Uus turuülevaade analüüsib kinnisvaraturgu

06. veebruaril avaldasid kinnisvaraportaal KV.EE ja Adaur Grupp OÜ koostöös järjekordse Eesti kinnisvaraturu ülevaate. Ülevaate juures on põhimõtteks võetud kajastada laiapõhjaliselt Eesti suuremate linnade kinnisvaraturu liikumisi. Tegemist on ülevaatega, mis on abimeheks kinnisvara müüjatele, omanikele ja ostjatele.

„Kinnisvaraturg on languses,“ sõnas turuülevaate koostaja kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark. „Paraku peame tõdema, et kinnisvaraturu oluliseim näitaja on täna tehingute arv ning see on languses. Samuti on vaikselt, kuid kindlalt langemas ka kinnisvarahinnad ja seda paraku kõigis turu sektorites.“

Adaur Grupp OÜ - kinnisvara-alased konsultatsioonid - Tõnu Toompark

Nii tehti Tallinnas 2008. a. 33% võrra vähem korteriomanditehinguid kui aasta varem. Korteriomanditehingute keskmine hind langes selle juures 2008. a. viimaseks kvartaliks aastaga 19%. Väiksem tehingute arvu langus oli Narvas, kus tehingute arv vähenes kõigest 12%. Küll aga kujunes Narva korteriomandite hinnalanguseks 31%. Veel suurem hinnalangus oli vaid Haapsalus, kus aastaga alanesid korteriomandite hinnad üle poole ehk tervelt 54%. Tehingute arvu languseks oli Haapsalus 57%.

Kinnisvaraturu langus on põhjustatud üldisest olukorrast Eesti ja kogu maailma majanduses. Negatiivsetele trendidele annavad jõudu suurenev töötus koos vähenevate investeeringute ning langevate laenumahtudega. „Ainsa positiivse uudisena saab välja tuua intressimäärade baasiks oleva euribori languse,“ täiendas Toompark. „Alanev euribor aitab eelkõige varasematel aegadel laenu võtnute makseid madalamaks suruda. Tänaste laenuvõtjate puhul teeb euribor samuti laenuvõtmise soodsamaks.“

Lisaks makromajanduslike andmetele on turuülevaates analüüsitud portaali KV.EE andmeid. „Viimase aasta jooksul on portaalis olevate pakkumiste hulk püsinud üsna stabiilselt enamasti 20 000 ja 22 000 pakkumise vahel. Seega pakkumine püsib stabiilsena,“ kommenteeris portaali KV.EE juhatuse liige Tarvo Teslon. „Küll on samal ajal keskmine elamispindade pakkumishind vähenenud pea sirgjooneliselt 20 500 kroonilt 16 800 kroonile.“

Avaldatud turuülevaate näol on tegemist üks kord kvartalis ilmuva ülevaatega, mis on tasuta alla laetav veebilehtedel www.kv.ee ja www.adaur.ee. Järgmine turuülevaade ilmub kolme kuu pärast.

Kinnisvaraportaal KV.EE on tegutsenud alates 1999. aastast. Täna on portaaliga liitunud üle 300 kinnisvarafirma ja ca 1500 maaklerit. Portaalis on hetkel üle 45 000 kuulutuse maakleritelt ja omanikelt. Portaali haldab firma Diginet OÜ, mis kuulub Moonfish Media gruppi koos oksjoniportaali osta.ee ja kolme Leedu portaaliga.

Adaur Grupp OÜ on asutatud 2002. a. Ettevõte tegeleb kinnisvaraturu monitooringu, prognooside, ülevaadete, analüüside koostamisega, koolituse ja kinnisvara-alaste konsultatsioonidega.

Ülevaade

Ülevaade on alla laaditav:
– eesti keeles;
– vene keeles;
– inglise keeles.

Lisainfo

Tarvo Teslon
KV.EE
+372 510 6464
tarvo@kv.ee
www.kv.ee
Tõnu Toompark MA
Adaur Grupp OÜ
+372 525 9703
tonu@adaur.ee
www.adaur.ee
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

12.12.2023 Eluruumi üürilepingu sõlmimine ja lõpetamine