Tallinna üürikomisjon sai kümneaastaseks

Tallinna üürikomisjon tähistas 1. veebruaril asutamisest kümne aasta möödumist.

alustas tööd 1. veebruaril 2004. Kümne aasta jooksul on esitatud üürikomisjonile kokku 1717 avaldust. Üürikomisjoni pädevuses on eluruumi üürilepingust tulenevate vaidluste lahendamine. ÜürikomisjoEn võtab üürivaidluse menetlusse üürniku või kirjaliku avalduse alusel.

Üürikomisjoni tegevuse peamisteks õiguslikeks alusteks on Üürivaidluse lahendamise ja Tallinna Üürikomisjoni põhimäärus, lisaks teised riigi ja Tallinna õigusaktid. Kõik Tallinna üürikomisjoni liikmed on lõpetanud Ülikooli  õigusteaduse eriala magistriõppe.

„Kümme aastat tagasi toonases elamumajandusametis tööd alustanud Tallinna üürikomisjon lahendab üürnike ja omanike üürivaidlusi ning üürikomisjoni otsused on osapooltele täimiseks kohustuslikud,“ ütles abilinnapea . „Üürivaidluste lahendamiseks võib kodanik pöörduda kas üürikomisjoni või kohtusse. Ent erinevalt kohtust ei pea inimene üürikomisjoni pöördudes maksma riigilõivu, ka menetletakse tema kaebust tasuta ning oluliselt kiiremini.“

Kui alguses oli üürnike ja üürileandjate pöördumiste arv peaaegu võrdne, siis viimase viie aasta jooksul on ilmnenud pöördujate osas üürileandjate ülekaal – sellest  võib järeldada, et üürileandjate usaldus üürikomisjoni vastu on järjest kasvanud. Üürileandjad pöörduvad komisjoni enamasti seetõttu, et nad soovivad pärast üürilepingu lõppemist oma eluruumi enda kasutusse tagasi saada ja üürnikelt võla väljamõistmist. Peamine põhjus, millega üürikomisjoni poole pöördutakse, on üürivõla küsimus.

„Üürikomisjoni kui kohaliku omavalitsuse juures asuva üürivaidlusi lahendava sõltumatu organi loomise vastu on huvi tundnud ka mitmed teised linnad, kuid kahjuks ei ole komisjoni loomiseni mujal jõutud,“ nentis Võrk. „Olgugi, et üürisuhte poolte õiguste kaitseks ja üürileandjate tegevuse reguleerimiseks on sellise komisjoni töö igati õigustanud. Üürikomisjon on ju loodud selleks, et üürimured aeglaselt jahvatavatest kohtuveskitest kiiremini ja pöörduja jaoks odavalt laheneks.“

Möödunud aastal laekus üürikomisjonile 124 avaldust, nendest üürnikelt 22 ja üürileandjatelt 102 (s.h Tallinna linnalt kui üürileandjalt 65).

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC