Tööstus-ja laokinnisvara arendamine on hoo sisse saanud

Kuigi suvi on kinnisvaraturul traditsiooniliselt rahulikum, on käesoleva aasta suvekuudel oodata Tallinna tööstus- ja laopindade sektoris aktiivsemat aega. Suuresti tuleneb see taas töösse pandud arendustest, mis pärast majandussurutist ootele jäid.

Juba on rajamisel ning valminud palju uusi hooneid nii oma tarbeks kui ka konkreetsetele üürnikele. Samuti on pakkumisel spekulatiivse iseloomuga arendusi, kus ehituse alustamisel ei ole veel tulevaste üürnikega kokkuleppeid sõlmitud.

Praegu aktuaalseteks projektideks on näiteks valminud Hydroscandi hoone Tartu maantee ääres, VGP Nehatu Park Peterburi teel, VKM Motorsi uus hoone Mõigu Tehnopargis ja ehitusjärgus olev uus AS Smarten Logistics logistikakeskus Rae vallas, Tartu maantee ääres. Eesmärgiga ettevõttele sobivaid lahendusi pakkuda, on lisandumas ka uusarendusi, kus saab lao- ja tootmisruumid koos büroo ja väikese esindus- ning vastuvõtualaga ühe katuse alla koondada. Selline projekt on näiteks vahetult Tartu mnt äärde, Jüri Tehnoparki 2015. aasta kevadeks kerkiv Jüri StockOffice. Lisaks on käimasoleval aastal lisandumas veel märkimisväärselt uut lao- ja tööstuskinnisvara Tallinna ümbruses asuvates tehnoparkides.

Ettevõtete kasvanud nõudmiste valguses on kõige populaarsemad lao- ja tööstuspinnad need, millel on läbimõeldud funktsionaalsus – ligipääs, küttesüsteem ning lao- ja administratiivruumide kooslus. Umbes pooled ettevõtetest on huvitatud laienemise või kolimise võimalustest. Otsitakse uuemaid, funktsionaalsemaid lahendusi juba ennast tõestanud heades äripiirkondades. Seal hulgas koguvad populaarsust just Tartu maantee äärde jäävad alad, näiteks Jüri ja Mõigu Tehnopark.

Siin omab rolli kindlasti ka Ülemiste ristmiku ja Tartu maantee Tallinnast väljasõidu parendustööd, mis on liiklust selles suunas oluliselt sujuvamaks muutnud. Tavalisel tööpäeval sõidab Tallinna kesklinnast Jüri Tehnoparki 15 minutiga. Lisaboonuseks võib lugeda ka tehnoparkidesse kogunevate ettevõtete hulka ennast, sest see loob hea koostöö ja sünergia võimalused.

Tegevuse laiendamiseks ei otsi pinda mitte ainult metalli- ja puidutööstuse, logistika ning transpordiga tegelevad firmad, vaid ka hulgimüügi ja erilahenduste pakkumistega tegelevad ettevõtted.

Ka arendajate poolt on tunda suuremat huvi ehitada ettevõtetele just nende vajadustele vastavaid nö built-to-suit hooneid. Tootmisettevõtete puhul on see tihtipeale ainuke võimalus enda töökeskkond parematesse tingimustesse üle viia. Ühtlasi saadakse spetsiifiliselt enda vajadustele vastavad lahendused, mis tõstab märgatavalt ka ettevõtete tööefektiivsust.

Einar Niin, Uus Maa Kinnisvarabüroo äripindade konsultant

Artikli allikas on
Uus Maa
Uus Maa
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC