Eestlasi haaranud laenuhullus

Käesolea aasta esimeses kvartalis väljastati eluasemelaene 1,185 miljonit krooni, mis viis esmakordselt eluasemelaenude jäägi üle 10 miljardi krooni piiri.

Eelmise aasta lõpus ja selle aasta alguses ootasid pangad Eesti laenuturust ligi 20/protsendilist laienemist. Täna tuleb tõdeda, et eluasemelaene väljastati käesoleva aasta esimeses kvartalis 60 protsenti rohkem kui mullu samal ajal.

Laenumahtude suurenemise põhjuseks on madalad intressid. Käesoleva aasta esimese kvartali lõpuks langes krooni baasil väljastatud eluasemelaenude intressimäär 5,4 protsendini. Europõhistel eluasemelaenudel jäi keskmine intressimäär 6,2 protsendi juurde. Mullu samal ajal olid intressimäärad lausa röövellikud – vastavalt 10,1 ja 7,8 protsenti. Üheks intressilanguse põhjuseks on euribori langus, mis aastaga jõudis 3,6 protsendilt 2,5-le. Teine oluline tegur on pankade marginaalide vähenemine, mille on tinginud tihe konkurentsivõitlus.

Hetkel käiv intressisõda lubab arvata, et ka teises kvartalis võime taas kogeda rekordiliselt suurt laenumahtude kasvu. See avaldab mõningast survet ka kinnisvarahindadele. Suurt uusehitiste hinnatõusu siiski prognoosida ei saa, sest jõudsalt on suurenemas ka pakkumine.

Artikkel on avaldatud 09.07.2003 väljaandes Eesti Päevaleht – http://www.epl.ee/artikkel_239985.html

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

30.11.2022 Kasutusluba ja selle taotlemine