Kinnisvarakool & koolitus: Ehitamise dokumenteerimine – kohustuslikud nõuded ja praktika
Kinnisvarakool: Planeerimis-ehitusvaldkonna spetsialisti täiendõppeprogramm
Kinnisvarakool & koolitus: Varjatud puudused – kinnisvaramaakleri ja müüja vastutus kinnisvaratehingutes
Kinnisvarakool: Kinnisvaramaakleri stardiprogramm
 

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium: EKI ekspertide hinnangul on majanduse tulevikuvaated praeguse olukorraga võrreldes positiivsemad

Eesti Konjunktuuriinstituudi kolmanda kvartali konjunktuuri ülevaatest selgus, et ettevõtjate ja ekspertide hinnangul on majanduse hetkeolukord võrreldes eelneva kvartaliga mõnevõrra halvenenud. Ekspertide hinnangul taastub majandus aeglaselt, kuid ootused majandusolukorrale kuue kuu pärast on positiivsed.

Ekspertide arvates on Eesti majanduse hetkeolukord selle aasta kolmandas kvartalis mõnevõrra halvem kui eelmisel vaatlusel juunis. Ekspertide ootused majandusolukorrale kuue kuu pärast on aga positiivsed ning septembris ei arvanud mitte ükski ekspert, et majandusolukord võib kuue kuu pärast olla halvem.

„Majanduse seis mitmete ebasoodsate tegurite koosmõju tõttu on endiselt keeruline, kuid selle langus on pidurdunud ning näha on stabiliseerumise ja ka mõningaid paranemise märke,“ kommenteeris majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo. „Kuna kolmandasse kvartalisse jäi ka valitsuse vahetus ja ühiskonnas toimus elav maksudebatt, siis arusaadavalt tekitas see inimestes ebakindlust, mis kajastub ka küsitluse tulemustes. Nüüdseks on otsused tehtud ja maksurahu saavutatud, mis peaks aitama kaasa kindlustunde paranemisele järgnevate kvartalite jooksul,“ lisas minister.

Konjunktuuri kolmanda kvartali ülevaates on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes jätkuvalt suurimaks majandusprobleemiks ebapiisav nõudlus, mille tõid ka sel korral välja kõik 15 küsitletud eksperti. Vähese nõudluse järel on majanduskasvu enim pärssivateks teguriteks rahvusvahelise konkurentsivõime vähesus, vähene usaldus valitsuse majanduspoliitika suhtes, vähene innovatiivsus, oskustööjõu puudus ning ebasoodne keskkond välisinvestoritele.

Eesti pikalt kestnud majanduslanguse peamisteks põhjusteks on suurimate ekspordipartnerite Soome, Rootsi ja Saksamaa kehv majandusolukord, kiiresti tõusnud intressimäärad ja Venemaa agressioonisõjast Ukrainas tingitud muutused energiaturul ja ka laiemalt. Kuigi Eesti majanduse taastumine on olnud oodatust aeglasem, on mitmes tööstusharus, näiteks puidutööstuses, elektriseadmete tootmises ja metalltoodete tootmises näha positiivseid arenguid. Samal ajal on töötlevas tööstuses aeglustununud töökohtade kadumine, mis viitab trendi pöördumise võimalikkusele. Samuti annavad langev euribor ja positiivsed muutused meie peamistel eksportturgudel lootuskiirt tänavuse aasta lõpuks.

Erkki Keldo sõnul on majanduse elavdamine valitsuse prioriteet ja alates oktoobrist üle nädala toimuvas majanduskabinetis arutatakse kogu valitsusega majanduse konkurentsivõime suurendamisega seotud teemasid ja võetakse vastu selleks vajalikke otsuseid.

Ministri kinnitusel on mitmed otsused juba tehtud, näiteks suurinvesteeringute ja ekspordi toetusmeetmete väljatöötamine, Rakendusuuringute Keskuses uute tegevussuundade käivitamine, et anda hoogu teadmuspõhise majanduse kasvule ning kaitsefondi mahu suurendamine.

“Ees seisab välistööjõu teemaline arutelu, mis aitab leevendada ettevõtjate jaoks pikalt püsinud oskustööjõu puuduse probleemi, ning kaitsetööstuse arendamise arutelu, mis on suurim tööstuse kasvuplaan Eesti ajaloos ning mis tugevdab meie kaitsevõimet ja majandust. Need on kõik vajalikud ja oodatud tegevused, mille mõju me ei näe selle kvartali konjunktuuris, kuid mis saavad koos teiste töös olevate tegevustega järgmistel aastatel Eesti majanduskasvu käivitavaks mootoriks,” tõi Keldo näiteid.

Minister lisas, et fookus on seatud veel bürokraatlike takistuste ja aruandluskohustuste vähendamisele, kapitali kättesaadavuse parandamisele ja paindliku tööturu loomisele.

Väliskaubanduse arenguväljavaated on ekspertide hinnangul positiivsed ja valdava enamuse ekspertide hinnangul on nii ekspordi kui ka impordi maht 6 kuu pärast suurem.

Inflatsioonitasemel edasise muutumise suhtes on EKI eksperdid jagunenud kahte leeri: veidi vähem kui pooled (47%) arvavad, et kuue kuu pärast on see kõrgem, veidi üle poolte (53%) prognoosib inflatsiooni püsimist samal tasemel.

Tarbijad olid septembris majanduse olukorra suhtes jätkuvalt pessimistlikud, sest kuigi keskmine brutokuupalk ja mediaanpalk tõusevad ning hõive püsib ajalooliselt kõrgel tasemel, on majandus jätkuvalt languses. Tulevikuks annab optimismi, et keskmise palgakasvu prognoos ületab jätkuvalt aeglustuvat inflatsiooni.

Kinnisvarakool: Kinnisvaramaakleri stardiprogramm

Statistikaamet: Septembris vähenes jaekaubandusettevõtete müügimaht 4%

StatistikaametStatistikaameti andmetel oli jaekaubandusettevõtete müügitulu 2024. aasta septembris 839 miljonit eurot. Võrreldes eelmise aasta sama ajaga vähenes müügimaht 4%.

Statistikaameti analüütiku Johanna Linda Pihlaku sõnul mõjutasid septembris jaekaubandusettevõtete müügimahu vähenemist enim tööstuskaupade kauplused, kus maht vähenes aastaga 6%. „Tööstuskaupadest kõige rohkem ehk 10% vähenes müügimaht nii muudes spetsialiseeritud kauplustes, kus kaubeldakse peamiselt arvutite ja nende lisaseadmete, raamatute, sporditarvete, mängude, mänguasjade ja muuga kui ka majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kauplustes,“ täpsustas Pihlak.

Müügimaht kahanes veel 9% tekstiilitoodete, rõivaste ja jalatsite kauplustes ning 3% muudes spetsialiseerimata kauplustes, kus on ülekaalus tööstuskaubad (kaubamajad). Müügimaht suurenes 5% posti või interneti teel kaupu müüvates kauplustes, 3% apteekides ja kosmeetikatarvete kauplustes ning 1% kasutatud asjade kauplustes ja väljaspool kauplusi ehk kioskites, turgudel ning otsemüügil.

Toidukaupade kaupluste müügimaht vähenes eelmise aasta sama kuuga võrreldes 4%. Mootorikütuse jaemüügiga tegelevate ettevõtete müügimaht pöördus septembris kasvule ning suurenes eelmise aasta sama ajaga võrreldes 3%. „Nende ettevõtete müügimahu suurenemisele avaldas mõju mootorikütuste hindade odavnemine,“ selgitas Pihlak.

Augustiga võrreldes vähenes jaekaubandusettevõtete müügimaht septembris 5%. Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal kahanes maht eelmise kuuga võrreldes 1%.

Selle aasta esimese üheksa kuuga kahanes jaekaubandusettevõtete müügimaht eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 4%.

Müügitulu mahuindeks – indeks, mis iseloomustab kaupade müügi mahu muutust püsivhindades võrreldes mingi eelmise perioodi müügiga. Indeksi arvutamisel on kasutatud kaupade hinnaindekseid.

Statistika aluseks on maksu- ja tolliameti käibedeklaratsiooni andmed. Statistikatööd „Kaubandusettevõtete kuu majandusnäitajad“ teeb statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Kinnisvarakool: Kasutusluba ja selle taotlemine

EfTEN: EfTEN United Property Fund’i 2024. aasta 9 kuu ja III kvartali auditeerimata majandustulemused

EfTEN United Property Fund2024. aasta III kvartalis teenis EfTEN United Property Fund (edaspidi Fond) 134 tuhat eurot puhaskasumit (2023 III kvartal: 16 tuhat eurot puhaskahjumit). Fondi tulud kasvasid aastaga 38 tuhandelt eurolt 176 tuhande euroni. 2024. aasta 9 kuuga teenis Fond 535 tuhat eurot puhaskasumit (2023 9 kuuga: 87 tuhat eurot puhaskahjumit).

Fondi varade maht on 30.09.2024 seisuga 26 545 tuhat eurot (31.12.2023: 26 259 tuhat eurot), millest 2024. aasta septembri lõpu seisuga moodustavad 74,5% pikaajalised investeeringud (31.12.2023: 68,6%).

Euro intressimäärade languse toel on Euroopa ja Baltikumi kinnisvaraturu väljavaade paranemas. Paljude Euroopa riikide (sh Põhjamaade) börsidel noteeritud kinnisvaraettevõtete aktsiad pöördusid tõusule juba eelmise aasta lõpus. Sellele on järgnenud nende ettevõtete noteeritud võlakirjade riskipreemiate langus ning kinnisvaraturu tehinguaktiivsus näitab esimesi elavnemise märke.

EfTEN United Property Fundi keskne eesmärk on investeerimata kapitali aktiivne kasutuselevõtt taastuvates majandustingimustes. Augustis tegigi Fond oma ajalooliselt suurima investeeringu – paigutades 4,78 miljonit eurot usaldusfondi EfTEN Real Estate Fund 5. Selle toel omandati Vilniuses värskelt valminud UNA kaubanduskeskus, kus ankurrentnikud on Kesko Senukai ja Rimi. Tehingu järgselt on EfTEN United Property Fund’i varadest investeeritud üle 90%.

Fondi poolt rahastatavas Uus-Järveküla elurajoonis jätkusid teise etapi (16 paarismaja ja 14 ridamaja) ning käesoleva aasta juunis alustatud kolmanda etapi (18 ridamaja) ehitustööd. III kvartali lõpu seisuga on järgmise aasta alguses valmivast teisest ehitusetapist broneerimata vaid 2 ridamaja. Kokku on elurajooni planeeritavast 165-st rida- ja paarismaja boksist tänaseks valminud või ehitusjärgus 133 boksi ning klientide poolt ostetud või broneeritud 102 boksi.

Aasta viimases kvartalis teeb EfTEN United Property Fund usaldusfondist EfTEN Real Estate Fund 5 laekunud tuludest tänavuse aasta teise väljamakse. Fondi investeerimata kapital on plaanis lähikuudel paigutada rahavoogu teenivasse ärikinnisvara projekti ning väiksemas ulatuses läbi usaldusfondi EfTEN Special Opportunities Fund erinevatesse kapitali vajadusega kinnisvara arendusprojektidesse.

Koondkasumiaruanne

III kvartal 9 kuud
2024 2023 2024 2023
€ tuhandetes
TULUD
Intressitulu 137 143 447 384
Dividenditulud 0 0 260 352
Muud finantstulud 0 0 5 0
Neto kasum / kahjum õiglases väärtuses muutusega läbi koondkasumiaruande kajastatud varadelt 39 -105 -26 -634
   Tütarettevõtetelt 26 46 -114 -30
   Alusfondidelt 13 -151 88 -604
Tulud kokku 176 38 686 102
KULUD
Tegevuskulud
   Valitsemistasud -28 -31 -84 -85
   Fondi administreerimise kulud -5 -11 -21 -29
   Muud tegevuskulud -9 -12 -46 -75
Tegevuskulud kokku -42 -54 -151 -189
Ärikasum/ -kahjum 134 -16 535 -87
Aruandeperioodi puhaskasum /-kahjum 134 -16 535 -87
       
Tava- ja lahustatud kasum / -kahjum osaku kohta (eurodes) 0,05 -0,01 0,22 -0,04

Finantsseisundi aruanne 

30.09.2024 31.12.2023
€ tuhandetes
VARAD
Käibevarad
Raha ja raha ekvivalendid 709 5 731
Lühiajalised hoiused 1 563 1 795
Antud laenud 3 519 0
Muud nõuded ja viitlaekumised 970 711
Käibevarad kokku 6 761 8 237
Põhivarad
Finantsvarad õiglases väärtuses muutusega läbi kasumi aruande 17 635 12 354
   Investeeringud tütarettevõtjatesse 940 1 054
   Alusfondidesse 16 695 11 300
Antud laenud 2 149 5 668
Põhivarad kokku 19 784 18 022
VARAD KOKKU 26 545 26 259
KOHUSTUSED
Lühiajalised kohustused 13 3
Kohustused kokku, v.a osakuomanikele kuuluv fondi vara puhasväärtus 13 3
FONDI VARA PUHASVÄÄRTUS
Osakuomanikele kuuluv fondi vara puhasväärtus 26 532 26 256
Kohustused ja osakuomanikele kuuluv fondi vara puhasväärtus kokku 26 545 26 259

EUPF_9_kuud_2024

Kinnisvarakool & koolitus: Kinnisvara varjatud puudused – kuidas esitada nõudeid ja kasutada müügigarantiid

KV.EE: Üürihinnad trügivad visalt ülespoole

Kinnisvaraportaalis KV.EE pakuti 09.2024 üürile 2551 Tallinna korterit. Korterite üüripakkumiste arv on aastatagusest 14% võrra väiksem. Korterite keskmine üüripakkumiste hind oli 14,2 €/m² ehk eelmisest septembrist 2% vähem.

Tallinna vaatlusalusest 10 piirkonnast on portaali KV.EE üüripakkumiste arv aastagusega võrreldes vähenenud kuues ja kasvanud neljas. Korterite üüripakkumiste hinnad on kolmes piirkonnas aastatagusest kõrgemal ja seitsmes madalamal.

Üürihinnad portaalis KV.EE on küll valdavalt eelmise aasta septembrist allpool, kuid kevadel alanud üürihindade aeglane tõus puudutab siiski selgelt kõiki Tallinna üürituru piirkondi ja segmente. Vähenev pakkumiste arv on leevendanud konkurentsi ja see on andnud võimaluse üürihindadel vaevaliselt ülespoole minna. Kiiret hinnatõusu ei ole lähiajalt mõtet oodata, kuid hindade languse ootus ei ole tänases turuolukorras asjakohane.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Korter / üür: kuulutuste arv (tk) ja selle muutus (%) Korter / üür: kuulutuste hind (€/m²) ja selle muutus (%)
09.2023 09.2024 Muutus, % 09.2023 09.2024 Muutus, %
Haabersti 200 190 -5% 13,1 12,7 -3%
Kadriorg 59 55 -7% 13,7 15,4 12%
Kesklinn 1 062 873 -18% 15,0 14,7 -2%
Kristiine 247 169 -32% 14,7 14,1 -4%
Lasnamäe 296 309 4% 11,8 12,1 3%
Mustamäe 307 314 2% 13,9 14,1 1%
Nõmme 81 91 12% 13,5 12,7 -6%
Pirita 45 72 60% 13,3 12,8 -4%
Põhja-Tallinn 536 384 -28% 15,8 15,4 -3%
Vanalinn 113 86 -24% 15,9 15,7 -1%
Tallinn 2 959 2 551 -14% 14,5 14,2 -2%
Eesti 5 109 4 806 -6% 12,5 12,0 -4%
Harjumaa 3 295 2 827 -14% 14,2 13,8 -3%
Narva 38 83 118% 7,0 6,0 -14%
Rakvere 38 42 11% 7,8 7,5 -4%
Pärnu 389 388 0% 9,5 9,3 -2%
Tartu 796 841 6% 11,2 11,8 5%
Andmete allikas: portaal KV.EE

Kinnisvarakool & koolitus: Kinnisvaraturu ülevaade - Tõnu Toompark

EfTEN: EfTEN United Property Fund unaudited financial results for 3rd quarter and 9 months of 2024

EfTEN United Property FundEfTEN United Property Fund (hereinafter the Fund) earned 134 thousand euros in net profit in the third quarter of 2024 (2023 third quarter: 16 thousand euros in net loss). The fund’s revenues increased from 38 thousand euros to 176 thousand euros during the year. During the 9 months of 2024 the Fund earned 535 thousand euros in net profit (2023 9 months: 87 thousand euros net loss).

The Fund’s assets amounted to 26,545 thousand euros as of 30.09.2024 (31.12.2023: 26,259 thousand euros), of which long-term investments make up 74.5% as of the end of September 2024 (31.12.2023: 68.6%).

With the support of declining Euro interest rates, the outlook for the European and Baltic real estate markets is improving. The shares value of real estate companies listed on stock exchanges in many European countries (including the Nordic countries) began to increase at the end of last year. This has been followed by a decrease in the risk premiums of bonds listed by these companies, and the transaction activity in the real estate market is showing the first signs of recovery.

The central objective of the EfTEN United Property Fund has been the active deployment of uninvested capital in the recovering economic conditions. In August, the fund made its largest historical investment – investing 4.78 million euros into the EfTEN Real Estate Fund 5. This investment enabled the acquisition of the newly completed UNA shopping center in Vilnius, with Kesko Senukai and Rimi as anchor tenants. Following the transaction, more than 90% of the assets of the EfTEN United Property Fund have been invested.

Construction works at the Uus-Järveküla residential area, financed by the Fund, continued on the second phase (16 semi-detached houses and 14 terraced houses) and were started in June on the third phase (18 terraced houses). As of the end of the third quarter, only 2 terraced houses from the second phase, which will be completed at the beginning of next year, remain unreserved. Out of the planned 165 terraced and semi-detached houses in the residential area, 133 have been completed or are under construction, and 102 have been purchased or reserved by clients.

In the last quarter of the year, EfTEN United Property Fund will make its second distribution of the year from the income received from the EfTEN Real Estate Fund 5. The uninvested capital of the Fund is planned to be allocated in the coming months to a cash-flow-generating commercial real estate project and, to a smaller extent, to various real estate development projects in need of capital through the EfTEN Special Opportunities Fund.

Statement of the comprehensive income

3rd quarter 9 months
2024 2023 2024 2023
€ thousand
INCOME
Interest income 137 143 447 384
Dividend income 0 0 260 352
Other financial income 0 0 5 0
Net profit / loss from assets recognised in fair value through profit or loss 39 -105 -26 -634
   Investments in subsidiaries 26 46 -114 -30
   Investments in funds 13 -151 88 -604
Total income 176 38 686 102
COSTS
Operating expenses
   Management fee -28 -31 -84 -85
   Costs of administering the Fund -5 -11 -21 -29
   Other operating expenses -9 -12 -46 -75
Total operating expenses -42 -54 -151 -189
Profit / loss for the period 134 -16 535 -87
Total profit / loss for the period 134 -16 535 -87
       
Ordinary and diluted earnings / loss per share (EUR) 0,05 -0,01 0,22 -0,04

Statement of financial position

30.09.2024 31.12.2023
€ thousand
ASSETS
Current assets
Cash and cash equivalents 709 5 731
Short-term deposits 1 563 1 795
Loans granted 3 519 0
Other receivables and accrued income 970 711
Total current assets 6 761 8 237
Non-current assets
Financial assets at fair value through profit or loss 17 635 12 354
  Investments in subsidiaries 940 1 054
  Real estate funds 16 695 11 300
Loans granted 2 149 5 668
Total non-current assets 19 784 18 022
TOTAL ASSETS 26 545 26 259
LIABILITIES
Current liabilities 13 3
Total liabilities, excluding net asset value of the fund attributable to shareholders 13 3
NET ASSET VALUE OF THE FUND
Net asset value of the fund attributable to shareholders 26 532 26 256
Total liabilities and net asset value of the fund attributable to shareholders 26 545 26 259

EUPF_9_kuud_2024_ENG

Kinnisvarakool & koolitus: Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest - Evi Hindpere

Liven: Liven AS – Consolidated unaudited interim report for the III quarter of 2024

LivenAlthough there were no huge positive development leaps in the operating environment, there were still signs of renewed optimism in the residential property market. During the third quarter, we signed 32 contracts under the law of obligation (sales contract; 2024 Q2: 47; 2023 Q3: 21) and during the first 9 months of the year, we signed a total of 95 sales contracts (2023: 40). Most of the new sales during the quarter came from the Regati development which is under construction and also the sales of previously completed apartments of Luuslangi development. Liven’s market share of new sales in Tallinn and the surrounding area is estimated to have been around 10% in the first 9 months of 2024, up from the 6-7% estimate of the previous two years.

The weekly sales ratio, which represents the number of homes going out of supply under sales contract or paid reservations, improved compared to the previous quarters, averaging 1.5% over the period and above 2.0% in October. The long-term average is considered to be 1.5-2.0%.

During the third quarter, we handed over a total of 27 new homes in developments completed under the real right contract (2024 Q2: 29; 2023 Q3: 15). Of these, 11 in the phase II of the Iseära development, 10 were in phase I of the Luuslangi development, 3 in phase II of the Uus-Meremaa development, and 3 from the Magdaleena development. In the same order, the projects also had an impact on the financial results of the third quarter. Revenue for the quarter was EUR 7,057 thousand (2024 Q2: EUR 8,546 thousand; 2023 Q3: EUR 4,499 thousand) and net profit for the period was EUR 342 thousand (2024 Q2: EUR 443 thousand; 2023 Q3: EUR -578 thousand).

In the first nine months of the year, we have delivered a total of 68 new homes (2023: 74), generated sales revenue of EUR 19,101 thousand (2023: EUR 19,052 thousand) and a net profit of EUR 635 thousand (2023: EUR -1,470 thousand).

Assets increased by EUR 303 thousand during the quarter to EUR 73,104 thousand at the end of the period. During the quarter, we received new bank loans of EUR 5,245 thousand to finance the construction of projects, but together with home deliveries, we repaid EUR 4,515 thousand of earlier construction loans. Total borrowings with other loans increased by EUR 643 thousand to EUR 44,380 thousand during the quarter. In connection with loan repayments, short-term loan commitments decreased by EUR 315 thousand to EUR 9,738 thousand during the quarter.

The balance of cash and cash equivalents decreased by EUR 3,723 during the quarter to EUR 4,807 at the end of the quarter mainly related to the acquisition of a new property.

Consolidated statement of financial position

(in thousands of euros) 30.09.2024 31.12.2023 30.09.2023
Current assets
Cash and cash equivalents 4,807 3,721 2,773
Trade and other receivables 81 1,326 90
Prepayments 715 321 1,127
Inventories 65,138 62,112 63,656
Total current assets 70,741 67,480 67,646
Non-current assets      
Prepayments 44 0 0
Investment property 1,064 0 0
Property, plant and equipment 432 388 234
Intangible assets 386 296 297
Right-of-use assets 437 395 0
Total non-current assets 2,363 1,079 531
TOTAL ASSETS 73,104 68,559 68,177
Current liabilities      
Borrowings 9,738 17,106 14,542
Trade and other payables 8,838 9,121 7,629
Provisions 528 2,384 0
Total current liabilities 19,104 28,611 22,171
Non-current liabilities      
Borrowings 34,642 21,328 30,099
Trade and other payables 1,032 469 80
Provisions 54 29 4
Total non-current liabilities 35,728 21,826 30,183
Total liabilities 54,832 50,437 52,354
Equity
Share capital 1,190 1,183 1,183
Share premium 9,540 9,339 9,250
Share option reserve 321 363 404
Own (treasury) shares 0 -1 -1
Statutory capital reserve 118 115 115
Retained earnings (prior periods) 6,468 6,347 6,342
Profit for the year 635 775 -1,470
Total equity attributable to owners of the parent 18,272 18,122 15,823
Total equity         18,272 18,122 15,823
TOTAL LIABILITIES AND EQUITY 73,104 68,559 68,177

Consolidated statement of comprehensive income

(in thousands of euros) 2024 Q3 2023 Q3 2024 9 months 2023 9 months
Revenue 7,057 4,499 19,101 19,052
Cost of sales -5,987 -4,499 -15,951 -18,814
Gross profit 1,070 0 3,150 238
Distribution costs -327 -283 -978 -689
Administrative expenses -352 -316 -993 -934
Other operating income 21 30 33 40
Other operating expenses -10 -5 -17 -9
Operating profit 403 -574 1,195 -1,354
Finance income 31 6 57 9
Finance costs -92 -10 -448 -21
Total finance income and finance costs -61 -4 -391 -12
Profit before tax 342 -578 804 -1,366
Income tax expense 0 0 -169 -104
Net profit for the year 342 -578 635 -1,470
Attributable to owners of the parent 342 -578 635 -1,470
 
Comprehensive income for the year 342 -578 635 -1,470
Attributable to owners of the parent 342 -578 635 -1,470
Basic profit/loss per share 0.029 -0.049 0.054 -0.125
Diluted profit/loss per share 0.028 -0.048 0.052 -0.122

The customer satisfaction feedback rating for the last 12 months, collected at different stages of the customer journey, increased to 8.4 out of 10 by the end of third quarter (Q2 2024: 8.0; Q3 2023: 8.9). The improvement in the feedback rating reflects the focus on increasing the number of customer feedback ratings and improving performance in 2024.

Key events in development projects

At the beginning of the quarter, we started the construction of the last five terraced houses of Phase II of the Iseära project. At the end of the quarter, we started the pre-sales of the Jalami 6 apartment building in Luuslangi Phase II. On 30 October, planning permission was issued for a 30-apartment apartment building at Virmalise 3.

Acquisition of Kalda 5 property

During the quarter, we acquired a property at Kalda 5 / Käokõrva 1-12 in Nõmme, Tallinn. The total value of the transaction was EUR 2.5 million, and we used the funds raised by the green bonds in spring 2024 to acquire the property.

According to the existing detailed plan and the issued building permit, it is possible to build 12 three-storey residential buildings with a total of 72 apartments and a saleable area of approximately 6,000 mon the property. We plan to sell and build the development in several phases and start the sale in 2025.

Increase of share capital in connection with employee share option schemes

During the quarter, the Board of Directors of Liven AS decided to increase the share capital by EUR 14,575.80 from EUR 1,185,424.20 to EUR 1,200,000.00 by issuing 145,758 new ordinary shares with a nominal value of EUR 0.1 each, in accordance with the previous decision of the General Meeting of Shareholders. The shares were issued without a premium and were fully paid for by cash contributions.

The share capital increase and the issuance of new shares were carried out in order to comply with the terms and conditions of the stock option plan LEOP (“LEOP”) and the stock option plan LEOP 2024-2027 (“LEOP 2024-2027”). Of the new shares, 47,495 shares were issued directly to the beneficiaries of the LEOP options. 57,057 shares are intended to be used to fulfil the terms of the LEOP and 41, 206 shares to create a LEOP 2024-2027 option fund.

Significant developments in the economic environment in the period under review


The 6-month Euribor (Euribor), which peaked a year ago at 4.143%, has been falling throughout 2024. Compared to the second quarter of 2024, the Euribor fell significantly in the third quarter, reaching 3.11% at the end of the period (30.06.2024: 3.68%) and 2.89% after the reporting date.

At the Governing Council of the European Central Bank in October 2024, it was decided to cut the base rate by 25 basis points, as the assumption that annual inflation in the euro area would fall below 2% was met. This decision was in line with an earlier forecast by economic analysts.

The main presumption for lowering Euribor is declining inflation. In Estonia, annual consumer price inflation rate was 3.0% in the third quarter of 2024 (2024 Q2: 2.5%). According to Eesti Pank’s forecasts, the consumer basket as a whole will increase by 3.5% in 2024.

According to the latest data from Statistics Estonia, the estimated annual increase in average gross wages in the second quarter (8.1%) exceeded the increase in prices. Despite this, consumer confidence, which had remained low for a long time, remained weak in the latest quarter. Consumers are more likely to view the purchase of durable goods as a bargain in the next 12 months than they do now, leading to a general sentiment to continue to be on hold and to delay purchasing decisions. Based on the recent data from the Institute of Economic Research, the consumer confidence indicator has deteriorated further compared to the second quarter of 2024 and remains at a low level (October 2024: -37; average for the second quarter of 2024: -28).The October 2024 confidence indicator is comparable to two years ago, when consumer confidence reached its lowest level in recent history.

Despite the above, there were signs of activation of home buyers in the market. For example, according to the Land Statistical Office’s transaction statistics, the number of transactions of apartments (residental) in Tallinn increased by 12.3% compared to the previous quarter (Q3 2024: 2,141 transactions; Q2 2024: 1,906 transactions). However, activity has increased mainly in the aftermarket buy/sell transactions and sales of new developments have remained rather subdued.

Compared to the second quarter of 2024, the offer prices of new developments remained stable in the third quarter of 2024, showing an increase only of 0.3%. The number of transactions on the market decreased by 28% compared to the second quarter of 2024 (Q3 2024: 368 transactions; Q2 2024: 513 transactions), being also 8% below the sales performance in the third quarter of 2023 (404 transactions). Only 38 new offers were added, a similar level compared to the previous quarter.

Due to the completion of construction of several development projects in spring and summer 2024 and the modest sales volume, the stock of unsold ready-to-move-in apartments remained relatively high in the third quarter, reaching 931 apartments by the end of the quarter (Q2 2024: 933; Q3 2023: 640). Consequently, options for homebuyers and market competition remain high.

The average listing price per square metre of a new apartment in Tallinn was EUR 4,362 in Q3, showing an annual increase of 3.3%. On a quarterly comparison, listing prices have remained relatively unchanged, increased by only 0.3%.

Outlook for the future


Despite some recovery in the market during both the second and third quarters, the external environment’s impact on demand and sales will continue to be the main challenge in the last quarter of 2024 and in the years ahead. We expect a continuation of the gradual improvement in the external factors affecting the residential real estate sector, in particular the decline in interest rates and real wage growth. Provided that the demand holds up or increases we are ready to quickly bring new supply to the market.

This year and beyond will continue to be environmentally challenging and risky, including for all levels of the public sector. Despite positive developments, significant challenges remain in Tallinn’s planning procedures. We continue to expect several long-drawn-out procedures to reach a conclusion in 2024 or the first half of 2025. Planned tax rate increases and additional taxes will increase the sales prices of new developments in the coming years, reducing incomes and the availability of real estate.

In real estate development, results are achieved with a significant time lag and an increase in marketing expenses in the periods preceding the sales growth. The results for 2024 will reflects the conditions and decisions of 2022 and 2023, when construction work started on only a few projects and the cost base was heavily affected by high inflation. To meet our 20% return on equity target we need an annual revenue in excess of EUR 40 million.

Although the necessary capacity is available in the portfolio for the coming years, we can deliver a maximum of 110 residential and commercial properties in total this year. In the first nine months of the year, we delivered 68 homes, 62% of the total available. By the end of October, 65% of the total potential. In the first nine months, we achieved sales revenue of EUR 19.1 million, and we estimate that the potential sales proceeds from the remaining space in the portfolio to be sold and transferred during 2024 is EUR 13.9 million. This is unlikely to be fully realised in the final months of the year, but the unrealised portion will continue to underpin the results in subsequent periods.

With the decisions and actions undertaken in 2024, we will build on our economic performance in 2025 and 2026. Achieving good results will require improvements in external factors as well as internal efforts to reduce construction costs. Largely as a result of the developments of the Regati and Iseära projects, as well as unrealised sales potential in 2024, we expect a significant improvement in financial results in 2025 and 2026. There is sufficient capacity in the development portfolio for the next 3-4 years, but we continue to actively negotiate and consider acquisition alternatives to increase the development portfolio.

20240930_Liven_Q3 interim report

Kinnisvarakool & koolitus: Kinnisvaraturu ülevaade - Tõnu Toompark

Tallinn: Jakob Westholmi gümnaasiumi juurdeehituse detailplaneering esitati volikogule kehtestamiseks

TallinnTallinna linnavalitsus esitas linnavolikogule otsuse eelnõu A. Adamsoni 12, Kevade 8 ja selle lähiala detailplaneeringu kehtestamiseks, mis võimaldab lähiajal alustada Jakob Westholmi gümnaasiumi ammu oodatud juurdeehitusega.

Kesklinnas asuva 1,09 hekatari suuruse maa-ala detailplaneeringu koostas AB Artes Terrae OÜ. Planeering on järgmine samm Jakob Westholmi gümnaasiumi õppevõimaluste parendamiseks ja olemasoleva Kevade tänava koolihoone laiendamiseks ajaloolises asukohas. Juurdeehitusega lahendatakse algkooli, spordikeskuse, loodusteaduse ja tehnoloogia, teater-muusika-kino ning õpetajate ruumide vajadused. Lisaks kavandatakse planeeringuga A. Adamsoni 12 kinnistule miljöösse sobivad hooned.

Abilinnapea Madle Lippus märkis, et tegemist on olulise ja kauaoodatud detailplaneeringuga kesklinnas, mis võimaldab alustada Jakob Westholmi gümnaasiumi juurdeehituse ehitusprojekti koostamist ja täiendavate kooliruumide rajamist. „Koolihoone juurdeehitust on pikalt oodatud, sest kooli ruumikitsikus on praegu väga suur ning õppetöö toimub laiali erinevates asukohtades. Järgmise aasta eelarvesse kavandame vahendid projekteerimise lõpetamiseks, et võimalikult kiirelt jõuda hoone ehitamiseni,“ lisas Lippus.

Uue koolihoone linnaehitusliku lahenduse aluseks on 2021.-2022. aastal läbi viidud Jakob Westholmi gümnaasiumi juurdeehituse ideekonkurss, mille võitis OÜ AB Ansambel töö „Jacob“. Juurdeehituse kõrgus on kavandatud selliselt, et säiliks olemasoleva mälestiseks tunnistatud hoone dominantsus. Uus koolihoone on paigutatud linnaruumis tagasihoidlikumalt, jäädes tänava poolt vaadatuna taustale ja olles tänavapoolsetest hoonetest madalam. Olemasolev ja uus hoone on kavas ühendada maapealse galeriiga, mille projekteerimisel arvestatakse hoone fassaadi väärika esitlemise nõuet. Lisaks võib vajadusel ehitada kinnistule kooli toimimiseks vajalikke väiksemaid rajatisi, mille täpsed lahendused selguvad ehitusprojektis ja lähtuvad muinsuskaitse eritingimustest.

Detailplaneeringuga on kavasmuuta ka Kevade 8 ja A. Adamsoni 12 kinnistute piire, et oleks võimalik kavandada Kevade 8 kinnistule juurdepääsutee Adamsoni tänavalt. A. Adamsoni 12 kinnistule on lubatud rajada kaks korterelamut: üks neljakorruseline, teine kolmekorruseline. Nende paigutus ja hoonestuskõrgus on määratud vastavalt ajaloolise piirkonna hoonestuslaadile. Korterelamud on kavandatud nii, et nende asetus arvestaks naaberelamute paiknemisega ning et elamu ja koolihoone vahele on võimalik jätta rohkem avarust ja kavandada haljastust.

Detailplaneeringu materjalidega saab tutvuda Tallinna planeeringute registris https://tpr.tallinn.ee/DetailPlanning/Details/DP042350.

Kinnisvarakool: Kinnisvaraturu ülevaade - Tõnu Toompark

Kaamos ehitab Vehole uue Mercedes-Benzi sõiduautode esinduse

Kaamos rajab Tallinnasse, Tartu maantee vahetusse lähedusse Veho sõiduautode esinduse, kuhu koondatakse kõik Tallinnas ja Harjumaal tegutsevad Veho esindused. Hoone valmib 2025. aasta lõpuks.

Majanduskeskkonna väljakutsetest hoolimata näeb Veho perspektiivi pikaajalises investeeringus, millega luuakse kasvu väljavaade ja kvaliteetsem kliendikogemus.

„Uue hoone rajamisega loome Baltikumi esimese Mercedes-Benzi uuele kontseptsioonile vastava esindusliku teeninduskeskuse, kus klient saab end tunda automargile kohaselt. Lisaks koondame seni linna eri paigus pakutavad Mercedes-Benzi teenused kliendi jaoks mugavalt ühte kohta“, ütles Veho juht Keijo Kaasik.

Mercedes-Benzi uus esindus rajatakse aadressile Läike tee 40. Kinnistu suurus on 2 hektarit ja uue hoone kogupind 9000 ruutmeetrit.

Ehituse peatöövõtja on Kaamos. Kaamos Ehitus OÜ tegevjuhi Keit Paali sõnul on senine koostöö Vehoga sujunud suurepäraselt. Kaamose rajatava Veho kommertssõidukite esindushoone ehitus Tooma äripargis on lõpusirgel ning meeskond saab alustada veelgi suurema ja esinduslikuma projektiga.

„Uus Veho projekt Tartu maatee ääres toob piirkonda kaasaegse taristu, andes selge signaali, et vaatamata majanduse kõikumistele on just praegu õige aeg investeerida innovatsiooni ja tuleviku kasvu“, sõnas Paal.

Hoone arhitektuurse lahenduse töötas välja tunnustatud Eesti projekteerijate ja arhitektide meeskond. Peaprojekteerija on Kaamos Ehitus OÜ ning arhitektuuribüroo Nord Projekt OÜ tiim, kuhu kuuluvad Kaspar Krass, Andres Kariste, Markus Varki ja Sirje Villems.

„Hoone on projekteeritud vastavalt Mercedes-Benzi brändi rahvusvahelistele standarditele, pakkudes sujuvat ja intuitiivset klienditeekonda alates sõiduki ostmisest kuni järelteeninduseni. Ehitise eripäraks on kliendimugavusele keskendunud lahendused, mis tagavad lihtsa ja loogilise liiklemise nii hoones sees kui ka kinnistul,“ lisas Paal.

Veho uus esindus vastab A-klassi energiatõhususe nõuetele. Energiasäästlikkus on saavutatud tänu maasoojuse kasutamisele, soojustagastusega ventilatsioonile ning päikesepaneelidele hoone katusel. „Kogu hoone kütmine ja jahutamine toimub täies ulatuses taastuvatest energiaallikatest,“ rõhutas Paal.

Projekti ehitusmaksumus on 13 miljonit eurot, ehitaja annab võtmed üle 2025. aasta lõpus.

Kinnisvarakool: ChatGTP ja tehisintellekti koolitus kinnisvaramaakleritele

EfTEN: LHV Pank uuendas EfTEN Real Estate Fund AS-i aktsiaanalüüsi

EfTEN Real Estate FundLHV Pank uuendas EfTEN Real Estate Fund AS-i (EfTEN; EFT1T) aktsia analüüsi ja aktsia hinnasihti. Analüüsi kohaselt tõusis aktsia hinnasiht seniselt 19,6 eurot tasemelt 20,0 euro tasemeni ning aktsiale on antud soovitus „hoia“. Aktsia eelmine hinnasiht oli seatud 2024. aasta jaanuaris.

LHV toob EfTEN Real Estate Fund AS-i puhul välja kolm peamist tugevust: (i) intressimäärade langusest tulenev finantskulude vähenemine; (ii) üüripindade madal vakantsus; (iii) konkurentidest kõrgem dividenditootlus.

Analüüs on leitav LHV Panga finantsportaalis.

Kinnisvarakool & koolitus: Kinnisvaramaakleri persoonibränd ja digitaalne turundus

Hepsor: Hepsor AS 2024 III kvartali ja üheksa kuu konsolideeritud auditeerimata vahearuanne

HepsorVaatamata globaalsetele, geopoliitilistele- ja majanduslikele tõmbetuultele, mis on kontserni koduturge mitmeid aastaid räsinud, oleme suutnud oma haaret ka käesoleval aastal laiendada nii Kanadas kui ka alustanud mitmete uute projektide ehituse ja müügiga Baltikumis. Tulevikku vaatame kaalutleva ja konservatiivse pilguga, kuid langev intressikeskkond lubab siiski lisada ka mõõduka koguse optimismi.

2024. aasta kolmas kvartal oli Hepsorile edukas. Kontserni 2024. aasta III kvartali konsolideeritud müügitulu oli 20,4 miljonit eurot (III kvartal 2023: 15,5 miljonit eurot) ja aruandeaasta üheksa kuu konsolideeritud müügitulu oli 27,9 miljonit eurot (9 kuud 2023: 36,0 miljonit eurot)

Üheksa kuu müügitulu korterite müügist oli 26,8 miljonit eurot mis oli 96 % kogu kontserni müügitulust (9 kuud 2023:  34,8 miljonit eurot ja 97%) Aruandeaasta kolmanda kvartali korterite müügist saadud müügitulu oli 20,1 miljonit eurot ehk 98% kogu kontserni müügitulust (III kvartal 2023: 15,1 miljonit eurot ja 98%). Lisaks korterite müügile teostab kontsern ka kinnisvara arendusprojektide juhtimiseteenuseid ning teenib üüritulu.

Kontserni müügitulu ja kasum sõltuvad otseselt projektide arendustsüklist, mis kestab ligikaudu 24–36 kuud. Müügitulu tekib alles tsükli lõpus. Arendustsükli pikkusest ja arenduse algusest sõltuvalt võib ühes kvartalis lõppeda rohkem projekte kui teises ja kvartalid võivad nii kasumi kui ka müügitulu poolest üksteisest olulisel määral erineda. Seetõttu võib nii majandusaasta lõikes tervikuna kui ka kvartalite lõikes olla mõni aasta või kvartal nõrgem ja teine oluliselt tugevam.

Kontserni kolmanda kvartali puhaskasumiks kujunes 2,7 miljonit eurot (III kvartal 2023: 1,2 miljonit eurot), sh emaettevõtte omanikele kuuluv puhaskasum oli 1,4 miljonit eurot (III kvartal 2023: 0,5 miljonit eurot) ja kontserni üheksa kuu puhaskasum oli 1,2 miljonit eurot (9 kuud 2023: 4,8 miljonit eurot). Aruandeaasta üheksa kuu emaettevõtte omanikele kuuluv  puhaskahjum oli 0,2 miljonit eurot (9 kuud 2023: puhaskasum 2,3 miljonit eurot).

Müügis olevad arendusprojektid

2024. aasta esimese üheksa kuuga oleme klientidele üle andnud 142 kodu, millest 96 kolmandas kvartalis. Kolmandas kvartalis andsime Tallinnas  üle 79 korterit, millest 72 Manufaktuuri 7-s, neli Lilleküla Kodudes ning kolm Ojakalda Kodudes. Riias anti samal perioodil üle 17 korterit, millest 16 Nameja Rezidence projektis ning üks korter Strēlnieku 4B-s.

30. septembri 2024. a seisuga on kontsernil valmis ja müügis viis elamuarendusprojekti, millest kolm Tallinnas – Manufaktuuri 7, Ojakalda Kodud, Lilleküla Kodud; ning kaks Riias – Nameja Rezidence ja Strēlnieku 4B arendusprojektid.

Ehituses ja müügis olevad arendusprojektid

2024. aastal alustasime Riias StokOfiss 34 ärihoone ehitusega. StokOfiss 34 on 8740 m² üüritava pinnaga multifunktsionaalne ärihoone, kus on võimalik rentida nii lao-, kaubandus- kui ka bürooruume.

Tallinnas alustasime Hepsori seni suurima arendusprojekti, aadressil Manufaktuuri 5 asuva endise Balti Puuvilla Ketramise ja Kudumise Vabriku peahoone ehituse ja müügiga. Projekti arendame kahes etapis. Esimeses etapis on planeeritud rajada 149 uut korterit ja 1515 m²  äripinda.

Riias jätkus ehitus 40 korteriga Annenhof Maja arendusprojektis, mille valmimine on planeeritud 2025. aasta algusesse.

Lõppenud arendusprojektid

Sidusettevõttena kajastatud Hepsor P113 OÜ-le kuuluvas ärihoones Büroo 113 jätkus uute üürilepingute sõlmimine ning kolmanda kvartali lõpus oli hoone üüritavast pinnast 52% lepingutega kaetud. Aasta lõpuks prognoosime, et Büroo 113 hoones on üürilepingutega kaetud vähemalt 75% üüritavast pinnast.

Hepsor Kanadas

Kontserni tegevus Kanadas on seotud kinnistute ehitusmahu tõstmisega, kokku on arendamisel ca 3 000 uue rendikorteri planeering.

2024. aastal on Hepsor,  koostöös partneri Elysium Investments Inc.’ga teinud Kanadas kolm investeeringut:

 – juunis omandati 7 kinnistut Toronto kesklinna Leaside’i piirkonnas Glenavy Avenue’l;

– septembris omandati 11 kinnistust koosnev arendusprojekt Toronto kesklinnas High Park’is ja

– 17 kinnistust koosnev arendusprojekt Torontos Brownville Avenue’l.

Prognooside muutus

Seoses kinnisvaraturu jätkuva madalseisuga nii Eestis kui Lätis korrigeerib kontserni juhtkond 2024. aasta finantsprognoosi. 2023. aastal avaldatud prognoosis eeldasime, et suudame 2024. aasta jooksul müügis olevates arendusprojektides hoida 2023. aastaga sarnast müügitempot. Samuti eeldasime, et projektide kasumlikkus oluliselt ei muutu. Eeldasime, et müüme 2024. aastal 225 korterit, mis oleks andnud 2024. aasta müügituluks 43,1 miljonit eurot. Praegu prognoosime, et 2024. aastal realiseerub kontserni müügituluks 189 korteri müük käibemahuga ca. 37,3 miljonit eurot.

Kontserni 2024. aasta puhaskasumiks prognoosime 2,2 miljonit eurot (2023 prognoosis 4,5 miljonit eurot), millest emaettevõtte omanikele kuuluv puhaskasum on 0,2 miljonit eurot (2023 prognoosis 2,5 miljonit eurot). Puhaskasumit mõjutab eelkõige prognoositust väiksem müüdud korterite arv ning müügis olevate arendusprojektide langenud kasumlikkus. Kasumlikkus on langenud nii pikenenud müügiperioodide kui ka tehtud allahindluste tõttu.

Eeldame, et heitlikud ja raskesti prognoositavad ajad kinnisvaraturgudel jätkuvad ka 2025. aastal. Seetõttu oleme otsustanud, et alates 2025. aasta algusest kontsern finantstulemuste prognoose regulaarselt ei avalda. Otsus võib tulla ümbervaatamisele pärast seda kui turg on stabiliseerunud ja usaldusväärsete prognooside tegemine on jälle võimalik.

Täispikkuses 2024 III kvartali ja üheksa kuu konsolideeritud auditeerimata vahearuandega saab tutvuda Hepsori kodulehel: https://hepsor.ee/investorile/aktsia/aruandedjaesitlused/

Konsolideeritud finantsseisundi aruanne

tuhandetes eurodes 30.09.2024 31.12.2023 30.09.2023
 
Varad
Käibevarad
Raha ja raha ekvivalendid 6 830 7 604 7 083
Nõuded ja ettemaksed 2 054 1 544 5 578
Lühiajalised laenunõuded 511 311 311
Varud 77 000 77 439 68 807
Käibevarad kokku 86 395 86 898 81 779
Põhivarad
Materiaalne põhivara 138 162 193
Immateriaalne põhivara 3 4 5
Finantsinvesteeringud 4 293 2 005 1 504
Investeeringud sidusettevõtetesse 0 0 384
Pikaajalised laenunõuded 2 302 1 729 1 766
Muud pikaajalised nõuded 311 203 166
Põhivarad kokku 7 047 4 103 4 018
Varad kokku 93 442 91 001 85 797
Kohustised ja omakapital
Lühiajalised kohustised
Lühiajalised laenukohustised 24 726 40 600 2 270
Lühiajalised rendikohustised 35 40 26
Ettemaksed klientidelt 940 2 620 2 227
Võlad tarnijatele ja muud võlad 8 715 7 188 8 683
Lühiajalised kohustised kokku 34 416 50 448 13 206
Pikaajalised kohustised
Pikaajalised laenukohustised 32 571 16 305 46 696
Pikaajalised rendikohustised 29 29 68
Muud pikaajalised kohustised 4 340 2 058 2 633
Pikaajalised kohustised kokku 36 940 18 392 49 397
Kohustised kokku 71 356 68 840 62 603
Omakapital
Aktsiakapital 3 855 3 855 3 855
Ülekurss 8 917 8 917 8 917
Reservkapital 385 385 385
Jaotamata kasum 8 929 9 004 10 037
Omakapital kokku 22 086 22 161 23 194
sh emaettevõtte omanikele kuuluv omakapital kokku 20 664 20 993 22 150
sh vähemusosanikele kuuluv omakapital kokku 1 422 1 168 1 044
Kohustised ja omakapital kokku 93 442 91 001 85 797

Konsolideeritud koondkasumi aruanne

tuhandetes eurodes 9 kuud 2024 9 kuud 2023 III kvartal 2024 III kvartal 2023
Müügitulu 27 855 36 048 20 433 15 458
Müüdud kaupade ja teenuste kulu (-) -23 624 -29 224 -16 579 -13 425
Brutokasum 4 231 6 824 3 854 2 033
Turustuskulud (-) -603 -399 -213 -131
Üldhalduskulud (-) -1 342 -1 110 -453 -323
Muud äritulud 84 112 14 30
Muud ärikulud (-) -36 -116 -12 -24
Ärikasum/-kahjum 2 334 5 311 3 190 1 585
Finantstulud 262 1 129 61 83
Finantskulud (-) -1 419 -1 662 -548 -478
Kasum enne tulumaksu 1 177 4 778 2 703 1 190
Aruandeperioodi puhaskasum 1 177 4 778 2 703 1 190
    Emaettevõtte omanikele kuuluv osa puhaskasumis -155 2 272 1 371 469
    Vähemusosalusele kuuluv osa puhaskasumis/-kahjumis 1 332 2 506 1 332 721
Muu koondkasum/-kahjum
Omanikuvahetusega seotud muutused 76 250 0 182
Vähemusosaluse varjatud tuletisinstrumentide väärtuse muutus -1 203 -2 157 -1 203 -370
Valuutakursi vahed välisettevõtete ümberarvestusel -130 0 -130 0
Aruandeperioodi muu koondkasum kokku -1 257 -1 907 -1 333 -188
    Emaettevõtte omanikele kuuluv osa muu koondkasumis/-kahjumis -174 12 -130 -28
    Vähemusosalusele kuuluv osa
koondkasumis/-kahjumis
-1 083 -1 919 -1 203 -160
Aruandeperioodi koondkasum kokku -80 2 871 1 370 1 002
    Emaettevõtte omanikele kuuluv osa
koondkasumis/-kahjumis
-329 2 284 1 241 441
    Vähemusosalusele kuuluv osa koonhdkasumis 249 587 129 561
Kasum aktsia kohta
    Tava (eurot aktsia kohta) -0,04 0,59 0,36 0,12
    Lahustatud (eurot aktsia kohta) -0,04 0,59 0,36 0,12
Kinnisvarakool & koolitus: Kinnisvara müük praktikas – strateegiast tehinguni

Tallinn: Tallinn soovib algatada Kakumäe rannaala detailplaneeringu

TallinnTallinna linnavalitsus tegi linnavolikogule ettepaneku Kakumäe ranna detailplaneeringu algatamiseks, et tekiks võimalus rajada nii külastajaid kui kogukonda teenindavad hooned ja rajatised.

Abilinnapea Madle Lippuse sõnul on Kakumäe rannaala detailplaneeringu algatamisele eelnenud põhjalikud arutelud kogukonnaga. „Kakumäe ranna puhul on tegemist kohaliku tähtsusega puhkealaga, mille ruumiline lahendus vajab kaasajastamist ning mitmekesistamist, et läbi oleks mõeldud nii liikumisteed, rekreatsioonialad kui ranna teenindamine. Uute funktsioonidena on ette nähtud võrkpalliplatsid, pump-track ning kogukonnahoone, kuhu on kavandatud WCd, pesemisvõimalused, aga ka näiteks mähkimisruum beebidele ja muu vajalik.”

Kehtiva Haabersti linnaosa üldplaneeringu järgi on 7,83 hektari suurune ala määratud suplerannaks, mille rajatised peavad arvestama piirkonna loodusväärtustega ja sobituma väikeelamute keskkonda. Kakumäe rand on lokaalse tähtsusega, mis ei vaja suuremahulisi multifunktsionaalseid hooneid, vaid kogukonna ootustele vastavat ranna väärtusi ja kasutusvõimalusi esiletõstvat tundlikku lahendust. Detailplaneeringu koostamise algatamist taotles Haabersti linnaosa valitsus 2023. aasta augustis.

