Statistika: Uute eluasemelaenude arv kasvab

Kinnisvaraanalüütik Tõnu ToomparkEesti Panga andmetel oli 2014 III kvartali eluasemelaenude summaarne jääk 6003 miljonit eurot. Väljastatud eluasemelaenude arv oli selle juures 163 000. Nii võime öelda, et keskmine laenujääk oli 36 900 eurot.

Alates 2012. aastast on eluasemelaenude arv järjest suurenenud. Viimase kahe aastaga on laenuturule lisandunud 5200 uut eluasemelaenu, mis teeb kahe aasta juurdekasvuks 3,3%. Eluasemelaenude jääks on samal ajal suurenenud 149 miljoni euro võrra ehk 2,5%.

Nii on vaatamata aktiivsele laenuturule ja uute laenude väljastamisele keskmine eluasemelaenu jääk püsinud üsnagi stabiilsena jäädes isegi 2000 eurot allapoole, kui 2008. aasta tippaegadel.

Keskmise laenujäägi vähenemise või mittekerkimise taga on veel üks põhjus. Vaevaliselt, kuid siiski tõstab pead Eesti väiksemate linnade kinnisvaraturg. Järjest suureneb Tallinnast-Tartust-Narvast-Pärnust väljaspool tehtavate korteritehingute osakaal. Paratamatult on neis piirkondades korterite väärtused madalamad, see nõuab väiksemat tuge pangalt, mis peegeldub keskmises laenujäägis.

Tagasimaksmisel olevate eluasemelaenude keskmine jääk ja eluasemelaenude arv

Tagasimaksmisel olevate eluasemelaenude keskmine jääk ja eluasemelaenude arv

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

7 + 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!