Üüriäri ei ole kasumlik 5 kommentaari

IllustratsioonTallinna üüripakkumiste hulk on käesoleva aasta jooksul kiiresti tõusnud. Üüri pakkumishinnad on pakkumiste tõusuga paraleeelselt langemas. Muutused üüriturul nõuavad eelkõige üürileandjatelt äriplaanide ülevaatamist ja vajadusel korrektuuride tegemist.

Elamispindade üüriturg toimib enamalt jaolt eraisikute vahel ning üürilepinguid erinevalt ostu-müügilepingutest kusagil ei registreerita. Seetõttu on üüriturg kinnisvara ostu-müügiturust märksa vähem läbipaistev ning info hinnatasemete ja turu aktiivsuse kohta põhineb peamiselt maaklerite hinnangutel.

Statistilist infot üürituru kohta saab kinnisvaraportaalidest. Samas on arusaadav, et sealne info on pakkumisinfo, tehinguid tehakse enamasti pakkumishindadest allpool.

Veel kaks aastat tagasi oli Tallinnas portaali KV.EE andmetel stabiilselt pisut üle tuhande elamispinna üüripakkumise. Eelmisel 2008. aastal tõusis pakkumiste hulk 3000 suurusjärku. Käesoleva aasta juunis oli portaalis keskmiselt 4754 korteri üüripakkumist Tallinnas.

Nii võime öelda, et üüripakkumiste arv on aastaga kasvanud 70% võrra.

Elamispindade üüri pakkumishind oli pea kogu 2007. aasta jooksul portaali KV.EE andmetel kitsas vahemikus 141 kuni 148 krooni ruutmeetri eest.
Illustratsioon
2008. aasta lõpuks langes üüripinna ruutmeetri pakkumishind 110 kroonini, käesolevaks ajaks on see langenud 82 kroonile. Aastataguse ajaga võrreldes on elamispindade üürihind langenud 34% võrra.

Üürihindade languse põhjus seisneb tihedas konkurentsis üüriturul. Nii mitmedki kinnisvaramüüjad on langevate ostu-müügihindade tingimustes müügisoovist loobunud ning alternatiivina üüritakse tühjana seisev ja kulutusi nõudev elamispind välja.

Nii nagu ostu-müügiturulgi tuleb paljude pakkumiste seas võideldes konkurentsis püsimiseks olulist tähelepanu pöörata üüripakkumise hinnastamisele. Vale ehk enamasti liiga kõrge hinna puhul jääb pakkumine potentsiaalsete üürilevõtjate vaateväljast välja ning seega ka üüritehing tegemata.

Kuulujuttude tasemel on räägitud üüritehingutest, kus üürilevõtja tasub ainult üürilevõetud elamispinna kommunaalkulud, üüritasust on üürileandja nõus täielikult loobuma. Sellised tehingud – kui neid üldse on tehtud – on väga erandlikud ega muutu kindlasti reegliks.

Järjest aktiivsemaks muutuv üüriturg võib murda müüdi, et eestlased peavad ilmtingimata oma kodu omama. Tänase kinnisvaraturu tingimustes ei ole üürnikuks olemine finantsmajanduslikus mõttes sugugi ebamõistlik.

Võrreldes üürihindu ja kinnisvara ostu-müügihindu ei saa endiselt väita, et elamispinna väljaüürimine oleks kasumlik tegevus. Seda vähemalt ühe-kahe-kolme korteri väljaüürimise mahu juures, kus puudub igasugune mastaabisääst.

Valdavalt on Eesti üürileandjad eraisikud, kes üürivad välja korterit, mis mingi aeg tagasi kinnisvarabuumi kestel uut kodu soetades “üle jäi” ja kus üüriäri tõotas olla tulus investeering. Tänaseks on väljaüüritava vara väärtus langemas, samuti on langenud üürihinnad ehk vara toodetav rahavoog.

Vähenev rahavoog tähendab, et elamispindade üürileandjad peaksid oma äriplaanid üle vaatama ja hindama, kas ja kui jätkusuutlikud need on. Võib-olla on vägagi mõistlik korteri väljaüürimisega jätkata, võib-olla aga tundub targem vaatamata hindade madalseisule väljaüüritav korter realiseerida.

Elamispindade üüripakkumiste arv (tk) ja keskmine hind (kr/m2) Tallinnas

Elamispindade üüripakkumiste arv (tk) ja keskmine hind (kr/m2) Tallinnas

One comment on “Üüriäri ei ole kasumlik
 1. tiiu ütleb:

  Olles ise hiljuti korterit üürile võtnud võin öelda, et tegelikult on ikka veel päris palju üürileandjatel ebaloogilised hinnad ja ka püütakse sisuliselt ajad lolli müügijuttu.
  Näit väitis mulle üks, et lisaks üürile tuleb maksta maksud, mis olid ca 1750 krooni eelmisel aasta talvel. Küsisin arveid näha, anti nii sidruninäoga, siis vaadata ja ülla, ülla arved üle 3000kr/kuus. Arvestades seda, et sel aastal tuleb arvetele igasugu maksud otsa võib see kuu arve olla 4000kr ringis – nii, see odav üürikorter ei osutunud üldsegi odavaks.

 2. Tõnu Toompark ütleb:

  Eelneva peale ei oska ma muud öelda, et kui ebaeetiliselt ja ebaprofessionaalselt käituvad maaklerid on häbiplekiks.

  Südames loodan ma, et enamus nii ei tee.

 3. tiiu ütleb:

  tegelikult, ega maakler ise nii väga süüdi ses vast ei olnudki. Ta lähtus sellest, mis omanik väitis.

  Kuigi tegelikult vast peaks maakler oma tasu eest, mis ta kaseerib üürijalt ka veidi rohkem huvi tundma üürihinnale lisanduvate tegelike kulude osas.

 4. Tõnu Toompark ütleb:

  Siiski. Professionaalne maakler teab, et andmed tuleb üle kontrollida.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

17 − = 16

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

29.11.2021 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine