Re&Solution: Eesti kvaliteetkinnisvara on muutumas välisinvestoritele atraktiivseks

Re&Solution: Eesti kvaliteetkinnisvara on muutumas välisinvestoritele atraktiivseks

Balti ärikinnisvara küllastunud turul võivad mõned sektorid juba tekitada huvi välisinvestorites, näiteks on üsna heas seisukorras laohoonete turg, leidis oma analüüsis piirkonna juhtiv kinnisvara investeeringute, hindamise, vahendamise ja haldamise ettevõte Re&Solution.

Re&Solution Estonia tegevjuht Vitali Kõllomets kommenteeris Eesti ärikinnisvara turgu:

  • Kaubanduspinda on Eestis 1000 elaniku kohta 364 ruutmeetrit, millega oleme Euroopas neljandal kohal peale Hollandit, Iirimaad ja Rootsit; see on selge märk ülepakkumisest turul. Kuna nüüd peavad jaekaubanduses toimuvate muutuste tõttu paljud kaubandusettevõtted end restruktureerima, toimub ka turul tervenemine. Mõned rahvusvahelised brändid, näiteks Prisma, Marks & Spencer, Peek & Cloppenburg, on juba teatanud Balti turule sisenemisest. Jaekaubandusketid saavad siseneda turule kiiremini, madalamate rendihindadega ning kõige parematele pindadele.
  • Bürooruumide turul langesid 2008. aastal rendihinnad 15-20 protsenti ning tänavu esimeses kvartalis omakorda 20 protsenti. See võimaldab rentnikest ettevõtetel väga hästi kulusid kärpida. 2010. aasta alguseks ulatub Tallinna büroopinna kogumaht 550 000 ruutmeetrini. Langus turul sattus kokku ärikeskuste rendilepingute lõppemisega ning rentnikud ei ole valmis lepingute pikendamiseks käibe languse ning kulude optimeerimise tõttu.
  • Rendilepingud muutuvad kõikides segmentides lühemaks, odavamaks ja paindlikumaks – see suurendab küll omanike riske, kuid aitab pindu rentivatel ettevõtetel ellu jääda.
  • Laohooned on Balti kinnisvaraturu kõige paremas seisukorras valdkond ning sel turul ei ole ülepakkumist. 2009. aastaks on oodata vaid piiratud arvul uusarendusi, isegi rentniku vajaduste kohaselt ehitatud objektide lisandumine on üsna vähetõenäoline.

Kõllometsa sõnul tehti Tallinnas neli Eestis eelmise aasta viiest suurimast kinnisvarainvesteeringust. Turul olid kõige aktiivsemad kohalik uustulnuk Eften Capital ning Balti riikides tegutsevad tuntud ostjad, Taani firma Baltic Property Trust ja Saksa ettevõte Catella Real Estate AG.

Kinnisvarapinna arvestuses oli kõige suuremaks tehinguks Marati büroohoone (19 500 ruutmeetrit) omandamine Baltic Property Trusti poolt. Catella Real Estate AG ostis Eesti politsei peakorteri (19 300 ruutmeetrit) ja Magnumi logistikakeskuse (11 800), samas kui kohalik Eften Capital omandas Premia laohoone (7 000) ja K-Rauta hoone Võrus (6 000 ruutmeetrit).

Re&Solution Groupi juhatuse esimees Ricardas Cepas kommenteeris Balti turgu ja välisinvestorite huvi järgmiselt:

„Balti riikide majandused on ilmselgelt jõudnud langusperioodi, millega kaasneb märgatav pankade laenuandmise vähenemine. Kuigi langusega on seotud ka positiivseid pooli, nagu näiteks jooksevkonto defitsiidi vähenemine, survestab üldine sentiment kinnisvaraturgu. Siiski kuuluvad Balti riigid pikemas perspektiivis kindlasti Euroopa kiiremini kasvavate majanduste hulka, pakkudes välisinvestoritele uusi häid investeerimisvõimalusi.“

Newseci rahvusvahelise tegevuse juht Max Barclay ütles:

„Investeerimisturg on olnud üsna stagneerunud ning paljud investorid väljusid turult, põhjuseks kõrge volatiilsus ning tunduvalt kehvemad finantseerimistingimused. Siiski paljud investorid on aktiivselt turgu jälginud eesmärgiga uuesti siseneda ning ootavad esimesi positiivseid signaale.“

Re&Solutioni koostatud Baltic Property Market Report Q1 2009 pakub hea võimaluse saada kokkuvõtlik ülevaade Eesti, Läti ja Leedu ärikinnisvara turu viimastest arengutest, samuti õigus- ja maksusüsteemi päevakajalistest teemadest.

Re&Solution [www.resolution-group.eu] on piirkonna juhtiv integreeritult kinnisvara investeeringuid, hindamist, vahendamist ja haldamist pakkuv ettevõte Eestis, Lätis ja Leedus. Ettevõtet teatakse kui ühte unikaalsemat ja professionaalsemat nõustamisüksust Balti regioonis, seda tänu korralikule esindatusele ja maailma juhtivate kinnisvarakonsultantide toetusele. Re&Solution pälvis Balti piirkonnas mitmeid Euromoney Liquid 2008 auhindu.

Newsec on Põhja-Euroopa täisteenust pakkuv kinnisvaraettevõte, millel on kaheksas riigis üle 20 büroo. Newsec pakub teenuseid kinnisvarainvestoritele, aga ka äriklientidele, kes rendivad või omavad pindu omaks tarbeks. Ettevõttes töötab üle 700 spetsialisti ning on viimasel ajal nõustanud tehinguid kogumaksumusega üle üheksa miljardi euro. Newsec hindab aastas kinnisvara enam kui 65 miljardi euro väärtuses ja juhib üle 1000 objekti koguväärtusega 10 miljardit eurot. Lisaks on ettevõttel rahvusvaheline võrgustik ligikaudu 6000 konsultandiga kõikjal maailmas.

2009. aasta märtsis alustasid Re&Solution & Newsec tihedat koostööd, kuna Newsecist sai Re&Solutioni üks peamisi aktsionäre.

Jones Lang LaSalle on maailma juhtiv kinnisvara nõustamisettevõte, mis on 2007. aasta septembrist Re&Solutioni alliansi partner Balti regioonis. Jones Lang LaSalle (NYSE: JLL) on globaalselt tegutsev kinnisvaranõustaja, millel on üle maailma ligi 160 esindust ning tegutseb üle 50 riigi enam kui 450 linnas.

Lisateave

Vitali Kõllomets
Re&Solution Estonia tegevjuht
Tel: 66 405 40
v.kollomets@resolution.ee

Ramils Kadirovs
Re&Solutioni turundusjuht
Tel: +371 2 932 3870 / +371 6 750 8400
skype: Ramils.Kadirovs
media@resolution-group.eu

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

03.-05.04.2023 Kinnisvara ABC