1Partner: Tallinna ostukeskuste buumil piir käes, üürnikud kurdavad külastusnumbrite kukkumise üle

1PartnerNädalavahetusel selgus, et Lasnamäele kavandatud hiiglasliku kaubanduskeskuse projekt Tallink City on külmutatud. Venib ka Gate Tallinna ostukeskuse ehitamine, mis kuulutati välja juba aastaid tagasi. Seetõttu tõstatub uuesti küsimus: kas uued tulijad ei julge enam Tallinnasse ehitada, kuna ostukeskuseid on liiga palju?

Kinnisvarabüroo 1Partner kommertskinnisvara tegevjuht Kirill Viguli sõnul on tõsi see, et mitme suure kaubanduskeskuse üürnikud on kurtnud, et külastusnumbrid vähenevad ja seda juba mitu aastat. “Keskuste vahel käib kõva trügimine ja üürnikel on hinna üle rohkem tingimisruumi,” ütles ta.

Viguli sõnul on kaubanduspinda tohutult juurde tulnud: lühikese aja jooksul valmisid nii vanade keskuste suured laiendused kui ka päris uued keskused ning piirkonnad: kaubanduskeskuste poodide ja restoranidega konkureerib ka näiteks Telliskivi kant. “Lisaks pakub kaubanduskeskustele järjest enam konkurentsi internetikaubandus,” ütles ta.

“Seetõttu võtabki praegu T1 täitumine rohkem aega kui näiteks kümme aastat tagasi,” sõnas Vigul.

“Eks Tallink City ja Gate Tallinn vaatavadki, et T1 on hea indikaator – kui praegu rajada veel 30 000 ruutmeetrit kaubanduspinda, siis kas poode ja ostjaid jagub. Hetkel võibolla mitte, aga suures plaanis ilmselt küll,” märkis ta.

Viguli sõnul on praegu keskuste laienemisele piir ette jõudnud, kuid see ei tähenda see, et keskused kuskile kaoks või marginaliseeruks. “Eestis pole kaubanduskeskustele head alternatiivi – erinevalt paljudest teistest Euroopa pealinnadest pole meil kaubandustänavat ja inimesed ei viitsi eraldiseisvaid poode läbi sõita,” ütles ta.

Tema sõnul on teine põhjus linnastumine, Tallinna kolib igal aastal 5000 inimest juurde, lisaks palju ka lähivaldadesse.

Vigul lisas, et kuigi Tallinn ise on praegu päris hästi kaubanduskeskustega kaetud, siis ruumi võib olla pealinnaga piirnevates valdades. “Kohtades, kuhu plaanitakse uusi suuri elamuarendusi. Näiteks Rae ja Harku valda. Sellised regionaalsed keskused pole küll nii suured nagu Ülemiste või T1, aga teeksid kohapealsete inimeste elu mugavamaks,” ütles ta.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine