Pankade laenu- ja liisinguportfelli kasvu taga on ettevõtted

Eesti Pank ettevõtete ja majapidamiste laenu- ja liisinguportfell oli 2013. aasta jaanuari lõpus 2% suurem kui aasta tagasi, ulatudes 14,7 miljardi euroni. Reaalsektori laenude ja liisingute kogumaht kasvas jätkuvalt, seda ettevõtete suurenenud rahastamisvajaduse ja paranenud laenuvõtmisvõime tõttu. 

Jaanuaris oli ettevõtete laenukäibe aastakasv 21%, mis on võrreldav eelmise aasta keskmise näitajaga. Kiiremini kasvasid pikaajalised laenud, mida väljastati jaanuaris 226 miljoni euro väärtuses. Sellest kaks kolmandikku läks transpordi-, kinnisvara- ja ehitussektorisse.

Majapidamised olid jaanuaris laenuturul aktiivsemad kui 2012. aastal samal ajal. Uute eluasemelaenude maht oli 25% suurem kui mullu. Samal ajal kasvas ka majapidamiste muude laenude käive 10% võrra, eelkõige uute autoliisingute käibe jõudsa tõusu tõttu (aastakasv 49%). Veidi julgemale laenukäitumisele vaatamata oli majapidamiste laenu- ja liisinguportfell väiksem kui aasta tagasi (-1,5%).

Intressikeskkond oli jaanuaris laenude võtmiseks soodne. Ettevõtete pikaajaliste laenude keskmine langes 3,1%ni. Eluasemelaenude keskmine intressimäär püsis viimase aastakümne madalaima taseme, 2,5% juures.

Ligi poolteist aastat järjepidevalt kahanenud viivislaenude maht suurenes jaanuaris 7 miljoni euro võrra. Kasv tulenes suuresti ettevõttesektorist. Kuu jooksul kasvas üle 60 päeva maksetähtaega ületanud laenude osakaal laenuportfellis siiski vaid 0,1 protsendipunkti võrra 3,3%ni.

Hoiuste aastakasv aeglustus jaanuaris 7%ni. Ettevõtete ja majapidamiste hoiused vähenesid kuu jooksul 184 miljoni euro võrra 8,5 miljardi euroni. Hoiused kahanesid valdavalt seetõttu, et vähenesid ettevõtete hoiused. Kuna madalad intressimäärad ei motiveeri pikaajaliselt hoiustama, on hoiuste struktuuris tähtajaliste hoiuste osakaal vähenenud 31%ni, mis on viimase viie aasta madalaim tase.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC