Ülehinnatud kinnisvarapakkumised jäävad pikaks ajaks ostjaid ootama

Eesti elamispindade pakkumishinda kajastav KV.EE indeks on kuu aja taguse ajaga võrreldes tõusnud napi 0,1 punkti. Aastataguse ajaga võrreldes on indeks siiski 1,3% miinuses. Hinnaindeksist enam on aastaga langenud pakkumiste arvu indeks. See on aastaga kukkunud 5,4%.

Portaali KV.EE on kahanenud aastaga 20 856 pakkumiselt 19 725 pakkumiseni. Pakkumiste vähenemine ei ole olnud kiire, kuid on kindlasuunaline. Siiski on täna pakkumisi oluliselt rohkem, kui näiteks 2010. a. alguses. Siis oli portaalis pakkumisi kõigest 17 300.

Üks pakkumiste arvu vähenemise põhjus on kindlasti passiivsemaks muutunud uusarenduste turg. Paljus kõrgest ehitushinnast tulenevalt ei julge arendajad uusi projekte turule tuua. Arendajad pelgavad, et kõrge hinnaga uued korterid ei leiaks ostjaid.

Teine põhjus, miks pakkumisi vähemaks jääb on aktiivne ostu-müügiturg. Head pakkumised, st kaup, mille vastab kvaliteedile rabatakse lennult, sest ostjaid on turul piisavalt.

Seevastu suur osa ehk isegi kolmandik pakkumistest on hinnastatud turutasemest märksa kõrgemalt. Sageli on müüjate oodatav hinnatase reaalsest tehingutetasemest paarkümmend protsenti kõrgemal.

Need pakkumised jäävad pikaks ajaks ostjaid ootama. Enamasti jõuavad müüjad pika müügiperioodi kestel siiski tõdemuseni, et müügitehingu tegemiseks peab pakkumishinna turutasemele viima. Vaid üksikutel õnnestub loteriipiletiga võita ehk leida üle turutaseme hinnaga objektile ostja.

Lähitulevikus jätkab indeks horisontaalset liikumist, kuid hiljemalt järgmise aasta alguses hakkavad indeksit mõjutama soodsad intressimäärad ja järjest kallinev ehitushind. See võiks olla murdepunkt, kus kogu Eesti elamispindade pakkumishinda kajastav KV.EE indeks lõpuks tõusule pöördub.

KV.EE indeks

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

+ 64 = 70

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest