Ajaloorubriik: Magasini tänav – põnev jalutuskäik läbi Veerenni asumi ajaloo

Tallinna keskaegse veejuhtme järgi nime saanud Veerenni asumi üheks olulisemaks tänavaks on Magasini tänav, mis saanud nime omal ajal tänase Tallinna vangla kohal asunud sõjaväeladude ehk magasinide järgi. Ravi tänavast alguse saav 770-meetri pikkune tänav tekkis linnakaardile 1885. aastal. Nõukogude ajal kandis vana tänav Alice Tisleri nime.

Magasini tänava ääres, mis ristub Naeri, Herne, Puhke, Tare ja Vaikse tänavaga ning lõpeb Õilme tänaval, näeb mitut põnevat ajaloolist perioodi Tallinna arhitektuuris.

Tänava alguses on alles rida 19. sajandi lõpust ja 20. sajandi algusest pärit puumaju. Kui mitte märgata asfalkattega tänavat, saab seal ajas tagasi minna ja tunda toonast aguliõhustikku.

Pärast Herne tänava risti jääb läänepoole Siselinna kalmistu. Päris Magasini tänava äärde ulatus omal ajal uhke juudi kalmistu, mille aga nõukogude võim 1960. aastatel hävitas ja autoparklaks muutis. Täna meenutab kadunud surnuaeda vaid säilinud paemüürile pandud mälestustahvel.

Magasini tänava lõpust leiame aga imakauni 1920. ja 1930. aastatel rajatud kaunite elumajade ja viljapuuaedadega linnaosa. Mitmed hooned on projekteerinud toonased Eesti hinnatumad arhitektid Eugen Haabermann ja Herbert Johanson. Vaikne park ja selle ümbrus on üks Tallinna ilusamaid piirkondi, mida aga üpris vähe teatakse.

Magasini tänava lõpus on Siselinna kalmistu ääres alles 1920. aastatel ehitatud vana tuberkuloosihaigla, mis mõne aasta eest elumajaks ümber ehitati.

Magasini tänava lõpetab Tallinna vangla suur territoorium, mis on aga juba lähiaastatel kavas ehitada ümber elurajooniks.


Fotol Magasini tänava algus enne Herne tänava risti.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine