EKFL: Kinnisvaraettevõtjad tunnevad end väga kindlalt

Eesti Kinnisvarafirmade Liit EKFLEesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) uuringu alusel on kinnisvaraettevõtjate ja tippspetsialistide kindlustunne nii äripindade kui elamispindade turu osas tugev. Eelaolevalt 6 kuult oodatakse kinnisvaraturu õrna jahtumist tehingute arvu osas. Hindadele oodatakse jätkuvat kasvu nii elamispindade kui äripindade ostu-müügihindade kui üürihindade osas.

„Hindade tõusu taga näevad kinnisvaraspetsialistid nii müügipakkumiste defitsiiti, arenduskõlbulike kruntide nappust kui odava raha olemasolu,“ kommenteeris uuringu tulemusi EKFLi juhatuse liige Tõnu Toompark. „Mitme olulise teguri koosmõju tulemusena on hinnatõusuootused varasemate aastate analoogsete uuringute tulemustega võrreldes ühed kõrgemad.“

Enamus küsitlusele vastanutest ootab, et turu aktiivsus ehk tehingute arv võiks mõnevõrra allapoole tulla. Üks uuringus osalenu tõi välja paralleelid 2006. aastaga, mil suures teadmatuses tehti kiirustades palju valesid otsuseid.

„Arvata võib, et turu jahtumist oodatakse, sest turuosalised tunnetavad, et tehingute arv on liiga pikaajaliselt olnud liiga kõrgel. Mõningane jahtumine kinnisvarasektoris võiks aidata ebaselgust täis ajal valdkonna riskantsust maandada,“ järeldas Tõnu Toompark.

Enda ettevõtte töötajate arvu ja käibe osas on kinnisvaraettevõtjad olnud alati optimistlikud. Valdav ootus on nii töötajate arvu kui käibe suurenemine eeloleva poole aasta jooksul. Uuringus osalenutest ei oota mitte ükski vastaja ettevõtte käibe vähenemist.

„Analoogse uuringu tegemise üheksa-aastase ajaloo jooksul on ainult 2020. a kevad olud hetk, mil enamus uuringus osalenud kinnisvaraettevõtjad ootasid eelolevalt poolelt aastalt töötajate arvu ja käibe langust. Kinnisvaraettevõtjate optimist tuleviku osas taastus endisele kõrgele tasemele juba 2021. a kevadeks. 2021. a sügiseks on ootused lähituleviku osas läinud veelgi positiivsemaks,“ tegi Tõnu Toompark kokkuvõtte.

Eesti Kinnisvarafirmade Liit viib regulaarselt kaks korda aastas läbi kinnisvarasentimendi uuringut. Küsitlusele vastajateks on EKFLi liikmed ja teised kinnisvaravaldkonna ettevõtete juhid ja tippspetsialistid, kes annavad eksperthinnangu erinevate turuindikaatorite liikumissuundade osas.

Eesti Kinnisvarafirmade Liit on loodud 1994. a. EKFL on kinnisvara arenduse, vahenduse ja konsultatsioonidega tegelevate äriühingute ühendus. Liitu kuulub 59 juhtivat kinnisvarasektori ettevõtet.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

12.12.2023 Eluruumi üürilepingu sõlmimine ja lõpetamine