Detailplaneeringu algatamisettepanekule lisatud eskiislahenduse kohaselt jaotub rannaala supel- ja surfirannaks, millest lähtuvalt on lahendatud ka hoonete paiknemine. Plaanis on rannakülastajate tarbeks rajada jalgrattaparklad, rannavalvehoone, surfi- ja kogukonnahoone ning teenindushoone. Sellest lähtuvalt on olulisimad tugiteenused, mis teenindavad rannakülastajate põhivajadusi: tualetid, vanema-lapse tuba, rannavalve, hoiukapid ja hooajaline kiosk.

Eskiislahenduse on koostanud Tallinna linnaplaneerimise ameti ruumiloome osakond. Kui Tallinna linnavolikogu otsustab planeeringu algatamist toetada, korraldab linnaplaneerimise amet planeeringu koostaja leidmiseks riigihanke.

Detailplaneeringu materjalidega saab tutvuda Tallinna planeeringute registris https://tpr.tallinn.ee/DetailPlanning/Details/DP046940.

Kinnisvarakool: ChatGTP ja tehisintellekti koolitus kinnisvaramaakleritele

Regionaal- ja Põllumajandusministeerium: Kahe aastaga on omavalitsuste hoonefond kasvanud

Regionaal- ja PõllumajandusministeeriumProjekti “Kohalike omavalitsuste teenustasemete hindamise süsteemi arendamine” raames koguti 2023. aastal kolmandat korda kohalikele omavalitsustele kuuluva kinnisvara andmeid. Andmekorjest selgus, et Eesti omavalitsustele kuulub kokku 6,7 miljonit ruutmeetrit pinda, mis jaguneb pea 9800 hoone vahel.

Kogumahust 3755 hoonet ehk u 5,1 miljonil ruutmeetril on üldiselt kättesaadavad avalike teenuste pinnad. Ülejäänud 1,6 miljonil ruutmeetril on piiratud kättesaadavusega avalike teenuste pinnad või pinnad, mis pole seotud avalike teenustega.

Viimase kahe aasta jooksul on kõikide omavalitsustele kuuluvate hoonete arv suurenenud u 2,3 protsendi võrra ning neis asuvat pinda on lisandunud u 3,9 protsendi võrra. Kasutajatele avatud avalike teenuste osutamisega seotud hoonete kogupindala on kogu hoonefondist suurenenud tagasihoidlikumalt, 1,3 protsendi võrra.

Kuigi üle Eesti on omavalitsuste hoonete pindala suurenenud, siis ei kehti see iga üksiku omavalitsuse puhul. On mitu omavalitsust, kus hoonete üldpindala on vähenenud, ning mitu omavalitsust on suutnud pindala vähendada kiiremini, kui on langenud elanike arv.

Aastatel 2021–2023 on hoonete kogupindala kõige kiiremini kasvanud jõukamate omavalitsuste hulgas. Iseenesest on see trend loogiline, sest tegemist on kasvava rahvaarvuga omavalitsustega, kus uutele elanikele on vaja hakata teenuseid pakkuma. Vaadates omavalitsuste asustuse tihedust, selgub, et hoonefondi pindala on enim suurenenud hõredalt asustatud omavalitsustes.

Lisaks selgus andmeanalüüsist, et omavalitsuste kinnisvara seisukord on paranenud – kui 2021. aastal hinnati heaks või väga heaks 64 protsenti hoonetest, siis 2023. aastaks on see näitaja tõusnud 69 protsendile. Paremas seisukorras hooned tõstavad elanike rahulolu avalike teenustega. Hoonete seisukord on kõige parem jõukamate omavalitsuste hulgas, ent asustustiheduse vaates kõige madalam keskuslikes omavalitsustes ehk linnades.

Seda, kui ratsionaalselt omavalitsused kinnisvara kasutavad, ei ole võimalik siiski pelgalt kinnisvara analüüsi pealt välja tuua. Omavalitsustele kuulub väga erinevas mahus kinnisvara. Näiteks olenevalt omavalitsusest ulatub pindala elaniku kohta 2,2 ruutmeetrist kuni 7,8 ruutmeetrini, mis tähendab, et lähtekoht on omavalitsuseti väga erinev.

Sageli hakkavad omavalitsused kinnisvara optimeerimisega tegelema alles siis, kui hooneid ei suudeta enam üleval pidada. Omavalitsustel oleks aga mõistlik kinnisvaraportfellile tähelepanu hakata pöörama enne, kui olukord on muutunud probleemseks.

Alati ei pruugi ainus lahendu olla teenuse sulgemine. Alternatiivina on võimalik tegevusi tõhustada; näiteks analüüsides, kas mõnes piirkonnas oleks mõistlik koondada mitu teenust (nt raamatukogu ja kultuurimaja) ühte hoonesse. Seeläbi on võimalik ühest hoonest loobuda nii, et elanikele pakutavad teenused ei kannata.

Samuti tuleb andmeanalüüsi juures arvestada asjaoluga, et kinnisvaraga seotud muudatused võtavad aega, mistõttu ei ole asjakohane teha lõplikke järeldusi vaid kaheaastase perioodi järel. Näiteks võivad suuremate hoonete remonttööd kesta kaks kuni kolm aastat ning keskustest kaugemal võtab kasutuseta jäänud kinnisvara müük üldisemalt rohkem aega.

Põhjalikum analüüs ja artikkel on avaldatud portaalis MinuOmavalitsus. Detailsemate andmetega saab tutvuda portaali kinnisvara ülevaate töölaual.

Kinnisvarakool: Kinnisvaraturu ülevaade - Tõnu Toompark

Hepsor: Hepsor AS consolidated unaudited interim report for Q3 2024 and nine months

HepsorDespite the global, geopolitical, and economic headwinds that have battered the Group’s home markets for several years, we have been able to expand our reach this year in Canada and have started the construction and sales of several new projects in the Baltics. We look to the future with a cautious and conservative eye, but the declining interest environment still allows for a moderate amount of optimism.

The third quarter of 2024 was successful for Hepsor. The consolidated sales revenue of the Group amounted to 20.4 million euros in the third quarter of 2024 (Q3 2023: 15.5 million euros) and the consolidated sales revenue for the nine months of 2024 was a total of 27.9 million euros (9 months 2023: 36.0 million euros).

The revenue from the sale of apartments in the nine months was 26.8 million euros, which was 96% of the Group’s total revenue (9 months of 2023:  34.8 million euros and 97%). The revenue from the sale of apartments in the Q3 of the financial year amounted to 20.1 million euros, i.e., 98% of the Group’s total revenue (Q3 of 2023: 15.1 million euros and 98%). In addition to selling apartments, the Group also performs management services for real estate development projects and earns rental income.

The Group’s revenues and profitability are directly dependent on the development cycle of projects, which is approximately 24 to 36 months. Sales revenue is generated only at the end of the cycle. Calendar quarters vary in terms of the number of projects ending during the quarter, which is why both profits and sales revenue can differ significantly across quarters. Therefore, performance can be considerably weaker or stronger in some years and quarters than in others.

The Group’s net profit for the third quarter was 2.7 million euros (III quarter 2023: 1.2 million euros), incl. the net profit attributable to the owners of the parent company was 1.4 million euros (III quarter 2023: 0.5 million euros) and the Group’s nine-month net profit was 1.2 million euros (9 months 2023: 4.8 million euros). The net loss attributable to the owners of the parent company in the nine months of the financial year was 0.2 million euros (9 months of 2023: net profit 2.3 million euros).

Development projects for sale

In the first nine months of 2024, we have handed over 142 homes to clients, of which 96 in Q3. In Tallinn, we handed over 79 apartments, of which 72 are located at Manufaktuuri 7, four in Lilleküla Kodud, and three in Ojakalda Kodud. During the same period, more than 17 apartments were handed over in Riga, of which 16 were in the Nameja Rezidence project and one apartment at Strēlnieku 4B.

As of 30 September 2024, the Group has completed and is selling five residential development projects, three of which in Tallinn (Manufaktuuri 7, Ojakalda Kodud, and Lilleküla Kodud) and two in Riga (Nameja Rezidence and Strēlnieku 4B development projects).

Development projects under construction and available for sale

In 2024, we launched the construction of the StokOfiss U34 commercial building in Riga. StokOfiss U34 is a multifunctional commercial building with a leasable area of 8,740 m², where it is possible to rent storage, retail, and office space.

In Tallinn, we started the construction and sale of Hepsor’s largest development project to date, the construction and sale of the former main building of the Baltic Cotton Spinning and Weaving Factory located at Manufaktuuri 5. The project is being developed in two phases. In the first phase, it is planned to establish 149 new apartments and 1,515 m² of commercial space.

In Riga, construction continued in the Annenhof House development project with 40 apartments, the completion of which is planned for the beginning of 2025.

Completed development projects

In the commercial building Office 113, owned by Hepsor P113 OÜ, which was recognised as an associate, the conclusion of new lease agreements continued, and at the end of Q3, as much as 52% of the leasable area of the building was covered by agreements. By the end of the year, we forecast that at least 75% of the leasable area will be covered by lease agreements in the Office 113 building.

Hepsor in Canada

The Group’s activities in Canada are related to increasing the construction volume of properties. Plans are underway for approximately 3,000 new rental apartments.

In 2024, Hepsor in cooperation with partner Elysium Investments Inc., has made three investments in Canada:

 – in June, 7 properties were acquired on Glenavy Avenue in the Leaside area of downtown Toronto;

–   in September, a development project  of 11 properties was acquired in High Park in downtown Toronto and

– a 17-property development project on Brownville Avenue in Toronto.

Change in forecasts

Due to the continuing low level of the real estate market in both Estonia and Latvia, the Group’s management is adjusting the financial forecast for 2024. In the forecast published in 2023, we assumed that we would be able to maintain a similar sales rate to 2023 in development projects for sale during 2024. We also assumed that the profitability of the projects would not change significantly. We expected to sell 225 apartments in 2024, which would have resulted in revenue of 43.1 million euros in 2024. Currently, we forecast that in 2024, the Group’s revenue will be realised from the sale of 189 apartments with a turnover volume of approximately 37.3 million euros.

The Group’s net profit for 2024 is estimated at 2.2 million euros (forecast for 2023 was 4.5 million euros), of which the net profit of the owners of the parent company is 0.2 million euros (forecast for 2023 was 2.5 million euros). The net profit is primarily affected by the smaller than forecast number of apartments sold and the reduced profitability of development projects for sale. Profitability has declined due to extended periods of sale as well as write-downs made.

We assume that volatile and hard-to-predict times in the real estate markets will continue in 2025. Therefore, we have decided that starting from the beginning of 2025, the Group will not regularly publish financial performance forecasts. The decision may be subject to review after the market has stabilised and reliable forecasting is possible again.

The full consolidated unaudited interim report for the third quarter and nine months of 2024 can be found on the Hepsor website:

https://hepsor.ee/en/for-investors/stock/reports-2/

Consolidated statement of financial position

in thousands of euros 30 September 2024 31 December 2023 30 September 2023
 
Assets
Current assets
Cash and cash equivalents 6,830 7,604 7,083
Trade and other receivables 2,054 1,544 5,578
Current loan receivables 511 311 311
Inventories 77,000 77,439 68,807
Total current assets 86,395 86,898 81,779
Non-current assets
Property, plant and equipment 138 162 193
Intangible assets 3 4 5
Financial investments 4,293 2,005 1,504
Investments in associates 0 0 384
Non-current loan receivables 2,302 1,729 1,766
Other non-current receivables 311 203 166
Total non-current assets 7,047 4,103 4,018
Total assets 93,442 91,001 85,797
Liabilities and equity
Current liabilities
Loans and borrowings 24,726 40,600 2,270
Current lease liabilities 35 40 26
Prepayments from customers 940 2,620 2,227
Trade and other payables 8,715 7,188 8,683
Total current liabilities 34,416 50,448 13,206
Non-current liabilities
Loans and borrowings 32,571 16,305 46,696
Non-current lease liabilities 29 29 68
Other non-current liabilities 4,340 2,058 2,633
Total non-current liabilities 36,940 18,392 49,397
Total liabilities 71,356 68,840 62,603
Equity
Share capital 3,855 3,855 3,855
Share premium 8,917 8,917 8,917
Reserves 385 385 385
Retained earnings 8,929 9,004 10,037
Total equity 22,086 22,161 23,194
incl. total equity attributable to owners of the parent 20,664 20,993 22,150
incl. non-controlling interest 1,422 1,168 1,044
Total liabilities and equity 93,442 91,001 85,797

Consolidated statement of profit and loss and other comprehensive income

in thousands of euros 9M 2024 9M 2023 Q3 2024 Q3 2023  
         
Revenue 27,855 36,048 20,433 15,458
Cost of sales (-) -23,624 -29,224 -16,579 -13,425
Gross profit 4,231 6,824 3,854 2,033
Marketing expenses (-) -603 -399 -213 -131
Administrative expenses (-) -1,342 -1,110 -453 -323
Other operating income 84 112 14 30
Other operating expenses (-) -36 -116 -12 -24
Operating profit (-loss) of the year 2,334 5,311 3,190 1,585
Financial income 262 1,129 61 83
Financial expenses (-) -1,419 -1,662 -548 -478
Profit before tax 1,177 4,778 2,703 1,190
Net profit (-loss) for the year 1,177 4,778 2,703 1,190
    Attributable to owners of the parent -155 2,272 1,371 469
    Non-controlling interest 1,332 2,506 1,332 721
         
 Other comprehensive income (-loss)        
Changes related to change of ownership 76 250 0 182
Change in value of embedded derivatives with minority shareholders -1,203 -2,157 -1,203 -370
Currency translation differences of foreign entities -130 0 -130 0
Other comprehensive income (-loss) for the period -1,257 -1,907 -1,333 -188
    Attributable to owners of the parent -174 12 -130 -28
    Non-controlling interest -1,083 -1,919 -1,203 -160
         
Comprehensive income (-loss) for the period -80 2,871 1,370 1,002
    Attributable to owners of the parent -329 2,284 1,241 441
    Non-controlling interest 249 587 129 561
 
Earnings per share
   Basic (euros per share) -0.04 0.59 0.36 0.12
   Diluted (euros per share) -0.04 0.59 0.36 0.12
Kinnisvarakool & koolitus: korteriühistu revisionikomisjoni töö korraldamine

EfTEN: LHV Pank updated equity research on EfTEN Real Estate Fund AS

EfTEN Real Estate FundLHV Pank updated the equity research and price target of EfTEN Real Estate Fund AS (EfTEN; EFT1T) shares. According to the analysis, the price target for the share was increased from 19,6 euros to 20 euros and the share has a “neutral” rating. The previous price target for the EfTEN Real Estate Fund AS shares was set in January 2024.

LHV research points out three main strengths of the EfTEN Real Estate Fund AS: (i) decreasing financial cost base due to falling interest rates; (ii) low vacancy rate; (iii) dividend yield, which is above the level of competitors.

The analysis can be found on the LHV Pank Financial Portal.

EKFL: Kutse konverentsile “Mis saab edasi? (olukord kinnisvaraturul)”

Hea kinnisvaraturu osaline!

30. oktoobril 2024 ootavad Eesti Kinnisvarafirmade Liit ja LHV Pank sind Park Inn by Radisson Meriton Hotel Tallinn konverentsikeskuses (Paldiski mnt. 4) toimuvale traditsioonilisele sügiskonverentsile

“Mis saab edasi? (olukord kinnisvaraturul)”

Kinnisvarasektori tervis pankuri pilgu läbi
Triinu Tapver, LHV makroanalüütik

Miks kinnisvara ei saa odavamaks minna?
Ingvar Allekand, Domus Kinnisvara juhatuse liige
Diskussioonipaneelis: Ivo Jaanisoo, Taavi Soorm, Tarmo Roos

Milliseid kohustusi toob kinnisvaraarendajatele EL uus energiatõhususe direktiiv?
Jarek Kurnitski, TalTechi professor, ehituse ja arhitektuuri instituudi direktor, liginullenergiahoonete uurimisrühma juht

Tunnustamine, kui heade tulemuste eeldus, mitte tagajärg
Rain Tunger, enesearengule pühendunud ettevõtja, muusik ja koolitaja

Kas ärikinnisvara turg on üleküllastunud?
Rait Riim, LHV pensionfondide kinnisvarainvesteeringute juht
Diskussioonipaneelis: Ursel Velve, Margus Kluge, Tõnu Uustalu

Kvaliteetse linnaruumi loomine läbi linnakeskuste
Endrik Mänd, Viimsi Valla peaarhitekt
Diskussioonipaneelis: Kalle Vellevoog, Andro Mänd

Ehitusõiguse maksustamine
Piret Kergandberg, advokaadibüroo WALLESS vandeadvokaat/juhtivpartner
Diskussioonipaneelis: Pärtel-Peeter Pere, Andres Laisk, Marko Bäärs

Elamispindade turu tänane ja homne päev
Tõnu Toompark, Adaur Grupp OÜ juhatuse liige
Diskussioonipaneelis: Catlin Vatsel, Indrek Tarto, Tarmo Kase

Päeva juhivad Tõnis Rüütel ja Mika Erik Sucksdorff.

Tõusev kinnisvaratäht ja Säravaim kinnisvaratäht 2024 laureaadi väljakuulutamine.

Konverentsile registreerimine hiljemalt 24. oktoobriks või kuni kohti jätkub aadressil ekfl@ekfl.ee

Konverentsi kava ja täpsema info leiate SIIT

Kohtumiseni konverentsil!

Eesti Kinnisvarafirmade Liit ja LHV Pank

Kinnisvarakool & koolitus: kinnisvaramaakleri täiendkoolitus