Miljonikroonise korteri pakkumishind on langenud igakuiselt keskmise palga jagu

Illustratsioon

Elamispindade pakkumishindu peegeldav KV.EE Indeks on langenud kõigi aegade madalaima näitajani. 15. detsembril oli indeksi väärtuseks 85,3%, mis on 16,2% vähem, kui aasta tagasi. Võrreldes aga indeksi tipphetkega on langus koguni 21,5%.

Aasta jooksul on indeks pea sirgjooneliselt langenud ega ei ole olnud ühe nädala lõikes positiivne viimase 43 nädala jooksul. Paraku võib eeldada, et langus jätkub ka eeloleva aasta vältel. Loodetavasti hakkab langus vähemalt 2009. aasta teises pooles pidurduma.

Pakkumishindade indeksi langus tähendab seda, et korter, mida aasta tagasi pakuti hinnaga üks miljonit krooni on täna müügis juba pakkumishinnaga 838 000 krooni ehk 162 000 krooni mullusest odavamalt. See teeb kokku ligikaudu Eesti aastase keskmise kuupalga ehk iga kuuga on veel mullu üks miljonit krooni maksnud korteri väärtus langenud ligikaudu ühe keskmise kuupalga võrra.

Pakkumiste hulk on stabiilselt kõrgel tasemel ehk pisut üle 20 000 olnud juba 8 kuud. Detsembri keskel oli portaalis KV.EE 21 503 elamispindade pakkumist. Pakkumiste osas võib oodata kuulutuste arvu langust eelkõige maakleritööst loobuvate inimeste tõttu kaduvate dubleerivate kuulutuste mahavõtmise tõttu. Reaalse pakkumiste hulga oluliseks vähenemiseks ega ka suurenemiseks põhjust ei ole.

Püsivalt kõrge pakkumiste hulga ning keeruliste laenutingimuste juures ei ole alust arvata, et elamispindade hinnalangus peaks pidurduma. Loodetavasti siiski viimase kolme kuu madal korteriomanditehingute arv edaspidi nii kiiresti ei lange ning laenuvõtjatele rõõmutegev alanev euribor aitab turul eluvaimu sees hoida.

KV.EE Indeks

KV.EE Indeks

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

01.02.2023 Praktiline töötuba – AirBnB.com ja Booking.com kasutamine