Swedbank: Tagasihoidlik hinnatõus leevendab majapidamiste olukorda

Swedbank• Eriolukord pidurdab hindade kasvu.
• Märtsis tõusid vaid 0,9 protsendi võrra.
• Aasta kokkuvõttes peaks ulatuma 0,8 protsendini, koos aktsiisimaksude langetamisega vaid 0,4 protsendini.

Eriolukord aeglustab hindade kasvu

Eriolukord pigem alandab kui tõstab hindu, kuna nõudlus kaupade ja teenuste järele kukub rohkem kui tootmisseisakutest tingitud pakkumine. Kui nõudlus toidu ja esmatarbekaupade järele püsib liikumispiirangute ajal endine või isegi kasvab, kuna sööklad ja restoranid on suletud, siis nõudlus erinevate teenuste, eriti vaba ajaga seotud teenuste, järele väheneb. Majanduslangus toob tavaliselt kaasa hinnatõusu aeglustumise või lausa hindade alanemise. Muutunud majandusoludes plaanib Swedbanki värske uuringu järgi üle poolte elanikest vähendada igapäevaseid kulutusi ja osta vaid vajalikke kaupu.

Märtsis tõusid vaid 0,9 protsendi võrra

Eelmise aasta märtsiga võrreldes kallines keskmine tarbimiskorv vaid 0,9 protsenti. Hinnatõusust poole andis toidu, eelkõige värskete puuviljade ja liha, kallinemine. Teise poole hinnatõusust tingis meelelahutusega seotud hindade tõus. Vaba aja ning hobidega seotud on kaks aastat järjest väga kiiresti kasvanud. See trend peaks lähikuudel murduma. Lähinädalatel vähendavad nõudlust vaba aja teenuste järele eelkõige liikumispiirangud, edaspidi aga järjest halvenev majandusolukord: kasvav tööpuudus ja palgakasvu pidurdumine.

Mootorikütuste alanes märtsis vähem kui toornafta hinna langus seda võimaldanuks. Toornafta hind oli märtsis eurodes arvestatuna poole odavam kui aasta tagasi. Oodatav kokkulepe naftatootjate vahel vähendab nafta ülepakkumist. Samas on koroonaviirusest tulenev majanduslangus terves maailmas sedavõrd ulatuslik ja nafta varud niivõrd suured, et nafta hind peaks sel aastal püsima tootmiskärbetest hoolimata madal.

Lisaks diislikütusele odavnesid aastaga ka alkohol, elekter, sideteenused, vesi ja kanalisatsioon, viimane küll peamiselt pealinnas. Alkoholi hinda mõjutas aktsiisimaksude langus. Elektri hinna languse taga on ühelt poolt nõudluse vähenemine ja teiselt poolt endiselt soodne ilmastik. Soe ja tuuline ilm vähendab elektri tarbimist ja soodustab elektri tootmist. Märts oli keskmisest 3,5 kraadi soojem. langetas vee- ja reoveeteenuse hinda. Sideteenused on aasta-aastalt tehnoloogia arenedes ja mahtude kasvades odavamaks muutunud.

on sel aastal tagasihoidlik

Aasta kokkuvõttes peaks ulatuma 0,8 protsendini, koos aktsiisimaksude langetamisega isegi 0,4 protsendini. Aeglane hinnatõus leevendab majapidamiste olukorda. Palgakasv peaks sel aastal oluliselt aeglustuma ja tööpuudus suurenema.

https://kukkur..ee/rahakott/tagasihoidlik-hinnatous-leevendab-majapidamiste-olukorda

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

32 − = 26

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

30.05.2022 Kinnisvaraturu ülevaade 2022 II kvartal