Narva Vanalinna Riigikooli kunstikonkursi võidutöö „Sülem“ teeb kummarduse ligi 170 aasta vanusele koolimajale ning sellega seotud inimestele

HTM_logoHaridus- ja Teadusministeerium koostöös Riigi AS-i (RKAS) ja Vanalinna Riigikooliga korraldasid koolile kunstikonkursi, mille žürii valis 22 võistlustöö hulgast välja Oliver Soometsa, Tõnis Hiiessalu ja Bruno Lillemetsa kavandi märgusõnaga “Sülem“.

Kunstiteoste tellimise seaduse alusel läbi viidava kunstikonkursi lähteülesandega otsiti silmapaistvat ja esinduslikku kunstilahendust teise korruse seinapinnale, mis toetaks ja tugevdaks oma-kooli-tunnet, võimaldaks info jagamist ning sobituks koolihoonesse nii kontseptuaalselt kui funktsionaalselt.Žürii poolt võidutööks valitud kavand „Sülem“ kujutab samaaegselt nii koolihoonet  kui inimesi, kes loovad Vanalinna Riigikooli.

Tegemist on perforeeritud terasest plekile trükitud esifassaadi kujutisega, mille pinnale on lõigatud 3132 ristkülikukujulist avaust – igaüks mõeldud ühele kooli õpilasele, õpetajale, toetajale – kooliga seotud inimesele. Autorid on kirjeldanud oma teose ideed järgmiselt: „Hoones, kus juba ligi 170 aastat on tegutsenud kool, teatakse, et maja ilma inimesteta on tühi karp. Inimesed loovad ruumi, mida mäletatakse ja millest kirjutatakse.“


Ideekavand “Sülem”

Teine koht omistati kavandile „Loto“, mille autoriks on Urmas Viik.


Ideekavand “Loto”

Kolmanda koha pälvis Olivia Parmasto kavand „Väärtuste aeg“.


Ideekavand “Väärtuste aeg”

Täiendavalt soovis žürii ära märkida ka ideekavandi „Infoaknad“, mille autoriteks on Triin Simson ja Rainer Kaasik-Aaslaid.

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Tatjana Stepanova ( Vanalinna Riigikooli direktor, žürii esimees), Renata Moistus (Narva Vanalinna Riigikooli huvijuht), Piret Lindpere ja Linda Lainvoo ( Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing) ning Kadi Pajupuu ja -Kelder ( Kunstnike Liit). Hääleõiguseta liikmetena osalesid žürii töös ka linna linnakunstnik Margit Sibul ja protokollijana Mari Emmus RKAS-ist.

Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 11 286,9 eurot. Valminud taiest saab koolihoones näha käesoleva aasta lõpus.

Kunstihanke korraldamise kohustus tuleneb Narvas paikneva Vanalinna Riigikooli osalisest rekonstrueerimisest. Kõnealuseid töid rahastati CO₂ heitmekvoodi müügist laekunud vahenditest.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. Kunstiteoseid tuleb hankida kui ehitustöid teostatakse vähemalt 750 000 euro ulatuses. Kunstiteoste hanke ülempiir on 65 000 eurot.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC