Eksperdid: euro tulek kinnisvarahindu oluliselt ei mõjuta

Kunagised ootused, et kinnisvaraturg reageerib euro tulekule kiire hinnatõusuga on tänaseks möödanik, ütles kinnisvaraekspert Tõnu Toompark täna kv.ee-s antud online-intervjuus.

“Ma ei usu, et euro tulekust olulist otsest mõju kinnisvarahindadele on,” vastas Toompark küsimusele, kuidas euro tulek kinnisvaraturgu mõjutab. Euro kasutuselevõtu kaudsem positiivne mõju kinnisvaraturule avaldub tema sõnul stabiilsema ja usaldusväärsema majanduskeskkonna kaudu.

“Kõige olulisem euro-küsimuse juures on aga tänaseks vähekäsitletud teema, et enamus Eesti eluasemelaenusid on väljastatud euros. Samas on pea kõigi elanike sissetulekud Eesti kroonis,” kirjutas Toompark.

“Euro tulek vähendab oluliselt tarbijate jaoks riski, et võimaliku devalveerimise käigus otsustavad riigijuhid ühe suletõmbega suurendada laenuvõtjate laenumakseid kümnete protsentide võrra. Arvestades viimase aja toimetamisi maksude kallal, kus ettevõtted ja eraisikud on riigi huvide ees tagaplaanile lükatud, ei olegi see väga väikene kindlustunde suurenemine.”

Ka 1Partner Kinnisvara tegevdirektor Martin Vahter on sama meelt, et euro tulek või mittetulek kinnisvarasektorit otseselt ei mõjuta. „Sest erinevalt näiteks aktsiatest on kinnisvara puhul tegemist ikkagi lokaalselt kaubeldava varaga. Ostuotsuse puhul on siiski peamiseks määravaks teguriks tarbijate ootused ja võimalused. Viimast omakorda mõjutab oluliselt krediidi kättesaadavus. Õnneks on selles osas olukord paranenud,“ põhjendas Vahter kinnisvaraportaalile City24.ee.

Tema sõnul on aga euro tulekul kaudne mõju. Vaatamata sellele, mida erinevad spetsialistid räägivad eruo mõjust majandusele, on selle tulek siiski oodatud ja positiivse tooniga.

„Lisaks ei saa märkimata jätta, et meie kinnisvaraturule on taas sisenemas mitmed erineva kaliibriga välisinvestorid, peamiselt meie põhjanaabrite juurest. Nende jaoks teeb euro vara hinna kindlasti arusaadavamaks,“ märkis Vahter.

Artikli toimetaja on Riina Kallas. Artikkel ilmus 05/11/2009 väljaandes Eesti Päevaleht.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

+ 84 = 91

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!