Ober-Hausi turukommentaar: Tallinna vanalinn

Ober-HausVõrreldes buumiaegseid korterite hindu tänasega, on Vanalinnas hinnalangus ca 40%. Samas on korterite hinnalangus Tallinna muudes piirkondades olnud oluliselt suurem ehk tulenevalt asukoha tähtsusest kinnisvara puhul, on Vanalinna korter kõige vähem kaotanud.

Võrreldes käesolevat aastat eelmise aastaga, on tehingute hinnad ja arv püsinud suhteliselt stabiilsed. Kui kinnisvarabuumi ajal oli vanalinnas tavaliselt 30 – 50 müügipakkumist, siis tänaseks on müügipakkumiste arv oluliselt kasvanud. Enamik müügipakkumisi on täna hinnavahemikus 2 500 – 3 800 €/m², kuid enamik tehinguid toimub hinnavahemikus 2 000 – 3 000 €/m². Kõige kallimate müügipakkumiste hinnad ulatuvad 2 400 000 € ja 5 800 €/m², kuid meile teadaolevalt on käesoleval aastal kõige kallim vabaturu tehing toimunud hinnaga 725 000 €. Vanalinna keskmisest suuremate (üle 100 m²) ja eksklusiivse viimistlusega korterite müügiperiood võib praeguse turusituatsioonis ulatuda kuni 2 aastani.

Ostjate poolt vaadates on enim hinnatud põhjalikult renoveeritud hea juurdepääsuga elamute avarate vaadetega asjatundlikult renoveeritud korterid, kus on maksimaalselt säilitatud ajaloolisi detaile ja mille juurde kuulub kindel parkimiskoht. Nn euroremondiga korteritele võib huvi täiesti puududa vaatamata näiliselt soodsale hinnale. Järjest enam on hinda läinud korterite erilisus, avarad vaated ja säilinud ajaloolised detailid. Eraldi klassi moodustavad väga piiratud pakkumiste hulgaga Toompeal asuvad avarate vaadetega korterid, kust avanevad vaated Raekoja suunas all – linnale.

Kuigi seoses euro saabumisega lootsid paljud müüjad üle Eesti kinnisvara hinnatõusu ja rikaste klientide saabumist välismaalt, oli reaalsus midagi muud. Täna piirdub enamike välismaalaste huvi üldjuhul Tallinna kesklinna ja vanalinna korteritega. Sobilikuks hinnatasemeks peetakse Vanalinnas väga heas korras korteritel hinnavahemikku 2 500 – 3 500 €/m².

Kuna investorite huvi on seoses majanduskasvuga viimase aasta jooksul pidevalt kasvanud, siis on arendajad turule toonud mitmeid ühtse tervikuna arendatavaid kinnisvaraprojekte, tähtsamad neist nn Pärli maja Pikal tn ja endine nn KGB maja Pagari tn tänaval. Ajaloomälestisena riikliku kaitse all oleva Pagari 1 rekonstrueerimine algab tänavu sügisel ning esimesed elanikud saavad uude koju kolida 2013. aasta keskel. Hoone juurde kuulub haljastatud siseõu ning kommunaalrajatised elanike tarbeks. Korterite suurus on vahemikus 38 kuni 200 ruutmeetrit. Lisaks on Pikal tänaval veel ühe suurema projekti alustamist planeeritud.
Viimaste kuude jooksul on kinnisvaraturul mõningast ebakindlust tekitanud Euroopa võlakriis, kuid Ober – Hausi hinnangul on üsnagi tõenäoline, et Eestis jätkuva majanduskasvu tingimustes tõusevad märkimisväärselt eelkõige Tallinna vanalinna korterite hinnad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

73 − = 71

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!