Swedbank: Majanduskasv toob kaasa tööpuuduse vähenemise

SwedbankOlukord tööturul ei ole niivõrd negatiivne, kui täna avaldatud Statistikaameti andmed näitavad. Teised andmeallikad kuvavad hoopis tööturu seisu paranemist. Registreeritud töötus alaneb, töötajate registri järgi hõive kasvab ja Töötukassas on töökuulutusi rohkem kui aasta varem.

Statistikaameti uuringu järgi kahanes esimeses kvartalis järsult ettevõtjate arv, samas kui palgatöötajate hulk jäi aastatagusega võrreldavale tasemele. Ettevõtjaid on hõivatute hulgas suhteliselt vähe, seetõttu on nende arvu valimuuringuga keerulisem hinnata. Töötajate registri kohaselt jäi töötajate arv esimeses kvartalis aastatagusele tasemele. Märtsis ja aprillis oli töötajaid registris juba aastatagusest rohkem. Aastaga on töökohti lisandunud tervishoius, hariduses ja turismi vallas. Töökohti on vähem kaubanduses ja tööstuses.

Hõive kasvab ja tööpakkumiste arv suureneb

Töötukassa andmetel on registreeritud töötus alates eelmise aasta keskpaigast vähenenud ning on praegu oluliselt väiksem kui aasta või kaks tagasi. Registreeritud töötute hulgas on kasvanud paar kuud töötuna arvel olijate arv. Samas pikaaegsete töötute arv on vähenenud. Töötuid on kõige rohkem lihttööliste ja teenindajate hulgas.

Statistikaameti hinnangud tööturu arengute kohta põhinevad 3000 inimese vastusel. Järjest vähem inimesi viitsib küsitlustes osaleda. Esimeses kvartalis vastas Eesti tööjõu-uuringus 4400 inimese seast 2800 ehk 64%. Mõnes riigis on seis veel hullem. Näiteks Ühendkuningriigis oli tööjõu-uuringule vastamise määr eelmise aasta lõpus alla 20% ja seetõttu on nende tööturu statistika saanud teravat kriitikat.

Majandus elavneb

Sellel aastal majandus elavneb. Majanduskasvu toetavad suurema välisnõudluse toel kosuv eksport ja madalamate intressimäärade tuules kasvavad investeeringud. Majanduse parem seis toob omakorda kaasa tööpuuduse vähenemise. Tööpuudus langeb siiski aeglaselt, kuna erasektoris on huvi personali suurendamise vastu leige. Nimelt piirab riigi kokkuhoiupoliitika hõive ja palga kasvu avalikus sektoris. Swedbank prognoosib selleks aastaks 7,7% ja järgmiseks aastaks 6,8% töötuse määra. Keskmise brutopalga kasv jääb nii sel kui ka järgmisel aastal 6% juurde.