Tõnu Toompark: kinnisvaraettevõtjad tunnevad end kindlamalt

ÄripaevKinnisvaraettevõtjate ja tippspetsialistide kindlustunne nii äripindade kui ka elamispindade turu puhul on tugevam kui aasta tagasi, kirjutab Eesti Kinnisvarafirmade Liidu juhatuse liige Tõnu Toompark liidu uuringule tuginedes.

Jätkuvalt on ettevõtjate ootus suurendada nii töötajate arvu kui ka ettevõtte käivet. Äripindade turu puhul on ettevõtjate ootused pisut negatiivsemad. Uuringust paistab välja ootus, et äripindade tehinguid jääb vähemaks ja hinnad on surve all. Siiski on eelmise aastaga võrreldes ootused pisut positiivsemad.

Negatiivse alatooniga ootuste taga on majanduse üks suur probleem: tööjõu puudus, mis pärsib ettevõtete laienemise võimalusi. Samuti on äripindade investeerimistehingute takistus panganduse ümber toimuv trall, mis on toonud endaga kaasa kohalike investorite jaoks raha kättesaadavuse halvenemise.

Turu rahunemine on õigustatud ootus

Elamispindade üürituru puhul on kinnisvaraettevõtjate ja tippspetsialistide hinnangud üsna positiivsed ning aastataguse ajaga võrreldes optimistlikumad. Elamispindade ostu-müügitehingutes aga oodatakse mõningat vähenemist. Tehinguhindade prognoosis on siiski tõususuund.

Positiivne vaade elamispindade turule on selgitatav jätkuvalt tugeva nõudlusega – koduostjad on rõõmsad ja teevad usinalt tehinguid. Teisisõnu on tehingute arv ajaloolisest keskmisest märksa suurem. See tähendab, et mõningane aeglane ja rahulik tehingute arvu vähenemine on üsna õigustatud ootus.

Omaette huvitav teema on üüriturg. Üüriturg on laienenud nii üüripakkumiste kui ka üürnike poole pealt. See on väga positiivne areng, mis muudab elamispindade turgu ja kättesaadavust paindlikumaks. Loodame, et ettevõtjate positiivsed ootused üürituru edasiste arengute puhul tähendavad, et nad on valmis sellesse sektorisse jätkuvalt panustama.

https://www.aripaev.ee/arvamused/2019/11/21/tonu-toompark-kinnisvaraettevotjad-tunnevad-end-kindlamalt

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

5 + 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.10.2021 Kasutusluba ja selle taotlemine