Omanike Keskliidu seisukoht: Kindel ei kinnisvaramaksule

Eesti Omanike Keskliit / EOKLMeie poole on viimastel päevadel pöördunud mitmed meediaväljaanded ja soovinud teada meie seisukohta kinnisvaramaksu osas.

Siin siis meie juhatuse esimehe Priidu Pärna poolt kirja pandud liidu seisukoht:

Eesti Omanike Keskliit (asut 1994.a) on alati olnud kinnisvaramaksu kehtestamise vastu.

Peame enda suureks töövõiduks, et Eestis kaotati kodude alune maamaks.

Reformierakond ise on korduvalt toonitanud, et maksudega ei mängita. Kinnivaramaksu kehtestamine nulliks kõik seadusega koduomanikele antud lubadused.

Riigi maksumuudatused on nagunii viimastel aastatel tasahilju tõstnud omanike kodukulusid – kasvanud on oluliselt gaasi- ja kütteõliaktsiisid, lisaks on kordades vähendatud eluasemelaenu intresside kuludesse kandmise võimalused tulude deklareerimisel.

Eesti on väga omandikeskne ühiskond ja seda tänu väga kaugeleulatunud reformide tõttu. Inimesed eelistavad üürimise asemel investeerida raha oma soetamisse.

Kui riik kehtestab kinnisvaramaksu, siis ostavad omanikud oma kodud aastakümnete vältel uuesti välja, seekord siis riigilt ja see on ebaõiglane. Noorte perede võimalused ja huvi oma soetada vähenevad oluliselt, osad eakad peavad vähese pensioni tõttu loobuma oma kodust ja minema üüriturule.

Kes on investeerinud pensionisambana kinnisvarasse või on saanud tagasi oma esivanemate maad, peavad sellest loobuma ja maad ning metsad liiguvad maksejõuliste suurkorporatsioonide kätte.

Põllumaade tooks kaasa toidainete toorme hinnatõusu.

Sellisel maksul oleks meie hinnagul dramaatilised sotsiaalsed tagajärjed.

Kinnisvaramaksust võidaks eelkõige tänagi jõukad Tallinn ja selle ümbruse vallad, maapiirkondades on maa madala ja inimeste sissetulekud nagunii väiksed ning sellest ei tõuseks omavalitsustele maksutulu. Vastupidi – kasvab omavalitsuste ebavõrdsus.

Vaevalt oleks sellise maksu kogumine ka väga lihtne. Varad tuleb hinnata (täna ju määratakse vaid maa maksustamishinda) ja tõenäoliselt oleks vaja ka palju maksuerandeid.

Kindel ei kinnisvaramaksule!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

77 + = 79

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

17.05.2022 Kinnisvara arendusprojekti juhtimine