Eesti Pank: Hinnakasv aeglustus ka märtsis

  • Eesti PankHinnakasv aeglustus märtsis 3,1%-lt 2,8%-le
  • Esmatarbekaupade hinnakasv avaldab suuremat mõju vaesematele leibkondadele
  • Majandustõus väliskeskkonnas kogub kandejõudu ja see toob kaasa kiirema hinnakasvu

Tarbijate ostukorv kallines statistikaameti teatel märtsis aastaga 2,8%. Eelmise kuuga võrreldes hinnatase ei muutunud.

Toiduainete hinnakasv ulatus märtsis 5,1%ni ning 1,7 protsendipunkti sellest tulenes aasta jooksul jõustunud kõrgematest alkoholiaktsiisi määradest. Kuigi toiduainete hinnakasv on Eestis viimastel kuudel mõnevõrra aeglustunud, on see euroala riikide hulgas siiski üks kiiremaid. Euroalal tõusid toiduainete hinnad märtsis aastaga vaid 2,2%. Toiduainete hinnakasv avaldab suuremat mõju vaesematele leibkondadele, kelle ostukorvis on esmatarbekaupade osakaal suurem. Esimesse, kõige madalamasse tulukvintiili kuuluvate leibkondade tarbijakorvis on toiduaineid 36%, aga rikkaimates leibkondades kulub toidule 24% sissetulekust.

Eluasemekulutused on tarbijate ostukorvis suuruselt teisel kohal ning nende hinnakasv kiirenes märtsis 4,2%ni. Eluasemekulutusi suurendasid 8,5% kõrgem üür ja 10% kallim elekter. Siiski on sellel kütteperioodil hinnakasvu mõnevõrra tagasi hoidnud soojusenergia, mille hinnatase pole eriti muutunud. Eesti konjunktuuriinstituudi ettevõtete küsitluse andmed viitavad, et edaspidi panustavad hinnakasvu rohkem teenused.

Eelmisel aastal algas väliskeskkonnas majandustõus, mis kogub kandejõudu, ning koos sellega on kasvanud inflatsiooni kiirenemise risk. Osa suurematest euroalaväliste riikide keskpankadest on juba ka otsustanud tõsta rahapoliitilisi intressimäärasid. Euroala riikide majandusaktiivsus on samuti suurenenud, kuid selle mõju hindadele on seni olnud nõrk. Euroala tarbijate ostukorv kallines märtsis esialgse hinnangu kohaselt 1,4%.

180406 Hinnakasv aeglustus ka märtsis

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

45 + = 47

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

07.12.2021 Kuidas korteriühistus võlglastega hakkama saada?