tutvuste loomiseks. Samas pakub iseseisev korteri üürimine rohkem privaatsust, kuid arvestada tuleb kõrgemate kuludega.
Luminori partnersuhete juht Elar Ollik soovitab kinnisvara otsides mõelda just nendele aspektidele:
Kas oled kulgeja või valmis hommikuti sprintima?
Kindlasti on liikumine edasiviiv jõud, kuid kui mõelda üliõpilaselule, siis kas sa oled valmis kell 7 ärkama ja mitukümmend minutit linnas seiklema, et kooli jõuda? Tee kindlaks, kui kaugel koolist oled nõus elama ja millisel viisil sinna liikuma.
Kui suur on su unevajadus?
Paratamatult käib üliõpilaselu juurde seltsi- ja sotsiaalelu. Et sa ööseks linnapeale seiklema ei jääks, siis uuri välja, kas ühistransport veel liigub linna teise otsa või vali kodu, kuhu sul on võimalus jalutada vaid paari minutiga.
Kas sulle meeldib melu või vaikus?
Jah, kesklinnaelu on küll tore, kuid kui mõelda õppimisele, siis kas vajad süvenemiseks vaikust ja rahu või oled valmis kasutama kõrvatroppe? Ehk kortereid vaatamas käies ava aknaid ja kuula ümbrust, et paremini aru saada, kui suur võib olla õhtune lärm.
Korteri või ühikatoa seisukord
Enne üürilepingu sõlmimist tasub kinnisvara kindlasti vaatamas käia ja tunnetada, kas väljavalitud koht on järgmisteks aastateks sulle sobiv kodu. Kontrolli, kas see vastab kuulutuse piltidele, kas ruumid on puhtad, hallituseta ning kütte- ja veevarustus toimivad. Lisaks küsi üürileandjalt mööbli kohta, näiteks kas korterisse jääb voodi, köögilaud ja sööginõud, et teaksid arvestada võimalike lisakulutustega.
Kui sul on koduloom või plaanid lähitulevikus omale karvase seltsilise soetada, siis tuleb uurida, kas koduloomad on korterisse lubatud. „Lepingut sõlmides on mõistlik fikseerida kõik korteri puudused ja vead kirjalikult või piltidega, et vältida hilisemaid vaidlusi,“ soovitas Ollik.
Lepingu tingimused
Kui sobiv korter on leitud algab lepingu sõlmimise protsess. Kindlasti on tudengi huvide ja õiguste kaitseks oluline, et sõlmitaks kirjalik leping, mis tõendaks ametlikku üürile andmist. Lepingus peaks olema kirjas üürihind, sissekolimise kuupäev ja lepingust lahti ütlemise etteteatamistähtaeg. Oluline on fikseerida ka üüri tõstmise kord ning muud korteriga kaasnevad kulujaotused, et vältida ootamatusi.